REKLAMA
Tour de spółki

Ronson obserwuje w kwietniu istotny spadek umów sprzedaży mieszkań

2020-04-29 15:42
publikacja
2020-04-29 15:42
Materiały dla mediów

Ronson Development obserwuje w kwietniu 2020 r. istotny spadek umów sprzedaży mieszkań w porównaniu z poprzednimi miesiącami tego roku oraz w porównaniu z kwietniem 2019 r. - podał deweloper w komunikacie. Spółka ocenia, że epidemia koronawirusa może mieć istotny negatywny wpływ na sprzedaż mieszkań w całym II kwartale, a nawet w całym roku.

Ronson sprzedał w pierwszym kwartale 2020 roku 278 lokali, co stanowiło wzrost rdr o 60 proc.

"W kwietniu 2020 roku emitent obserwuje istotny spadek nowo zawieranych umów sprzedaży w porównaniu z poprzednimi miesiącami bieżącego roku oraz w porównaniu z kwietniem 2019 roku" - podano w komunikacie.

W ocenie spółki, spadek ten ma bezpośredni związek z epidemią COVID-19.

"W szczególności może wynikać z wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się na terenie kraju, czasowego osłabienia popytu na mieszkania w związku z niepewnością odnośnie wpływu epidemii COVID-19 na sytuację finansową potencjalnych klientów, a także sygnalizowanego przez klientów i media zaostrzenia warunków przyznawania kredytów hipotecznych przez banki" - podał deweloper.

"Na podstawie wstępnych analiz wpływu epidemii COVID-19 na Polską gospodarkę, a w szczególności na rynek mieszkaniowy, oraz biorąc pod uwagę, że powyższa sytuacja może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach, emitent ocenia, że może mieć ona istotny negatywny wpływ na poziom sprzedaży mieszkań w całym drugim kwartale 2020 r., a nawet w całym 2020 roku" - dodano.

Ronson poinformował, że wszystkie bieżące projekty realizowane są zgodnie z harmonogramem. Spółka prowadzi również przygotowania do uruchomienia nowych inwestycji, przy czym - jak wskazano - ostateczne terminy rozpoczynania budowy i sprzedaży nowych etapów będą dostosowywane do bieżących warunków rynkowych.

Deweloper podał, że nie przewiduje na tę chwilę opóźnień w procesie wydawania lokali klientom w już ukończonych projektach oraz w projektach, których ukończenie jest planowane na ten rok.

"Nie można jednakże wykluczyć, że przedłużający się stan epidemii oraz związane z nią ograniczenia mogą potencjalnie mieć negatywny wpływ na tempo uzyskiwania decyzji administracyjnych, w tym pozwoleń na budowę czy pozwoleń na użytkowanie, co z kolei może opóźnić rozpoczynanie nowych inwestycji lub wydawanie lokali klientom w projektach znajdujących się obecnie w budowie" - podano w komunikacie.

Spółka podała, że z uwagi na dynamicznie zmieniające się okoliczności oraz niepewność co do okresu trwania ograniczeń administracyjnych, nie jest w stanie w wiarygodny sposób oszacować rozmiaru wpływu epidemii na sytuację finansową grupy.

"Niemniej jednak - w najlepszej ocenie emitenta - na podstawie przeprowadzanych analiz, sytuacja płynnościowa grupy utrzymuje się na bezpiecznym poziomie oraz grupa utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia" - podano w komunikacie.

Publikacja raportu kwartalnego Ronson Development zaplanowana jest na 14 maja 2020 r. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki