REKLAMA

Reuters: polski rząd chce odkupić od Rosjan akcje Grupy Azoty

2016-09-09 08:32
publikacja
2016-09-09 08:32
Reuters: polski rząd chce odkupić od Rosjan akcje Grupy Azoty
Reuters: polski rząd chce odkupić od Rosjan akcje Grupy Azoty
/ Grupaazoty.com

Rosyjski Acron prowadzi z polskim ministrem skarbu rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w Grupie Azoty – informuje Reuters.

Oparte o dwa anonimowe źródła doniesienia agencji Reutera potwierdzają informacje Pulsu Biznesu z początku sierpnia, według których rosyjska spółka kontrolowana przez Wiaczesława Kantora sonduje możliwość sprzedaży akcji Azotów. 

- O zbliżającym się wyjściu Acronu z Azotów mówi się na rynku od początku roku, ale ruchy rosyjskiego potentata stały się bardziej intensywne w ostatnich dwóch miesiącach, po wpisaniu producenta nawozów na listę spółek o strategicznym znaczeniu - informował "Puls Biznesu". 

Rosjanie posiadają 19,7% udziałów w polskiej spółce. W 2012 r. Acron starał się przejąć pakiet kontrolny Azotów Tarnów, jednak plany te spaliły na panewce, a Skarb Państwa włączył przedsiębiorstwo do powstającej Grupy Azoty.

Akcje spółki kosztują obecnie 64,2 zł, więc wartość pakietu będącego w posiadaniu Acrona to około 1,3 mld zł. Jak informuje Reuters, skarb państwa chciałby, aby akcje te kupiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które na koniec drugiego kwartału dysponowało wolnymi środkami w kwocie 8 mld zł. 

Informator agencji dodaje jednak, że gazowy gigant jest mocno zaangażowany w pomoc sektorowi górniczemu i może nie wziąć udziału w operacji związanej Grupą Azoty. W takim wypadku ministerstwo mogłoby skorzystać z opiewającego na 4,8 mld zł specjalnego funduszu, z którego środki mają służyć właśnie na skup akcji polskich spółek.

W maju podmiot kontrolowany przez Wiaczesława Kantora sprzedał już  akcje uprawniające do 0,3 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Skarb Państwa posiada 33% akcji Grupy Azoty, istotnymi udziałowcami są też OFE Nationale Nederalnden (9,96%), TFI PZU (8,60%) oraz EBOiR (5,74%).

W czerwcu tego roku Grupa Azoty znalazła się na liście firm chronionych przed wrogim przejęciem.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~yplo
Am,waj jacy to Rosjanie. Raczej góral ze wzgórz Golan
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~tak_myslę
Ruski są głupie. Jak kurs wybił do 100 powinni zacząć sprzedaż.
~inwestor
Rosjanie zorientowali się, że nie będzie dywidendy, ani wpływu na spółkę, a wartość akcji będzie leciała na pysk. Skarb Państwa jest patriotycznie zdeterminowany, a więc a) podwyższyć wartość nominalną akcji z kapitału zapasowego i pobrać podatek 19 % b) za zysk firmy kupić kopalnie węglowe, a jak akcje spadną Rosjanie zorientowali się, że nie będzie dywidendy, ani wpływu na spółkę, a wartość akcji będzie leciała na pysk. Skarb Państwa jest patriotycznie zdeterminowany, a więc a) podwyższyć wartość nominalną akcji z kapitału zapasowego i pobrać podatek 19 % b) za zysk firmy kupić kopalnie węglowe, a jak akcje spadną znowu do 25 zł, to za ów podatek 19 % odkupić akcje na rynku. Jak w spółkach energetycznych. Zero sentymentu ;)
~ActionDirect
Głupiś. Przeczytałeś wczoraj brednie Torchały i sączysz jad z niedomytego otworu. Trollu
~Inwestor odpowiada ~ActionDirect
Po pierwsze -a) "głupiś" znaczy przeprowadził Waść dogłębną analizę mojej osoby, uzasadnienia oczywiście brak b) "brednie" nieznanengo mi "Torchały" -ponownie ocena, uzasadnienia brak c) chamska odzywka -dla braku argumentów merytorycznych i pogrążenia wyszukanymi wyzwiskami nieznanego Po pierwsze -a) "głupiś" znaczy przeprowadził Waść dogłębną analizę mojej osoby, uzasadnienia oczywiście brak b) "brednie" nieznanengo mi "Torchały" -ponownie ocena, uzasadnienia brak c) chamska odzywka -dla braku argumentów merytorycznych i pogrążenia wyszukanymi wyzwiskami nieznanego dyskutanta d) "Trollu" -końcowe podsumowanie, oczywiście obraźliwe. Pan ActionDirect wystawia sobie sam świadectwo zdolności do wyrażania swoich poglądów i współżycia z ludźmi. Dodatkowo musi chyba uważać na serce, bo zejdzie z nadmiaru emocji. Oczywiście ironii też nie wyczuwa, bo to zbyt subtelne dla niego.
~Inwestor odpowiada ~Inwestor
bzdury wypisujesz inwestor
~lel
czy ktoś wie dlaczego Azoty są strategiczne właśnie ?
~Hehe
Bo szukają usprawiedliwienia żeby dać ruskom dobrze zarobić?
~Mentor
Jesteśmy krajem specyficznym - granicą UE, ale na rynku mamy głównie produkty GA i ANWILU jeżeli chodzi o nawozy sztuczne. Towar importowany mimo wielu (niekoniecznie uczciwych) prób dalej nie może znaleźć stabilnej pozycji na rynku. Mamy więc dwa krajowe podmioty, które masowo zaopatrują polskie rolnictwo. Na towar spoza Jesteśmy krajem specyficznym - granicą UE, ale na rynku mamy głównie produkty GA i ANWILU jeżeli chodzi o nawozy sztuczne. Towar importowany mimo wielu (niekoniecznie uczciwych) prób dalej nie może znaleźć stabilnej pozycji na rynku. Mamy więc dwa krajowe podmioty, które masowo zaopatrują polskie rolnictwo. Na towar spoza UE są cła antydumpingowe. Kiedy podmioty zależne od Acronu (potężnego molocha zza wschodniej granicy) ładują towar do UE, w tym do PL to m.in. GA skutecznie blokuje ich napływ. Co jest o tyle istotne, że zaopatrywanie polskich gospodarstw to raptem 50% produkcji GA, a z pozostałej produkcji ponad 30% zaopatruje inne kraje UE. GA i Anwil razem wzięte to pod kątem ilości drugi producent saletry w Europie. Zmierzam do tego, że są 2 główne hipotezy tego PO CO Acronowi GA: 1) zastąpienie GA brandem Acronu na rynku polskim i UE; 2) zlikwidowanie produkcji w PL i przeniesienie jej na wschód, co w skutkach byłoby podobne - nawozy z importu od acronu przejęłyby rynek polski i efektywniej zaistniały na terenie UE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki