REKLAMA
WAŻNE

Prezydent Zełenski: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy

2021-02-24 22:21
publikacja
2021-02-24 22:21
Prezydent Zełenski: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy
Prezydent Zełenski: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy
fot. paparazzza / / Shutterstock

Gazociąg Nord Stream 2 to pułapka dla Europy - napisał w środę wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą mamy jasne i niezmienne stanowisko w sprawie tego projektu - dodał. Prezydenci rozmawiali telefonicznie.

"Mamy z Andrzejem Dudą jasne i niezmienne stanowisko w sprawie Nord Stream 2. Nie można do niego dopuścić. NS2 to pułapka dla całej Europy" - napisał Zełenski.

Podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi za sankcje i podkreślił, że ich wzmocnienie to energetyczne bezpieczeństwo Europy.

W swoim wpisie Zełenski podziękował również Polsce za inicjatywę odsprzedania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. W komunikacie biura ukraińskiego prezydenta dodano, że Zełenski zaznaczył w czasie rozmowy z polskim prezydentem, że jest to mocny sygnał solidarności z Ukrainą. Wyraził nadzieję, że preparat będzie odsprzedany już w marcu, po dopełnieniu wszelkich formalności.

W komunikacie czytamy też m.in., że Zełenski zaprosił Dudę na Ukrainę, by wziął udział w uroczystościach z okazji obchodzonego w tym roku 30-lecia niepodległości tego kraju oraz w szczycie tzw. krymskiej platformy.

Poprzednio Andrzej Duda złożył wizytę na Ukrainie w październiku 2020 roku.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (12)

dodaj komentarz
santoriusz
ma się czym martwić Zełenski bo kasy nie będzie i nie będzie jak pod...lić trocha gazu za friko. Poza tym teraz nie będzie czym Rosjan zaszantażować.
jpelerj
Nie dla Europy. Tylko dla Ukrainy (koniec przesyłu) i Polski - bo nie sprzeda drogiego amerykańskiego gazu. Reszta spoko. Niestety.
ajwaj_
Ukraina to pulapka dla Europy
Czczenie SS Galizien, Stiepana Bandery OUN-UPA ulice, szkoly place, firmy, marsze z pochodniami
Kradziez gazu z tranzytu, zniszczona infrastruktura tranzytu

Tradycje rodzinne DUDY > WIKI
""Członek OUN od 1937, w 1939 skierowany na szkolenie dywersyjne do Niemiec, gdzie w
Ukraina to pulapka dla Europy
Czczenie SS Galizien, Stiepana Bandery OUN-UPA ulice, szkoly place, firmy, marsze z pochodniami
Kradziez gazu z tranzytu, zniszczona infrastruktura tranzytu

Tradycje rodzinne DUDY > WIKI
""Członek OUN od 1937, w 1939 skierowany na szkolenie dywersyjne do Niemiec, gdzie w 1941 wstąpił do batalionu „Roland”.
Mychajło Duda, ps. „Hromenko” (ur. 21 listopada 1921 w Srokach Lwowskich, zm. 7 lipca 1950 koło wsi Taniawa niedaleko Bolechowa) – ukraiński dowódca wojskowy, porucznik UPA. ""
ajwaj_
Masakrowanie strzepów europejskich tradycji
Wylaczenie TV opozycji 1+1, Nash itd. koniskata, terror
Zakaz uzywania jezyków ojczystych > kary
_____________
Ofiary wsród opornych reporterów
2014

19 lutego 2014 - Vyacheslav Veremyi, reporter gazety Vesti. Brutalnie pobity pałkami i zastrzelony w centrum
Masakrowanie strzepów europejskich tradycji
Wylaczenie TV opozycji 1+1, Nash itd. koniskata, terror
Zakaz uzywania jezyków ojczystych > kary
_____________
Ofiary wsród opornych reporterów
2014

19 lutego 2014 - Vyacheslav Veremyi, reporter gazety Vesti. Brutalnie pobity pałkami i zastrzelony w centrum Kijowa przez grupę osób, które, według byłego lidera opozycji i obecnego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa, zostały wynajęte i uzbrojone przez władze przeciwko uczestnikom Euromajdanu[11][12].
20 lutego 2014 - Igor Kostenko, 22-letni ukraiński dziennikarz gazety Sportanalytic, student i redaktor ukraińskiej Wikipedii. Zabity przez snajpera na Euromajdanie.
4 kwietnia 2014 - Wasyl Siergijenko, redaktor korsuńsko-szewczenkowskiej gazety rejonowej "Nadrossia", działacz Ogólnoukraińskiego Związku Wolności. Porwany i zabity przez nieznanych napastników[13].
2 maja 2014 - Dmitrij Wiktorowicz Iwanow (pseudonim - Karpow), krytyk i dziennikarz muzyczny. Zmarł w wyniku zatrucia gazem podczas pożaru w odeskim Domu Związków Zawodowych[14].
24 maja 2014 - Andrea Rocchelli, włoski fotoreporter, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas relacjonowania blokady Słowiańska. Razem z nim zginął jego tłumacz Andriej Mironow. Francuski fotograf William Roguelon powiedział rosyjskiej telewizji, że Rocquelli i Mironov zginęli w wyniku ostrzału moździerzowego, a on sam został ranny podczas tego incydentu.
15 czerwca 2014 - Wołodymyr Marciszewski, osoba publiczna, dziennikarz portalu internetowego "Kamianyri Info", wolontariusz Majdanu. 11 czerwca został porwany z centrum prasowego Euromajdanu i ciężko pobity, zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń[15].
17 czerwca 2014 - Igor Kornelyuk, korespondent VGTRK, zmarł w szpitalu z powodu ran odniesionych w wyniku ostrzału moździerzowego w pobliżu wsi Metalist pod Ługańskiem podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Razem z nim zginął jego dźwiękowiec Anton Wołoszyn, który poniósł śmierć na miejscu.
29 czerwca 2014 - Anatolij Kłyczan, operator filmowy Kanału Pierwszego. Został ranny w brzuch w obwodzie donieckim, kiedy ostrzelano autobus. Zmarł w szpitalu.
13 lipca 2014 - Serhij Dołgov, redaktor naczelny mariupolskiej gazety "Chcę w ZSRR". W dniu 18 czerwca został porwany w Mariupolu przez uzbrojonych mężczyzn, prawdopodobnie członków batalionu Dnipro-1. Ciało zamordowanego dziennikarza, ze śladami tortur, zostało znalezione 13 lipca w parku leśnym w pobliżu Dniepropietrowska[16].
6 sierpnia 2014 (prawdopodobnie) - Andrey Stenin, korespondent fotograficzny agencji informacyjnej Russia Today, jego samochód znalazł się pod ostrzałem w pobliżu Dmitrovki w obwodzie donieckim. Razem z nim zginęli Siergiej Korenczenkow i Andriej Wykało, pracownicy IKORPUS, jednostki informacyjnej DNR. Szczątki wszystkich trzech osób znaleziono w spalonym samochodzie.
29 listopada 2014 - Aleksander Kuczyński, dziennikarz, redaktor naczelny donieckiej gazety "Kriminal-Express", autor "Kroniki donieckiego gangsterstwa" i "Antologii morderstw na zamówienie". Znany był z publikacji na temat powiązań między podziemiem a biznesem. Ciała Kuczyńskiego i jego żony znaleziono w domku letniskowym dziennikarza we wsi Bogorodicznoje koło Sławiańska z licznymi ranami kłutymi.

2015

16 lutego 2015 - Dmytro Labutkin, kapitan podporucznik, korespondent wojskowy i zastępca redaktora telewizji i radia Ministerstwa Obrony Ukrainy TRK Briz; oficer prasowy ATO Sektor C. Zabity podczas działań bojowych o Debalcewo przez siły zbrojne nieuznawanej jednostki państwowej DNR[17].

15 marca 2015 roku - Olga Moroz, redaktor naczelna gazety "Netisha Vestnik". Zabita we własnym domu[21][22].
13 kwietnia 2015 - Serhiy Sukhobok, założyciel i współzałożyciel publikacji internetowych ProUA i Obkom. Zamordowany w Ogrodzie Rusaniwskim w Kijowie podczas awantury domowej[Zh?][23].
16 kwietnia 2015 - Oles Buzyna, pisarz, były redaktor naczelny gazety "Siegodnia". Zabity przy wejściu do własnego domu[24].

2016

20 lipca 2016 - Paweł Szeremet, rosyjski, białoruski i ukraiński dziennikarz telewizyjny; zginął w zamachu bombowym na samochód[25].

2018
4 listopada 2018 - Kateryna Gandzyuk, działaczka polityczna i społeczna, blogerka; pisała o korupcji w samorządach[26]. 1 sierpnia 2018 roku, około godziny 8:30, nieznana osoba oblała Katerynę Gandzyuk stężonym kwasem siarkowym. 4 listopada 2018 roku, w wieku 34 lat, zmarła w wyniku skutków ataku kwasem.[27][28]
tbielik
Może Pan nie wie ale kilka tysięcy żołnierzy 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien, która ewakuowała się do Austrii uratował Generał Anders wcielając na prośbę dowodzącego tej Dywizji Brygadiera Pawło Szandruka wszystkich żołnierzy do Polskiej Armii. Anders znał się z P. Szandrukiem z Wojska Polskiego, który skończył Może Pan nie wie ale kilka tysięcy żołnierzy 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien, która ewakuowała się do Austrii uratował Generał Anders wcielając na prośbę dowodzącego tej Dywizji Brygadiera Pawło Szandruka wszystkich żołnierzy do Polskiej Armii. Anders znał się z P. Szandrukiem z Wojska Polskiego, który skończył studia w Rembertowie. Inaczej Amerykanie i Brytole wydaliby ich na śmierć dla NKWD.
ajwaj_ odpowiada tbielik
Czyli Bandera, OUN, UPA, SS Galizien byli OK na Wolyniu 1940-te setki tys. zamordowanych ?
A KGB Bohdan Staszynski okrutnie
zabili geja Stjepana Bandere w Monachium 1959 ?

Norymberga byla nie humanitarna wieszajac w tym tamtych Ukrainców UPA, OUN, SS Galizien na strunie od fortepianu ?
zenonn odpowiada tbielik
Owo spotkanie zaowocowało
tym, że generał Anders udzielił
ochrony prawnej tym Ukraińcom,
którzy byli wcześniej obywatelami
polskimi. Po prostu – uznał 8
tysięcy żołnierzy tej jednostki za
pełnoprawnych Polaków. Tych
8 tysięcy Ukraińców nie zostało
dzięki temu deportowanych do
ZSRR. Część
Owo spotkanie zaowocowało
tym, że generał Anders udzielił
ochrony prawnej tym Ukraińcom,
którzy byli wcześniej obywatelami
polskimi. Po prostu – uznał 8
tysięcy żołnierzy tej jednostki za
pełnoprawnych Polaków. Tych
8 tysięcy Ukraińców nie zostało
dzięki temu deportowanych do
ZSRR. Część z nich wyjechała
potem do Kanady, część do Wielkiej
Brytanii. W 2001 r. powstał
dokumentalny film „SS in Britain”,
z którego zdumieni Anglicy
dowiedzieli się, że ich sąsiedzi,
„spokojni” i „porządni” ludzie, w
czasie II wojny światowej zabijali
Polaków wraz z Niemcami.
Ale nie koniec na tym. W czerwcu
1945 r. na rozkaz Andersa zaczęto
werbować uratowanych Ukraińców
do polskiego wojska we Włoszech.
Tym sposobem w szeregi 2.
Korpusu Wojska Polskiego wstąpiło
176 byłych żołnierzy Ukraińskiej
Armii Narodowej. Być może
SS-manów. Czym kierował się
Anders podejmując taką decyzję?
Złośliwi powiedzą, że liczył na
to, że alianci rozpoczną III wojnę
światową ze Związkiem Radzieckim,
a on na białym koniu powróci
do Polski… Nie ma logicznego
wytłumaczenia dla tego działania.
Po prostu – nie ma.
Można tylko domniemywać, że
Anders trochę wstydził się swego
czynu, gdyż przemilczał go w
swojej autobiografii „Bez ostatniego
rozdziału. Wspomnienia z
lat 1939-1945”. Nie pisze tam o
epizodzie z Ukraincami. Wydał
go jednak generał Szandruk, który
wspomina o korzystaniu z pomocy
Andersa w swym pamiętniku
wydanym pod tytułem „Arms of
Valor”.
Anders miał widać do Szandruka
jakąś słabość, bo 20 lat po zakończeniu
wojny, w 1965 r., doprowadził
do nadania mu polskiego
orderu Virtuti Militari. Anders był
w tym czasie szefem emigracyjnej
Rady Trzech (był to kolegialny,
niekonstytucyjny organ władzy
Rządu Rzeczpospolitej Polskiej
na Uchodźctwie, w jej skład
wchodzili także Edward Raczyński
i generał Tadeusz Bór-Komorowski).
Zdaniem Andersa, Szandruk
zasłużył na to odznaczenie,
bowiem – jako oficer kontraktowy
wojska polskiego - zasłużył się
męstwem i odwagą podczas kampanii
wrześniowej w 1939 r.

W 2009 r. Ambasada Ukrainy w
Polsce zaproponowała radzie miasta
Skierniewice (w Polsce!), aby
jedną z ulic w tym mieście nazwać
imieniem generała Pawło Szandruka.
Pomysł zrodził się stąd, że
przed wojną Szandruk był szefem
sztabu 18. Pułku piechoty w Skierniewicach,
a w czasie niemieckiej
okupacji pracował jako kierownik
niemieckiego kina w tym mieście.
Na szczęście, zapobiegł temu
ostry sprzeciw polskich kombatantów
ze Skierniewic, którzy pamiętają
jeszcze pana Szandruka,
Ukrainca, co chodził najpierw w
polskim, potem w ukraińskim, potem
znowu w polskim, a na końcu
- w niemieckim mundurze. A dokładnie,
w mundurze SS.
Co ciekawe, zdjęcie Szandruka
w mundurze SS widnieje w Wikipedii
tylko w rosyjskiej wersji.
W polskiej, ukraińskiej i angielskiej
wersji Wikipedii można zobaczyć
Szandruka w ukraińskim
mundurze z 1920 roku. Generała
Szandruka, ikonę ukraińskich nacjonalistów,
wziął też w obronę
Jerzy Giedrojc paryskiej „Kultury”,
który drukował fragmenty
jego wspomnień po polsku. Po
wojnie Ukrainców z SS pomagał
też ratować Kościół Katolicki, a
dokładnie papież Pius XII, który
wziął ich pod swoje skrzydła.
dlaczego_nie odpowiada ajwaj_
No cóż ajwaj znasz tylko radziecką wersje historii ww2. A ta twierdzi ze wojna zaczeka się dopiero w 1941
zenonn odpowiada zenonn
28 kwietnia 1943 – w Krakowie: z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich powstała tzw. 14
dywizja Grenadierów SS. Organizacji dywizji ze strony niemieckiej patronował gubernator Dystryktu Galicja
Otto von Wachter, a ze strony ukraińskiej polityczne zaplecze stanowił Ukraiński Komitet Centralny
w Krakowie
28 kwietnia 1943 – w Krakowie: z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich powstała tzw. 14
dywizja Grenadierów SS. Organizacji dywizji ze strony niemieckiej patronował gubernator Dystryktu Galicja
Otto von Wachter, a ze strony ukraińskiej polityczne zaplecze stanowił Ukraiński Komitet Centralny
w Krakowie pod przewodnictwem Wołdymyra Kubijowycza. Jako symboliki nie wprowadzono ukraińskiego
tryzuba i błękitno-żółtego sztandaru; zamiast tego symbolem był żółty galicyjski lew z trzema złotymi
koronami w niebieskim polu. Informację o formowaniu dywizji i zaciągu ogłoszono publicznie We Lwowie 28
kwietnia 1943 r. W szeregach dywizji posługę duszpasterską prowadziło następnie łącznie 12 kapelanów
obrządku greckokatolickiego, zatwierdzonych przez metropolitę Andrzeja Szeptyckiego. Przysięga wojskowa
składana byłoa nie na wierność Ukrainie, lecz na wierność Adolfowi Hitlerowi; - „Na całe życie będę wierny
Adolfowi Hitlerowi, jako wielkiemu wodzowi niemieckich sił zbrojnych, wielkich Niemiec i nowej Europy”,
Obowiązywał zakaz zakaz posługiwania się językiem ukraińskim . Większość kadry dowódczej stanowili
Niemcy. Dywizja cieszyła się dużą popularnością wśród Ukraińców, ochotnikom przekazywano pamiątki
i sztandary ukraińskich jednostek z I wojny światowej. Do punktów werbunkowych zgłosiło się około 80
tysięcy osób, z czego tylko kilkanaście tysięcy objęto przeszkolenie. W lutym i marcu 1944 oddziały dywizji
SS-Kampfgruppe Beyersdorf brały udział w akcjach przeciw partyzanckich na Lubelszczyźnie.
Zamojszczyźnie, Polesiu i Podolu. gdzie dopuściły się zbrodni wojennych. W Hucie Pieniackiej, Podkamieniu
i Chodaczkowie Wielkim. Żołnierze dywizji zostali otoczeni przez Armię Czerwoną w okolicach Brodów koło
Tarnopola. 14 lipca 1944 roku Dywizja została rozbita. 7300 żołnierzy otoczonych w kotle uznano za
zaginionych. Uratowało się około 1500 żołnierzy, których przewieziono do Świętoszowa, gdzie czekało już
7 tysięcy przeszkolonych rekrutów. Powtórne formowanie dywizji rozpoczęło się 15 września 1944. Od
1 kwietnia 1945 dywizja walczyła w rejonie Grazu w Austrii gdzie w ciężkich walkach z Armią Czerwoną
straciła około tysiąca zabitych i rannych.19 kwietnia 1945 do sztabu dywizji przybył gen. Pawlo Szandruk
i przejął dowództwo . Na jego rozkaz 25 kwietnia żołnierze dywizji złożyli przysięgę na wierność Ukrainie
i nałożyli na czapki tryzuba, ukraińskie godło państwowe Linii frontu Dywizja opuściła 7 maja 1945,
przechodząc do brytyjskiej strefy okupacyjnej w Austrii. Oddziały dywizji skapitulowały przed Brytyjczykami
i Amerykanami . Po kapitulacji jeńcy zostali przez Brytyjczyków przewiezieni na terenie operacyjnym
II Korpusu Polskiego we Włoszech. Generał Pawło Szandruk bezpośrednio po kapitulacji jednostki zażądał od
Brytyjczyków spotkania w cztery oczy z generałem Andersem. swym dowódcą z września 1939 r.
W konsekwencji osobistej interwencji gen. Andersa w Londynie, a także stolicy apostolskiej, Brytyjczycy
mimo sowieckich żądań nie wydali żołnierzy ukraińskich, gdyż uznali ich za obywateli polskich jakimi byli do
1939 roku i umożliwili ich osiedlenie w Wielkiej Brytanii. Gen Szandruk w 1965 roku, został odznaczony
przez Gen. Andersa Orderem Virtuti Militari. W Polsce toczy się śledztwo IPN, w sprawie zbrodni wojennej
popełnionej w Hucie Pieniackiej, gdzi 28 lutego 1944 żołnierze Dywizji zamordowali 868 Polaków. 16
kwietnia 1944 roku ukraińscy żołnierze mieli również zmasakrować Polaków w Chodaczkowie Wielkim,
mordując 862 osoby.
28 kwietnia 1947 – rozpoczęła się Akcja „Wisła” – akcja pacyfikacyjna o charakterze wojskowym była
wymierzona w struktury UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz akcja przesiedleńcza dokonana
w celu usunięcia wybranych grup ludności, m.in. Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków, jak również rodzin
mieszanych polsko-ukraińskich z terenów Polski południowo-wschodniej (Rzeszowszczyzna i Lubelszczyzna)
na tzw. Ziemie Odzyskane. Przeprowadzona została m.in. przez formacje wojskowe PRL. Decyzję o „Akcji
Wisła” podjęło Biup Polityczne KC PZPR. Trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947, chociaż ostatnie
wysiedlenia miały miejsce w roku 1950. W wyniku akcji wojskowej rozbito siły UPA w liczbie 1500 ludzi z 17
sotni oraz uwięziono 2900 aktywnych lub domniemanych członków OUN, a wysiedlenia objęły ponad 140
tysięcy osób cywilnych. Część historyków uważa . że jej głównym zadaniem było nie tyle zniszczenie UPA ale
czystka etniczna wymierzona przeciwko niepolskiej ludności zamieszkującej tereny Polski południowowschodniej.
W październiku 1947 władze ZSRR przeprowadziły Akcję „Zachód”, w wyniku której z terenu
dzisiejszej Zachodniej Ukrainy wywieziono na wschód ponad 76 tysięcy Ukraińców, oskarżonych o sprzyjanie
UPA. Bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia akcji była śmierć generała Karola Świerczewskiego 28 marca
1947 roku w Jabłonkach pod Baligrodem. Przesiedlenia objęły ok. 140 tysięcy osób, 86 tys. z województwa
rzeszowskiego, 45 tys. z województwa lubelskiego i 10 tys. z województwa krakowskiego
. Instrukcja
przesiedleńcza przewidywała 2 godziny na spakowanie się i opuszczenie domów. Przepisy nakazywały
zmieszczenie całego dobytku maksymalnie na 2 wozach konnych. Mienie trwałe miało być zabezpieczone przy
pomocy LWP i przekazane lokalnym władzom. W 1990 Akcję „Wisła” potępił Senat RP, W 2002 Prezydent
RP, Aleksander Kwaśniewski wyraził ubolewanie z powodu przeprowadzenia tej akcji. W styczniu 2007 roku,
Światowy Kongres Ukraińców zażądał od Polski oficjalnych przeprosin za akcję „Wisła”, jak również
wypłacenia odszkodowań dla jej ofiar. 27 lutego 2007 roku prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko,
we wspólnym oświadczeniu potępili Akcję „Wisła”. Obarczając za nią winą reżim komunistyczny. W 2017
MSWiA kierowane przez ministra Błaszczaka, odmówiło wsparcia finansowego dla wszystkich projektów
zgłoszonych przez organizacje mniejszości narodowych z okazji obchodów 70. rocznicy Akcji Wisła. Związek
Ukraińców w Polsce przeprowadził wówczas zbiórkę na społeczne obchody. Obchody odbyły się 28 kwietnia –
1 maja 2017 w Przemyślu bez udziału władz państwowych. Do Przemyśla przyjechała delegacja
parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z Bogdanem Borusewiczem. 28 kwietnia 2017 w Przemyślu grupa
142 polskich intelektualistów z Adamem Michnikiem na czele, złożyła oświadczenie z okazji rocznicy „Akcji
Wisła”, potępiające przeprowadzoną wówczas czystkę etniczną.
ajwaj_ odpowiada dlaczego_nie
ZSRR nie istnieje 30 lat, a historia jest jedna
ucz sie historii
Wojna tamta zaczela sie de facto 1938, Polska z Hitlerem zaatakowala Czechoslowacjie,
brala udziel w rabunku Czechów z Hitlerem
pakt Hitler-Pilsudski > https://de.wikipedia.org/wiki/Deutsch-polnischer_Nichtangriffspakt

Churchill nazwal Polaków
ZSRR nie istnieje 30 lat, a historia jest jedna
ucz sie historii
Wojna tamta zaczela sie de facto 1938, Polska z Hitlerem zaatakowala Czechoslowacjie,
brala udziel w rabunku Czechów z Hitlerem
pakt Hitler-Pilsudski > https://de.wikipedia.org/wiki/Deutsch-polnischer_Nichtangriffspakt

Churchill nazwal Polaków szakalami, zadnej pomocy nie moglo byc, a odwrotnie zdrady do dzis
Wlasnie anglo-sasy zabraly Polsce Kresy
KRESY.PL
22 lutego 1944 r., premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zakwestionował na forum jej parlamentu kontrolę Polaków nad Kresami Wschodnimi.
W jego trakcie brytyjski premier zasugerował, że jego rząd nie czuje się zobowiązany do obstawania przy granicy między Polską z Związkiem Radzieckim z 1939 r. ustanowionej traktatem ryskim.
https://kresy.pl/wydarzenia/polska/75-lat-temu-churchill-zasugerowal-ze-polska-utraci-kresy/

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki