REKLAMA

Prezydent Duda podpisał tzw. ustawę terminalową

2022-06-14 15:14
publikacja
2022-06-14 15:14
Prezydent Duda podpisał tzw. ustawę terminalową
Prezydent Duda podpisał tzw. ustawę terminalową
/ Polskie LNG

Prezydent RP podpisał tzw. ustawę terminalową. Ma ona m.in. umożliwić realizację inwestycji towarzyszących w terminalu LNG w Świnoujściu przez następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych m.in. w związku planowaną z fuzją Orlenu I PGNiG - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek, że Prezydent podpisał Ustawę z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw.

Projekt tzw. "ustawy terminalowej" wprowadza uproszczenie procedur przenoszenia koncesji, a jednocześnie ma zapewnić skuteczny nadzór i kontrolę nad decyzjami administracyjnymi. Ustawa jest kluczowa dla funkcjonowania terminalu w Świnoujściu. Obecnie jako podmiot odpowiedzialny za realizację inwestycji w ustawie jest wskazane Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) podczas prac nad ustawą podkreślali, że jednym z ważnych obszarów, do którego ta ustawa będzie się odnosiła jest planowana fuzja Orlenu i PGNiG.

Nowelizacja ustawy ma m.in. umożliwić realizację inwestycji towarzyszących w terminalu LNG w Świnoujściu przez następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych.

Przedstawiciele MAP zwracali uwagę, że dla wszystkich koncesji, które są w posiadaniu podmiotu gospodarczego będzie prowadzone jedno postępowanie w miejsce kilkunastu lub nawet kilkuset odrębnych postępowań.

Według MAP jest 250 koncesji, które posiada PGNiG, i mowa jest o 13,5 tys. decyzjach i aktach administracyjnych związanych z działalnością koncesyjną. W związku z tym niemożliwe jest, w takiej skali, przeniesienie koncesji bez jakichkolwiek zawirowań - wskazywano w toku prac nad ustawą.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki