REKLAMA

Praca w odzieżówce - Polsce niedaleko do Chin

2017-01-17 06:00
publikacja
2017-01-17 06:00

Wiele mówi się na temat realiów pracy w przemyśle odzieżowym na przykładzie Azji. Oznaczenie "Made in Europe" kojarzone jest z lepszymi warunkami pracy - jednak wyniki międzynarodowego raportu "Praca za grosik" pokazują, że nawet na rodzimym podwórku pracownicy spotykają się z głodowymi pensjami i szeroko rozumianym wyzyskiem. 

Raport opracowany w ramach kampanii "Kupuj Odpowiedzialnie Buty" pokazuje realia zatrudnienia w przemyśle obuwniczym na przykładzie Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Rumunii, Słowacji oraz Polski. Autorzy badania wybrali sześć europejskich krajów - pierwsze trzy jako państwa mające istotne udziały w produkcji obuwia i w rynkach eksportowych, a Słowację, Polskę i Rumunię jako przykłady państw członkowskich Unii Europejskiej mające znaczące sektory obuwnicze. Podczas badań ankieterzy rozmawiali ze 179 pracownikami z 12 fabryk obuwia produkujących dla marek takich, jak: Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Bata, Leader&Schuh. 

fot. Lin Jianbing / / FORUM

Praca Made in Europe 

W badaniu czytamy, że problemy pracowników wszystkich sześciu państw mają charakter systemowy. To znaczy, że zarówno w Albanii, jak i w Polsce zatrudnieni borykają się z bardzo niskim wynagrodzeniem, które nie wystarcza do zaspokojenia podstawowych potrzeb. "We wszystkich badanych krajach europejskich różnica pomiędzy godną płacą a płacą rzeczywiście otrzymywaną jest większa - czasem znacznie większa - od różnicy występującej w Chinach" - komentują autorzy raportu. W Dogguan minimalna ustawowa wynosi 213 euro, natomiast minimalne szacowane koszty życia czteroosobowej rodziny zostały ocenione na 614 euro. W Polsce jest niewiele wyższa podstawowa płaca (wynosi odpowiednio 318 euro), a koszty życia to według pracowników minimum 1000 euro miesięcznie.

Ponadto pracownicy wspólnie mówią o następujących problemach: nieodpłatnych nadgodzinach, trudnościach z wykorzystywaniem pełnego urlopu w danym roku, niepłaceniu przez pracodawcę obowiązkowych składek na ubezpieczenia, zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze w fabryce oraz o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z substancji toksycznych w miejscu pracy. 

fot. / / ekonsument.pl

Konsekwencje pracy na akord

Autorzy raportu zwracają uwagę na dominujący system pracy akordowej, który powoduje, że pracownicy są przymuszani do wyrabiania niepłatnych nadgodzin w celu wyrobienia norm. Zatrudnieni mówili o tym, że nie używają rękawic mających chronić ich przed szkodliwym działaniem kleju i innych chemikaliów, ponieważ obniżyłoby to ich wydajność, a co za tym idzie - płacę. 

Jedna trzecia rozmówców z Albanii nie zarabia ustawowej płacy minimalnej nawet po wliczeniu premii i nadgodzin. A w pięciu krajach pracownicy uważali wykonywanie swoich obowiązków w soboty za normę. Okazuje się również, że inspekcje pracy w zakładach to fikcja, a w krajach rozwijających się nie organizowano zatrudnionym szkoleń BHP. Między innymi pracownicy z Polski, jak wskazują autorzy raportu, widzieli inspektorów w fabrykach, jednak twierdzili, że były to wcześniej zapowiedziane wizyty. 

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie postuluje egzekwowanie prawa pracy szczególnie w sferze wypłacania minimalnego wynagrodzenia, a marki powinny zdaniem autorów, dostosować swoje praktyki biznesowe do zapobiegania naruszeniom praw człowieka i łagodzenia ich skutków przez m. in. godną płacę, wolność zrzeszania się i przejrzystość. 

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~karma
Witam wszystkich :) Dawno dawno temu ,był wspaniały i ogromny zakład Ferum Katowicach ,teraz 1/3 pracowników została a większa część maszyn zajęta przez BANK. Kierownictwo baluje w ciepłym biurowcu a sami dajom ludziom kilo cukru i paczka herbaty ,ale co ja tam wiem
~Grzechu_comeback
dziękujemy TW BOLKU, Balcerowiczu, Komorosku, Tusku i pozostałym frontmenom, którzy pomimo wstydu obecności w PZPR wylansowali się na plecach strajkujących w OBRONIE PRACOWNIKÓW i POGLĄDÓW, WYZNANIA itd....
~Grzechu_comeback
rzecz jasna, "obecność w PZPR" nie dotyczy takich "autorytetów" jak Komorosku, Tusku no i..... oczywiście.....TW Bolku.
~Kasia
a ile zarabiaja te solidaruchy które tak krzyczały ze im zle, hmm? mysle ze to solidarnosc i zwiazki zawodowe to najwiekszy wrog naszego karju no i oczywiscie pis
~Grzechu_comeback odpowiada ~Kasia
dziecko.....trzeba odróżnić "styropianowców" od pajaców, którzy na początku lat 90tych XX wieku krzyczeli, że "styropianowcy muszą odejść". Pewnie jesteś zbyt młoda by pamiętać, więc dla przypomnienia: styropianowcy-ludzie, którzy z narażeniem zdrowia a nawet życia swojego i swoich rodzin ryzykowali byś mogła dziecko.....trzeba odróżnić "styropianowców" od pajaców, którzy na początku lat 90tych XX wieku krzyczeli, że "styropianowcy muszą odejść". Pewnie jesteś zbyt młoda by pamiętać, więc dla przypomnienia: styropianowcy-ludzie, którzy z narażeniem zdrowia a nawet życia swojego i swoich rodzin ryzykowali byś mogła mówić dzisiaj po polsku a nie po rusku.
pajace-to już mój pomysł odnośnie tych, którzy na plecach styropianowców się wylansowali. Ba! Pajace to nawet donosili na styropianowców, czego najbardziej brutalnym przykładem jest TW Bolek. Naucz się odróżniać jednych od drugich a potem powtarzaj głupoty..... które brzmią jak teksty "resortowych dzieci" oderwanych od tłustych emeryturek swoich rodziców/dziadków
~zed odpowiada ~Grzechu_comeback
TW Balbina wg twoich opowieści to kto będzie ? styropian czy pajac ?
~Bb
Pierdy koszt zycia 1000 euro? To jak zyja ci co zarabiaja 1700 netto?
~Zawiedziony
A co na to "Solidarnośc" i jej legendarny wódz , laureat kapitalistycznego Nobla L. Wałęsa ?
~zed
zapytaj TW Balbinę, on o nim wszystko wie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki