Pierwszy w Europie sąd arbitrażowy do spraw blockchain powstał w Polsce

Przy polskiej Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain - poinformowała Izba w środowym komunikacie.

(YAY Foto)

Jak wskazano, na liście arbitrów sądu polubownego znaleźli się prawnicy doświadczeni w zakresie arbitrażu i blockchain, a także osoby, które na co dzień zawodowo zajmują się transakcjami handlowymi z użyciem nowych technologii. "Prezes Sądu zostanie wybrany 10 grudnia 2018 r. podczas zebrania Zarządu Izby" - czytamy. Izba gromadzi ponad 150 członków - dodano.

"Naszym głównym celem jest realny wpływ na polską legislację, w szczególności w obszarze podatkowym. Edukacja, współpraca z organami oświaty i rządowymi, kształtowanie zasad dobrych praktyk, wspieranie rozwoju gospodarczego Polski, rozstrzyganie sporów z urzędami to tylko niektóre z obszarów, w które się angażujemy" wskazał, cytowany w środowym komunikacie, prezes Izby Robert Wojciechowski.

Według Izby równolegle z rozwojem blockchainu transakcje z jego użyciem, kryptowalutami czy smart-kontraktami "wymykają się przepisom prawa". "Jest to zjawisko na tyle nowe, że jedynie nieliczne państwa, np. Malta czy USA podjęły próbę ujęcia go w ramy prawne" - wyjaśniono.

W sierpniu 2018 r. w odpowiedzi na tę potrzebę powstała Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii powołana w celu reprezentacji interesów całej branży blockchain i nowych technologii w Polsce - wynika z komunikatu. 8 listopada 2018 r. powołano przy niej również stały Sąd Polubowny do spraw blockchain. Jak podkreślono, jest to pierwsza tego rodzaju organizacja w Europie, a druga (po Japonii) na świecie.

Rolą Sądu Polubownego do spraw blockchain jest przede wszystkim zapewnienie skutecznego, szybkiego oraz dostosowanego do potrzeb branży sposobu wiążącego rozstrzygania sporów - napisano. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil