REKLAMA

PKB województw jak PKB państw [Mapa]

2017-11-10 07:15
publikacja
2017-11-10 07:15
PKB województw jak PKB państw [Mapa]
PKB województw jak PKB państw [Mapa]

Mazowieckie jak Angola, dolnośląskie jak Litwa, a podkarpackie jak Cypr. To tylko niektóre wyniki zabawy danymi o PKB województw w porównaniu do PKB państw.

Poniższa mapa powstała w bardzo prosty sposób. Najnowsze dane GUS o PKB województw (niestety, opisujące stan z 2015 r.) zestawiliśmy z danymi Banku Światowego o PKB poszczególnych państw (również za 2015 r). Wartość wskaźników wyrażonych w złotych została przeliczona na dolary według kursu średniorocznego NBP (przez większość 2015 r. dolar był droższy niż obecnie).

Ważna uwaga – porównywaliśmy nominalne produkty krajowe brutto województw i państw (tzn. nieuwzględniające różnic w sile nabywczej) oraz nie przeliczaliśmy wartości na głowę mieszkańca (per capita). Przedstawione na mapie PKB województw i państw nie są oczywiście identyczne – staraliśmy się znaleźć najbliższe „pasujące” państwo.

Z poniższej mapy nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Po prostu warto wiedzieć, że polska gospodarka mniej więcej odpowiada rozmiarami interesującej mozaice gospodarek szesnastu innych państw. Zanim ktokolwiek zacznie snuć mocarstwowe sny, należy przypomnieć, że PKB samej tylko Bawarii jest większy od PKB całej Polski.

Dla uzupełnienia, w tabeli prezentujemy dane GUS.

PKB województw (2015)
Województwo mld PLN %
Mazowieckie  398,8 22,2
Śląskie  222,8 12,4
Wielkopolskie  176,4 9,8
Dolnośląskie  151,7 8,4
Małopolskie  142,1 7,9
Łódzkie  109,3 6,1
Pomorskie  103,6 5,8
Kujawsko-pomorskie  79,7 4,4
Podkarpackie  70,6 3,9
Lubelskie  68,7 3,8
Zachodniopomorskie  67,8 3,8
Warmińsko-mazurskie  47,9 2,7
Świętokrzyskie  42,6 2,4
Lubuskie  39,8 2,2
Podlaskie  39,6 2,2
Opolskie  37,8 2,1
Źródło: GUS

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dyktator_kaczka
Islandia posiada 7 razy mniej mieszkańców niż województwo zachodniopomorskie, stąd prosty rachunek PKB mieszkańca zachodniopomorskiego jest 7 razy mniejsze niż mieszkańca Islandii.
dyktator_kaczka
Skończcie z tą propagandą. PKB jednego landu w Niemczech wynosi tyle ile PKB całej Polski i to jest fakt. I kto to wymyślił że siła nabywcza w Niemczech jest mniejsza niż w Polsce, skoro za Odrą wszystko kosztuje tyle samo co w Polsce, a wiele rzeczy jest tańszych niż w Polsce. Najlepiej wie o tym moja siostrzenica jej mąż pracuje Skończcie z tą propagandą. PKB jednego landu w Niemczech wynosi tyle ile PKB całej Polski i to jest fakt. I kto to wymyślił że siła nabywcza w Niemczech jest mniejsza niż w Polsce, skoro za Odrą wszystko kosztuje tyle samo co w Polsce, a wiele rzeczy jest tańszych niż w Polsce. Najlepiej wie o tym moja siostrzenica jej mąż pracuje na stałe w Niemczech. Z Polski do Niemiec nie zabiera praktycznie nic, a Niemiec za każdym razem przywozi pełen bagażnik swojego Suva.
dyktator_kaczka
Oczywiście że Odrą zaczyna się dobrobyt, demokracja, wolność słowa, niezawisłość sądów i brak złodziei z PiS(Przestępcy i Sukinsyny)
ajwaj
Very nice :)
Pogladowo, konkretnie i ... wesolo....
Jednak pozycja dln.slaskiego-Litwa wymagalaby wyjasnienia. To duzo czy malo, Litwa i Ukraina to przeciez strategiczni partnerzy PISia (juz chyba jedyni)
talmud
wszystkim ktorym nie podoba sie w Polsce podpowiadam mozna WYJECHAC

za Odra zaczyna sie dobrobyt i wolnosc slowa
na pewno mocodawcy uciesza sie z waszego przyjazdu
tak_sobie_pisze
pytanie: jeśli gospodarka Niemiec rośnie o 1% a Polski o 3% to dystans w GDP obu krajów zmniejsza sie czy zwiększa???
podpowiem:
"Zanim ktokolwiek zacznie snuć mocarstwowe sny, należy przypomnieć, że PKB samej tylko Bawarii jest większy od PKB całej Polski"
antypropaganda
"PKB samej tylko Bawarii jest większy od PKB całej Polski" - tak, ale bez uwzględnienia siły nabywczej i dodatkowo pamiętając o tym że Bawaria należy do jednego z najbogatszych landów niemieckich.
bankowiec26
A Morawiecki ciągle wmawia ciemnemu ludowi, że rozwijamy się szybciej jak Niemcy. Owszem dynamika jest większa, ale przyjmując PKB per Capita, to przy wzroście w Niemczech 2 % u nas musiałby być jakieś 7 %.
bankowiec26 odpowiada antypropaganda
Nawet uwzględniając siłę nabwyczą u nas to niespełania 28 tys a w Niemczech 48 tys na per capita. A warto dodać, ze partytet sły nabywczej bierze w łeb kiedy komponenty tzeba sprawadzaać z zagranicy albo jedziemy na wakacje czy wyjazd słuzbowy. Nagle Niemco mamy u nas a My mamy droga tam.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki