REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niespodziewana pomoc UE dla JSW. PIE: Kluczowa jest lista surowców krytycznych

2023-03-26 06:06
publikacja
2023-03-26 06:06

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Niespodziewana pomoc UE dla JSW. PIE: Kluczowa jest lista surowców krytycznych
Niespodziewana pomoc UE dla JSW. PIE: Kluczowa jest lista surowców krytycznych
fot. Dawid Lach / / JSW

Zgodnie z opublikowanym w tym miesiącu przez KE projektem rozporządzenia, węgiel koksowy pozostaje unijnym surowcem krytycznym na kolejne 4 lata. Ostateczna propozycja dokumentu zostanie przedstawiona pod koniec marca br.

Jak zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), surowiec ten służy do produkcji niezbędnej dla transformacji energetycznej stali wykorzystywanej w turbinach wiatrowych, panelach słonecznych czy w rozwoju przemysłu kolejowego. "Budowa małej turbiny wiatrowej wymaga zużycia nawet 80 ton węgla koksowego" - stwierdzili. UE chce zmniejszyć uzależnienie od importu surowców krytycznych, zwiększając lokalne zdolności produkcyjne poprzez ułatwianie pozyskiwania pozwoleń na wydobycie i finansowanie strategicznych projektów - zauważyli eksperci PIE.

Praktyczne ograniczenie eksportu z krajów trzecich?

Dodali, że do 2030 r. wydobycie surowców krytycznych w UE powinno objąć co najmniej 10 proc. rocznego zużycia, przetwarzanie – 40 proc., a recykling – 15 proc. "W dokumencie określono również cel dotyczący dywersyfikacji dostaw. Nie więcej niż 65 proc. jakiegokolwiek strategicznego surowca powinno pochodzić z jednego państwa trzeciego" - stwierdzili w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE"

"Utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej. Z drugiej strony, wspiera działalność polskiej Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - zaznaczyli.

Metan kontra węgiel koksowy

PIE przypomniał, że JSW jest największym producentem węgla koksowego w UE. Obecnie surowiec ten wydobywany jest w UE tylko w Polsce i Czechach, a kraje członkowskie uzależnione są od importu węgla koksowego. W 2021 r. polska produkcja stanowiła 29 proc. unijnej konsumpcji surowca. Jednocześnie Polska była 4. największym dostawcą węgla koksowego na rynek unijny – 10 proc. importu pochodziło z Polski. Więcej węgla koksowego sprowadzono z Australii (39 proc.), USA (27 proc.) i Rosji (11 proc.) - dodali analitycy.

W opinii PIE kolejnym istotnym dokumentem dla sektora będzie unijne rozporządzenie o redukcji metanu. "W projekcie ustawy przepisy miały objąć kopalnie węgla, co ograniczy możliwość produkcji węgla koksowego w Polsce. Jednocześnie zapisy te uzależniłyby UE od dostaw surowca spoza Europy" - zauważyli. Podkreślili, że w obecnej formie rozporządzenie pomija ograniczenia dla węgla koksowego.

Dokumenty trafią do Parlamentu Europejskiego

Projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia ram dla zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - tzw. Akt w sprawie surowców krytycznych Komisja Europejska opublikowała w czwartek, 16 marca. Załącznikiem do tego dokumentu jest proponowana lista surowców krytycznych, na której po raz czwarty znalazł się węgiel koksowy - jego wiodącym producentem w UE jest Polska. Za produkcję węgla koksowego odpowiada Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Projekt unijnego rozporządzenia będzie teraz przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Poprzez zaproponowane przepisy Komisja Europejska chce wzmocnić też ramy prawne dotyczące obiegu zamkniętego i recyklingu kluczowych surowców.

Z roczną produkcją powyżej 10 mln ton Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Europie producentem węgla koksowego, wykorzystywanego do produkcji stali. Grupa kapitałowa JSW osiągnęła w 2022 r. 7,6 mld zł zysku, co oznacza najlepszy wynik w jej historii. 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
bajki bo ta lista jest tworzona co roku od lat i koks tam jest bez przerwy
co roku ten sam artykuł
beju
coś jest w tych opowieściach o polskim Kuwejcie, czasami wystarczy docenić
itso_battlestar_point_g
nie rozśmieszaj mnie wszystko jest trwonione
luckyrich
Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie były wiele lat utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Dlaczego kopalnie teraz nie podzielą się zyskami z nami? Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksiązkę pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki