REKLAMA

Nieoczekiwane cięcie stóp w Indiach

2019-02-07 10:01
publikacja
2019-02-07 10:01
fot. Mikhail Metzel / TASS

Bank centralny Indii dokonał zaskakującej obniżki stóp procentowych. To odpowiedź władz monetarnych na niemal rekordowo niską inflację cenową oraz ukłon w stronę premiera, którego w maju czekają wybory parlamentarne.

Bank Rezerw Indii w czwartek postanowił obniżyć stopę procentową dla operacji repo z 6,50% do 6,25%, czym zaskoczył większość ekonomistów oczekujących utrzymania ceny pieniądza bez zmian. Tylko 25 z 65 analityków ankietowanych przez Reutersa spodziewało się obniżki stóp w Indiach.

Główna stopa procentowa w banku centralnym Indii. / TradingEconomics

Decyzja nie była jednogłośna i zastała podjęta stosunkiem głosów 4 do 2. Ponadto indyjski Komitet Polityki Monetarnej (MPC) postanowił zmienić swoje nastawienie ze „skalibrowanego zacieśnienia” na „neutralne”.

Było to pierwsze od sierpnia 2017 roku cięcie stóp procentowych w banku centralnym Indii. W 2018 roku Bank Rezerw Indii dokonał dwóch podwyżek podnosząc główną stopę procentową z 6,0% do 6,5%.

W uzasadnieniu do tej nieoczekiwanej decyzji MPC napisał, że obniżka jest pochodną pogorszenia koniunktury gospodarczej oraz spowolnienia wzrostu na głównych rynkach wschodzących. Według MPC za poluzowaniem polityki monetarnej przemawiał też spadek inflacji CPI, która obniżyła się z 3,4% w październiku do 2,2% w grudniu, co jest najniższym odczytem od 18 miesięcy. Oraz jednym z najniższych odczytów w historii Indii, które od dekad „słynęły” z wysokiej inflacji, bardzo luźnej polityki pieniężnej i słabej waluty. Dodajmy, że jeszcze w październiku rupia była najsłabsza w historii – za dolara płacono ponad 74 jednostki indyjskiej waluty, czyli o 15% więcej niż na początku 2018.

Poluzowanie polityki monetarnej spodobało się nie tylko indyjskim bankierom, ale też władzom centralnym. Premier Narendra Modi w maju przechodzi wyborczą weryfikację. Obniżka kosztów kredytu i oczekiwana poprawa sytuacji gospodarczej zapewne nie odbiorą mu głosów. Budowaniu poparcia służy też fiskalne rozdawnictwo: tegoroczny budżet Indii zawiera wydatki na dopłaty dla rolników oraz obniżki podatków dla klasy średniej.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pull_up_terrain_ahead
Obniżają? To na pewno dlatego że nie rodzą się tam w ogóle dzieci :)
jes
Uczyli się od Glapińskiego jak się ukłonić premierowi Morawieckiemu. Czyli jak obniżać stopy by władza była zadowolona i miała większe szanse podczas wyborów.
koszumiesz
Indie... A gdzie to? Jakiś kraik w Afryce? Co to kogo obchodzi.
vlad_palownik
Obchodzi ludzi, którzy widzieli polityczną mapę świata i zdają sobie sprawę, że ten kraj wiecznego bajzlu i syfu jest jednak trzecią gospodarką świata licząc wg. GDP (PPP) i wyprzedza pod tym względem Japonię i Niemcy razem wzięte.
wawrzy
Polska ? a gdzie to jest? Jakiś region Europy zdaje się.
wawrzy
Polska ? a gdzie to jest? Jakiś region Europy zdaje się.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki