REKLAMA

Czesi mocno tną stopy procentowe

2020-03-26 14:08
publikacja
2020-03-26 14:08
fot. Pierre Blaché / Pexels

Narodowy Bank Czech ponownie obniżył stopy procentowe. Południowi sąsiedzi ponownie mają stopy identyczne jak Polacy.

Decyzją czeskiego banku centralnego główna stopa procentowa w została obniżona z 1,75 proc. do 1,00 proc., czyli aż o 75 punktów bazowych. Analitycy spodziewali się cięcia jedynie o 50 punktów. Równocześnie Czesi obniżyli też dwie pozostałe stopy: lombardową (z 2,75 proc. do 2 proc.) oraz depozytową (z 0,75 proc. do 0,05 proc.).

To już drugie „koronawirusowe” cięcie w wykonaniu CNB. Poprzedniego, z 2,25 do 1,75 proc., dokonano 17 marca. Tego samego dnia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową z 1,5 proc. do 1,0 proc.

W przypadku polskiego banku centralnego było to przełamanie trwającej ponad 5 lat stabilizacji stóp procentowych. Tymczasem Czesi – i to ku zaskoczeniu rynków finansowych – jeszcze w lutym podnosili stopy procentowe, do 2,25 proc. Cały czeski cykl podwyżek rozpoczął się w sierpniu 2017 r., gdy CNB zerwał z polityką „technicznie zerowych” stóp procentowych. Była to wówczas pierwsza od 2012 roku podwyżka kosztów kredytu w Europie Środkowej.

Dzisiejsza decyzja czeskich władz monetarnych oznacza, że ponownie po obu stronach Sudetów podstawowe stopy procentowe są identyczne. Po raz ostatni sytuacja taka miała miejsce w 2018 r., gdy Czechy prowadziły cykl podwyżek stóp. Obecnie, pomijając kraje strefy euro (0,0 proc.), najniższe stopy w naszym regionie obowiązują na Węgrzech (0,9 proc.).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tindala
No właśnie, coś nie słychać znawców od "nawozów i od świata" , a tylu ich było gdy RPP ścięła
ostatnio stopy.
jasiek2017
No to poczekamy na wywody ekspertów jak to należny podnosić stopy procentowe. W końcu forumowi eksperci wiedzą lepiej co i jak powinno się robić.
syn_kornela
O znalazł się ekspert od rynku nieruchomości - jednak się nie wychuśtał :)
q_ju
@Jasiek :) mam wrażenie, że dyskutujemy z cegłą i Ty nią właśnie jesteś.
m00zyk
Ależ ja wcale nie twierdzę, że osoby odpowiedzialne za wysokość stóp procentowych nie wiedzą, że stopy należy teraz podnosić. Wiedzą! Ale nie leży to w ich interesie, po prostu!
zops
No speech go bitch. Nie chocziem tu wtaroj WTC.... ... DO NAJBLIŻSZEGO PRZEJŚCIA GRANICZNEGO. Portalik www.wybory.wex.pl był zagrożony. ... ... Żaden Kociewiak i Kaszub. NO DISCUSS.
zops odpowiada m00zyk
Czeskie? Ruskie?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki