Najbezpieczniejsze kraje świata

Magazyn "Global Finance" opublikował listę najbezpieczniejszych krajów świata. Oceny przyznano, uwzględniając zagrożenie wojną, bezpieczeństwo obywateli i ryzyko klęski żywiołowej. 

(fot. Martin Rietze / Stocktrek Images)

Każdy z trzech branych pod uwagę czynników był traktowany jednakowo przy ocenie ogólnej, tłumaczy "Global Finance" na swojej stronie internetowej przy publikacji wyników. Tytuł najbezpieczniejszego państwa świata został przyznany Islandii, a pozostałe miejsca na podium należą do Szwajcarii i Finlandii. Polska na 27. pozycji. 

W pierwszej dziesiątce znalazły się także Portugalia, Austria, Norwegia, Katar, Singapur, Dania i Nowa Zelandia. Zaskakująca jest pozycja Stanów Zjednoczonych, które zajęły dopiero 65. miejsce rankingu, na 128 notowanych państw. Na ostatnim miejscu znalazły się Filipiny. 

Bezpieczne wyspy? 

Fakt wyprzedzenia przez Islandię otoczonej górami, a co za tym idzie - bezpiecznej pod względem strategicznym, od wieków stabilnej finansowo i nienarażonej zbytnio na inne klęski żywiołowe niż lawiny śnieżne Szwajcarii, może być nieco zaskakujący.

Mówimy bowiem o wyspie, która położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, czego dowodem są erupcje wulkanów, które niejednokrotnie uziemiły ruch lotniczy  w Ameryce Północnej i Europie. Kwestia stabilności gospodarczej tego liczącego 350 tys. mieszkańców kraju może stać pod znakiem zapytania, skoro 10 lat temu system bankowy Islandii wybuchł niczym Eyjafjallajökull. Jednym z czynników, który faktycznie może świadczyć o najwyższej pozycji Islandii, to bezpieczeństwo geopolityczne. Chociaż kraj nigdy nie posiadał własnej armii, to jest wciąż pilnowany przez wojsko amerykańskie, którego samoloty stacjonują na wyspie. 

Podobnie zastanawiać może zamykająca pierwszą dziesiątkę Nowa Zelandia. Pomimo praktycznego braku przestępczości w kraju, czy to indywidualnej czy też zorganizowanej, a także właściwie zerowego prawdopodobieństwa ataku militarnego, kraj leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, rejonie wyjątkowo aktywnym sejsmicznie. W 2011 r. w okolicy nowozelandzkiego miasta Christchurch miało miejsce trzęsienie ziemi, które doprowadziło do zniszczenia miasta, śmierci 185 osób i ranienia 2 tys. osób, co było największym kataklizmem jaki miał miejsce na wyspach. 

Amerykański koszmar 

Niska lokata Stanów Zjednoczonych pomimo ogólnego dobrobytu jej mieszkańców na tle reszty świata, uwarunkowana jest przede wszystkim powtarzającymi się coraz częściej strzelaninami, w których ginie wiele przypadkowych ludzi, a także ekstremalnymi warunkami pogodowymi które nawiedzają USA w postaci tajfunów, huraganów, upałów czy śnieżyc.

Nieprzypadkowa w notowaniu jest też olbrzymia liczba przestępstw dokonywanych na tle rabunkowym m.in. w Detroit, aglomeracji Los Angeles czy Chicago, których nie jest w stanie kontrolować policja. 

KS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 specjalnie_zarejstrowany1

Ciekawe jak duza poducha pieniedzy musiala zostac usypana zeby umiescic Katar w top 10

! Odpowiedz
0 9 specjalnie_zarejstrowany1

Bahrain gdzie jeszcze 5 lat temu glowy ludziom obcinali jest juz w porzadku - sa przed Grecja.

! Odpowiedz
31 49 karbinadel

Najbezpieczniejszym krajem świata jest Korea Północna. Zero przestępczości i terroryzmu, brak różnic społecznych, brak zagrożenia klęskami żywiołowymi. No i mają broń atomową, wiec nikt ich nie napadnie :)

! Odpowiedz
9 13 jes

Żeby tylko jeszcze zechcieli przyjąć do siebie ajwaja i grzesia.

! Odpowiedz
9 13 karbinadel

Zapomniałem dodać, że nie mają korków ani smogu w miastach

! Odpowiedz
34 15 ajwaj

Przy "zagrozenie wojna" PISy-PL powinny zajac miejsce w pierwszej 10. od konca, az sie prosza o konkrena zadym. Ukraina ? 116 na 128 panstw

Czesi spoko - miejsce 14, przed Niemcami 20

https://www.gfmag.com/global-data/non-economic-data/worlds-safest-countries-2019

! Odpowiedz
9 60 eisn05

szkoda czasu na czytanie o tym absurdalnym zestawieniu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil