REKLAMA
PIT 2023

NFZ ujawnił dane kosztów leczenia uchodźców z Ukrainy

2023-02-23 06:43
publikacja
2023-02-23 06:43

Opieka medyczna dla ukraińskich uchodźców kosztowała NFZ ponad pół mld zł. W polskich szpitalach na świat przyszło 2,5 tys. dzieci z obywatelstwem naszego wschodniego sąsiada. Takie dane podaje w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

NFZ ujawnił dane kosztów leczenia uchodźców z Ukrainy
NFZ ujawnił dane kosztów leczenia uchodźców z Ukrainy
fot. Sylwia Penc / / FORUM

Gazeta przedstawiła w czwartek dane NFZ na temat świadczeń opieki zdrowotnej dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce w okresie od marca do września ubiegłego roku. Jak przypomina "Rz", dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, jaka obowiązuje od marca ubiegłego roku, ukraińscy obywatele, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą korzystać z opieki medycznej w naszym kraju na równi z ubezpieczonymi polskimi obywatelami. Na ich leczenie Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymuje bowiem specjalną dotację celową z budżetu państwa z tzw. Funduszu Pomocy.

Najpopularniejsza próchnica

"Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków (23,4 mln zł, liczba świadczeń – 7481) jest +inna opieka medyczna+ – w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi. Na drugim miejscu (3683 świadczenia za ponad 9,7 mln zł) są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe" - czytamy.

Jak wskazano, w Polsce leczono także ponad 7,3 tys. przypadków nowotworów złośliwych sutka (koszt: 9,5 mln zł), 837 białaczek limfatycznych (9,2 mln zł) i 14,3 tys. przewlekłych niewydolności nerek (8,8 mln zł). Największa liczba świadczeń wśród wszystkich wymienionych chorób i porad – 63 811 – dotyczy leczenia próchnicy zębów (koszt 8,7 mln zł). Na drugim miejscu – 35 078 wykonanych świadczeń – dotyczy przeziębienia (koszt 2,8 mln zł) i trzecim – nadciśnienia (24 tys. świadczeń za 2,3 mln zł).

Nie tylko ranni żołnierze

"Z danych NFZ wynika, że leczyliśmy u obywateli Ukrainy m.in. ponad 3 tys. padaczek, blisko tysiąc przypadków stwardnienia rozsianego, prawie 1,8 tys. przypadków HIV i kolejne blisko 600 przypadków bezobjawowego stanu zakażenia HIV. W Polsce urodziło się 1635 dzieci obywateli Ukrainy (koszt 4,3 mln zł) i 930 poprzez cesarskie cięcie (koszt 3,3 mln zł)" - czytamy. "Rz" zauważa, że niewiele jest świadczeń związanych z COVID-19. Podkreślono również, że w Polsce leczeni są także ranni ukraińscy żołnierze.

"W grudniu ubiegłego roku resort zdrowia podawał, że leczymy ponad 100 ukraińskich żołnierzy i ok. 2–3 tys. ukraińskich cywilów" - wskazano. Powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia "Rzeczpospolita" podaje, że łączne koszty tych świadczeń za okres marzec–grudzień 2022 r. wyniosły 514 602 174,62 zł. Środki na ten rok zostały zaplanowane w wysokości 827 892 000 zł. Z planu finansowego NFZ wynika, że w 2022 r. łączny koszt świadczeń opieki zdrowotnej Funduszu miał wynieść 131 041 511 000 zł. Opieka medyczna Ukraińców stanowiła więc 0,4% tej kwoty.

Gazeta zauważa, że z ukraińskimi pacjentami jest "dużo problemów". "Brakuje kompleksowych, systemowych rozwiązań, np. dotyczących tłumaczeń dokumentów medycznych pacjentów z Ukrainy. Resort nawet nie określił, w jakim języku miałaby być skonstruowana zgoda na leczenie, którą pacjent podpisuje – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, specjalista położnictwa i ginekologii" - czytamy.(PAP)

mml/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (119)

dodaj komentarz
1a2b
Jestem mieszkańcem dużego miasta i nie wiem gdzie mógłbym leczyć próchnicę na NFZ.
fakt2
Jak zsumować kwoty na TVP, wydatki na wirtualne respirator, największy na świecie samolot maseczek do d..y, budowę i likwidację elektrowni Ostrołęka, wyrzucone środki na wille+, wiceministrów od niczego, itd. itp. to te koszty to mały pikuś. Co istotne nie pamięta się, że rodacy też korzystali z pomocy innych narodów w trudnych Jak zsumować kwoty na TVP, wydatki na wirtualne respirator, największy na świecie samolot maseczek do d..y, budowę i likwidację elektrowni Ostrołęka, wyrzucone środki na wille+, wiceministrów od niczego, itd. itp. to te koszty to mały pikuś. Co istotne nie pamięta się, że rodacy też korzystali z pomocy innych narodów w trudnych chwilach historii.
fakt2
Nie dziwię się, że triolom "wołodi" nie podoba się moja wypowiedź, bo oni wolą wolność i swobodę Putina, Orbana, Pani Le Pen , chcieliby mieć drugi BUDAPESZT i nie mają pojęcia lub nie chcą mieć pojęcia o tym jak to nasi bracia ze wschodu wyzwolili Polskę ze wszystkiego, w tym z wolności, dóbr narodowych, a w szczególności Nie dziwię się, że triolom "wołodi" nie podoba się moja wypowiedź, bo oni wolą wolność i swobodę Putina, Orbana, Pani Le Pen , chcieliby mieć drugi BUDAPESZT i nie mają pojęcia lub nie chcą mieć pojęcia o tym jak to nasi bracia ze wschodu wyzwolili Polskę ze wszystkiego, w tym z wolności, dóbr narodowych, a w szczególności niektórych ludzi z życia.
santoriusz
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, takiego niedoboru środków jeszcze w NFZ nie było. Gazeta prognozuje, że w 2013 r. pacjentów czeka walka o wizytę u lekarza czy wykonanie badania.
szprotkafinansjery
To przecież grosze, niecałe 8 Sasinów.
trolley
no to zapłać i problem solved :)
dawid_gmyrek
Podobno to nieprawda, że większość polskojęzycznych z ekipy Jarosika wywodzi się z Ukrainy :)
dawid_gmyrek
Czy to nie jest szokujące?
trolley odpowiada dawid_gmyrek
w ciągu jednego roku pojawiła się w Polsce 10% mniejszość która w istotny sposób zmienia strukturę ludności Polski, 10% mniejszość która ze względu na swoją wielkość stawia roszczenia i żądania - to jest dopiero szokujące! Tym bardziej że się k! nikt o to Polaków nie pytał a zrobił! Pokażcie mi drugi kraj w Europie gdzie władza swobodnie w ciągu jednego roku pojawiła się w Polsce 10% mniejszość która w istotny sposób zmienia strukturę ludności Polski, 10% mniejszość która ze względu na swoją wielkość stawia roszczenia i żądania - to jest dopiero szokujące! Tym bardziej że się k! nikt o to Polaków nie pytał a zrobił! Pokażcie mi drugi kraj w Europie gdzie władza swobodnie sobie robi taką inżynierię społeczną na taką skalę!
szprotkafinansjery odpowiada trolley
Ponoć Makrela robiła, a Jarozbaw był oburzony razem z niJakim i innymi Sasinami.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki