Kara za złe odliczenie ulgi w PIT

redaktor Bankier.pl

Złożyłeś już PIT albo dopiero wypełniasz zeznanie? Masz wątpliwości, czy możesz odliczyć daną ulgę w deklaracji i w jakiej wysokości dokonać odliczenia? Pamiętaj, że skorzystanie z ulgi, do której nie jesteś uprawniony lub odliczenie jej w zawyżonej kwocie naraża Cię na kontrolę fiskusa i kary skarbowe. Jaka jest ich wysokość i co zrobić, aby ich uniknąć?

Koniec okresu rozliczeń rocznych tuż, tuż. W deklaracji PIT wypełnianej w pośpiechu łatwo zrobić proste błędy, w tym odliczyć ulgi, do których nie ma się już uprawnień. O taką pomyłkę najłatwiej w przypadku ulgi za internet.

Zmiany w uldze internetowej

Już drugi rok z rzędu obowiązują zmienione zasady rozliczania ulgi za korzystanie z internetu. Zmiany z 2013 roku bardzo mocno ograniczyły krąg podatników, którzy nadal mogą z niej korzystać. W zasadzie niewiele osób obecnie może ją odliczyć w PIT. Ustawodawca wprowadził ograniczenie, zgodnie z którym tylko przez dwa lata „z rzędu” (następujące bezpośrednio po sobie) można odliczać wydatki internetowe w zeznaniu rocznym.

Jako że odliczenie to wprowadzono w 2005 roku, to przeważająca część podatników korzystająca z niego w latach 2005-2012, już w 2013 roku została pozbawiona prawa do tejże ulgi. Jednak zdarzają się osoby, które „starym zwyczajem” nadal ją odliczają.

Nieuprawnione odliczenie ulgi na dziecko

Także w uldze prorodzinnej od dwóch lat obowiązuje limit dochodu dla rodziców jedynaka. Jeśli wspólne dochody obojga małżonków przekraczają kwotę 112 tys. zł rocznie lub rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko zarabia ponad 56 tys. zł rocznie, to ulga mu nie przysługuje. Jeśli podatnicy z wyższymi dochodami dokonają odliczenia, popełniają błąd i muszą liczyć się z konsekwencjami karno-skarbowymi.

Utrata prawa do ulgi

Zdarza się tak, że w trakcie roku podatkowego nastąpi utrata uprawnień do danej ulgi np. nasze dziecko (uczeń lub student do 25 roku życia) w trakcie wakacyjnej pracy lub dorabiając na umowę zlecenie przekroczy kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł. Roczny dochód dziecka ponad tą kwotę pozbawia rodzica prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej na nie.

Zbyt wysokie odliczenie – ponad limit

Podatnik może pomylić się w PIT odliczając zbyt wysoką kwotę ulgi np. przekraczając limit 6 proc. własnych dochodów dla ulgi na darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze. Inna możliwość to ukończenie nauki przez pełnoletnie dziecko, gdzie ulga prorodzinna przysługuje w wymiarze miesięcznym, a nie za cały rok. 

Najlepiej złożyć korektę PIT

Jeśli już zdążyliśmy wysłać do urzędu skarbowego deklarację z błędnie odliczoną ulgą i zorientowaliśmy się, że jest ona nieprawidłowa, warto samodzielnie poprawić PIT i złożyć jak najszybciej korektę. Nie warto czekać, aż fiskus sam wykryje tę pomyłkę.

Samodzielnie skorygowana deklaracja PIT to obniżone odsetki od ewentualnego zaległego podatku, który będziemy musieli zapłacić oraz szansa na całkowite uniknięcie kar za popełnione wykroczenie skarbowe.

Kary za złe odliczenie ulgi w PIT

Jeśli jednak nieumyślnie dokonaliśmy błędnego umniejszenia podatku dochodowego w zeznaniu rocznym albo ,co gorsza, świadomie korzystamy z ulgi, która nam nie przysługuje, narażamy się nie tylko na zapłatę zaległego podatku wraz z odsetkami, lecz dodatkową karę w postaci mandatu karnego lub grzywny.

Wysokość kar od fiskusa w 2015 roku

Kary za przewinienia skarbowe są obecnie uzależnione od wysokości wynagrodzenia minimalnego, więc zmieniają się każdego roku – rosną wraz z podwyżką płacy minimalnej. Jej poziom wyznacza także próg uznania danego wykroczenia skarbowego już za przestępstwo skarbowego, czyli czyn zabroniony „większego kalibru”, za który grozą odpowiednio wyższe sankcje – łącznie z karą pozbawienia wolności.

W 2015 roku fiskus może ukarać podatnika mandatem karnym w kwocie od 175 zł do 3.500 zł. W przypadku zakwalifikowania czynu jako przestępstwo skarbowe urzędnicy skarbowi mogą wymierzyć grzywnę w wysokości od 583,30 zł do nawet 16.799.040 zł. Warto więc przyłożyć się do prawidłowego wypełnienia deklaracji PIT, aby uniknąć takich konsekwencji.

Musisz dopłacić fiskusowi? Pieniądze online w 15 minut!

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 ~jowe

moj byly maz od 5 lat bezprawnie i nie legalnie pobieral ulge na dziecko.nadmieniam ze oprocz alimentow nie wychowuje dziecka ani nie odwiedza.ja przez caly czas jestem obarczona wychowaniem.jaka kara mu grozi za takie przestepstwo skarbowe?

! Odpowiedz
4 6 ~Asia

Można to zgłosić do skarbówki, będzie musiał oddać wszystko wraz z karą

! Odpowiedz
4 20 ~Ukarany

Krew się burzy w żyłach i ciśnienie rozrywa czaszkę kiedy się słyszy o karach dla płacących uczciwie podatki od każdego uzyskanego grosza i traktowaniu drobnej nawet pomyłki jako wielkiego przestępstwa. Dziwne, że "Wielcy tego świata" mimo przekrętów i świadomego działania w kierunku uszczuplenia wielkości podatku pozostają w tej kwestii nietykalni. Skoro Urzędy z taką pieczołowitością dbają o wpływy do budżetu - to gdzie były ich czujne oczy w przypadku np. Amber Gold, która to firma w ogóle nie składała informacji podatkowych?
Tak niestety wygląda sprawiedliwość w demokracji kapitalistycznej: człowiek = zero, no bo przecież liczy się zysk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~jasek

Co ty bredzisz? W kapitalizmie prawdziwym (wolnorynkowym) nie ma ulg, odliczeń. Nie ma też podatku PIT. Nie narzekaj więc na kapitalizm, tylko przyczyny szukaj w demokracji i "sprawiedliwości społecznej" w której żyjemy. A ponieważ "sprawiedliwość społeczna' jest czyms innym nić normalna sprawiedliwość, więc musi być "niesprawiedliwością".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~gringo

niepełnoletnie dziecko dostało nagrodę od PKO BP w wysokości 100 pln . Musiało złożyć PIT-a bo jak nie to kara - polska paranoja .

! Odpowiedz
1 7 ~płatnik

....czosnek nie daruje ......,żadnemu gojowi ,nawet jeżeli to jest dziecko ....przykre ,

! Odpowiedz
0 12 ~cds

pseudo liberalny rząd dla utrzymania się przy władzy jest wstanie popełnić każde bezeceństwo ... także rodacy szykujcie się na dalsze kary, nakazy, zakazy, kontrole, podatki, składki, obowiązki, etc. ... i tak do momentu, aż to wszystko się nie załamie ... czyli jeszcze jakieś 5-10 lat ...

! Odpowiedz
0 8 ~nikt

przeczytaj znaczenie słowa liberalny najpierw.
Tak samo wmawiają, że Kaczor to Prawica...
A jak nie chcecie krachu to głosować w tym roku na wolnościowców tj. Brauna, Korwina, Wilka, Kukiza.. a nie na starych betonowych agentów =/
Jeśli My nie zaczniemy budzić rodaków to nikt nie będzie tego robił - bo od ich usypiania są media radio, telewizja, gazety i większość gazet internetowych... Żeby dojść do podobnego wniosku co Korwin lub Wilk czy Braun trzeba naprawdę trochę się zagłębić w temat, ale większość ludzi powie "po co" i będą głosować na starych komuchów byle "się nie zmieniło". Bo przecież zawsze zmiany są na gorsze...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~dsa

Karać, karać i jeszcze raz karać - a jak za chwilę nie będzie już kogo karać? To kogo za to karać?

! Odpowiedz
0 16 ~fuj

Dlaczego urzedy skarbowe nie wykonują nakazow sądu?
Dlaczego państwo w państwie nie zabilo jeszcze jeszcze winnych urzędników?
Urzednik skarbowy widziany w kosciele winien dostac w mordę i miec połamane gnaty. Jego bękarty nie maja prawa miec kolegów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne