REKLAMA

Jak pozbyć się uciążliwego sąsiada z bloku?

Marcin Kaźmierczak2019-11-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-11-16 06:00

Hałas, awantury, nocne imprezy, zakłócanie spokoju, bałagan czy urządzanie z domu warsztatu. Uciążliwy sąsiad jest w stanie uprzykrzyć życie pozostałym lokatorom. Prawo przewiduje jednak możliwość pozwalającą pozbyć się takiego sąsiada - zarówno mieszkańcom jak i spółdzielni. Jak to zrobić, wyjaśniamy w kolejnym odcinku z serii „Sąsiad z piekła rodem”.

– Eksmisja z mieszkania to zawsze delikatne i problematyczne zagadnienie, ponieważ tzw. dach nad głową jest jednym z podstawowych dóbr podlegających szczególnej ochronie. Interesy wynajmującego, lokatora oraz często sąsiadów, nierzadko są bardzo trudne do pogodzenia – zauważa mecenas Eryk Trybuliński z kancelarii adwokackiej Klisz i Wspólnicy.

fot. / / Bankier.pl

Przymusowa sprzedaż mieszkania

W przypadku uciążliwego sąsiada, co do zasady można skorzystać z dwóch dróg, w zależności od tego kto lokal zajmuje. Obie sytuacje występują w praktyce bardzo rzadko.

Jeżeli uciążliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania, zdesperowani sąsiedzi mogą skorzystać z przepisów zawartych w art. 16 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu właściciela, który „zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym”.

Aby skorzystać z tego uprawnienia trzeba jednak najpierw wykonać kilka kroków formalnych.

– Należy sporządzić i przegłosować uchwałę o zgodzie na wytoczenie powództwa o nakazanie sprzedaży lokalu w oparciu o art. 16 ustawy o własności lokali oraz uchwałę w przedmiocie udzielenia pełnomocnictwa wspólnocie mieszkaniowej, zwykle jej zarządcy, do działania w tej sprawie. Jeżeli taka uchwała się uprawomocni ,można ruszać do sądu. Nie jest to jednak droga łatwa – wyjaśnia mecenas Eryk Trybuliński.

Przymusowa sprzedaż lokalu to bowiem najpoważniejsza sankcja jaka może spotkać właściciela mieszkania. W związku z tym można ją stosować tylko i wyłącznie w ostateczności. Wcześniej należy spróbować skorzystać z łagodniejszych środków.

– To na przykład wytoczenie przez wspólnotę mieszkaniową albo przez zainteresowanych właścicieli lokali powództwa o zakazanie właścicielowi lub nakazanie zaprzestania niedozwolonych działań. Sankcja jest na tyle poważna, że możliwa jest dopiero przy zachowaniu zasady proporcjonalności, czyli że naruszenie musi być wyjątkowo poważne, aby uzasadnić skorzystanie z tego kroku – mówi mecenas Trybuliński.

Eksmisja najemców

Nieco łatwiej pozbyć się niechcianych sąsiadów, jeśli jedynie wynajmują oni mieszkanie. Wówczas należy skorzystać z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.

Przepis wskazuje, że „jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.”

W tym przypadku wystąpienie na drogę sądową nie wymaga uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Konieczne jest jednak pisemne upomnienie sąsiada i wezwanie go do zaprzestania naruszeń porządku.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzielił: Eryk Trybuliński, adwokat z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
potiomkin
Prawnie to g. da się zrobić. Można co najwyżej wydać masę pieniędzy na prawników. Fora są pełne historii ludzi, którzy męczą się z jakimiś burakami pod jednym dachem. Jedynym wyjściem są metody "alternatywne", co prawda rozmijające się w ww. poradami ale niezwykle skuteczne.
niezbednikmanagera
W ekstremalnych przypadkach nie da się wiele zrobić. Jeżeli chodzi o normalne codzienne niesnaski to warto popatrzyć na sposób komunikacji z sąsiadem i spróbować podejść go od innej strony.
https://niezbednikmanagera.pl/praca-z-innymi/warto-rozmawiac-20-porad-jak-robic-to-lepiej-cz-i/
zops
DYSTYNGOWANE TOWARZYSTWO na >>> wells24.com <<< Jego Wysokość Król Arabii Saudyjskiej Mohammad bin Saud (blond casabian) w samolocie. ... wells24.com
johny_kielbasiany
Ja mam przez płot sasiada niezlego pokemona i dzili nas o krok od poczestowania go grabiami w ten zakuty łeb

Powiązane: Sąsiad z piekła rodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki