REKLAMA

Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce

2017-10-13 17:06, akt.2017-11-09 16:05
publikacja
2017-10-13 17:06
aktualizacja
2017-11-09 16:05
Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce
Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Według GDDKiA stanu w 2016 roku do użytku oddanych było w Polsce 1627 km autostrad i ponad 3301 km dróg ekspresowych. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. To, ile zapłacimy za przejazd autostradą, zależy jednak od zarządcy konkretnego odcinka.

 Stawki za przejazd autostradami w Polsce bardzo się różnią. Na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA wysokość myta określa się na podstawie rozporządzenia ministra transportu. Opłaty za przejazd na odcinkach administrowanych przez koncesjonariuszy są ustalane na podstawie umowy pomiędzy nimi a resortem transportu. Opłata jest ustalana przeważnie za określony odcinek, a nie w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Ile trzeba zapłacić za przejazd autostradą w Polsce (samochodem osobowym)  
A1 (Rusocin-Nowa Wieś) A2 (Świecko-Konin) A2 (Konin-Stryków) A4 (Katowice-Kraków) A4 (Bielany Wrocławskie-Sośnica)
Koszt przejechania całego odcinka 29,90 zł   75zł   9,90 zł   20zł 16,20 zł
Cena za przejechanie 1 km 0,16 zł 0,25 zł 0,10 zł 0,29 zł 0,10 zł
Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji zarządców

Opłaty na autostradzie A1

Koncesjonariuszem odcinka autostrady od Rusocina do Nowej Wsi jest Gdańsk Transport Company SA. Zgodnie z taryfikatorem, który obowiązuje od 11 lutego 2012 r., właściciele pojazdów z pierwszej kategorii (pojazdy samochodowe o dwóch osiach nieciągnące przyczepy i motocykle) zapłacą 16 gr netto. Przejazd pojazdami drugiej, trzeciej oraz czwartej kategorii jest droższy – za 1 km kierowca musi zapłacić 38 groszy netto. Najwięcej płacą kierowcy pojazdów z piątej kategorii, czyli takich, których nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowych – dziesięciokrotność stawki dla kategorii pierwszej za każdy kilometr.

Za przejazd samochodem osobowym przez cały płatny odcinek autostrady A1 kierowca musi zapłacić 29,90 zł. Kierowca samochodu drugiej, trzeciej i czwartej kategorii za taką samą podróż zapłaci 71 zł, a kierowca pojazdu z piątej kategorii aż 289,90 zł. Szczegółowy taryfikator znajduje się na stronie www.autostradaa1.pl.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Opłaty za przejazd autostradą A2

Stawki za przejazd trasą biegnącą od zachodniej granicy w Świecku do Konina są ustalone na podstawie umowy spółki akcyjnej Autostrada Wielkopolska z resortem transportu. Właściciele pojazdów z pierwszej kategorii muszą za przejazd 255-kilometrowym odcinkiem z Konina do Świecka zapłacić 75 zł. Za tę samą trasę kierowcy pojazdów z drugiej kategorii zapłacą 127 zł, kierowcy pojazdów trzeciej kategorii – 172 zł, czwartej – 244 zł, a piątej kategorii – 610 zł. Szczegółowy taryfikator znajduje się na stronie www.autostrada-a2.pl.

Inne są jednak opłaty na odcinku Konin-Stryków. Są one bowiem regulowane rozporządzeniem w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą, wydawanym przez ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Do kategorii pierwszej kwalifikują się w nim jednak tylko motocykle. Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony to już kategoria druga. Stawka za przejechany motocyklem kilometr na tym odcinku to 5 groszy. Kierowcy pojazdów drugiej kategorii zapłacą 10 groszy za każdy kilometr. Za przejazd 99-kilometrowym odcinkiem kierowca samochodu osobowego zapłaci 9,90 zł. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie www.viatoll.pl.

Opłaty za przejazd autostradą A4

Podobnie jak w przypadku autostrady A2, także płatne odcinki trasy na południu Polski są podzielone w zależności od zarządcy. Odcinek od Krakowa do Katowic jest zarządzany przez spółkę akcyjną Stalexport Autostrada Małopolska. Za przejazd nim kierowca samochodu osobowego musi zapłacić 18 zł, zaś kierowcy pojazdów drugiej i trzeciej kategorii – 30 zł. Szczegółowy taryfikator jest na stronie www.autostrada-a4.pl

Zarządcą na odcinku autostrady A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica jest GDDKiA. Stawki opłat na tym odcinku wynikają z tego samego rozporządzenia, co na odcinku od Konina do Strykowa. Kierowca motocykla za przejechanie całej tej trasy zapłaci 8,10 zł, zaś kierowca samochodu osobowego 16,20 zł. Szczegółowe stawki znajdują się na stronie www.viatoll.pl.

Na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję można płacić poprzez elektroniczny system poboru opłat dla ciężarówek, nawet jeśli prowadzi się auto osobowe. Ogranicza to korki na bramkach – nie trzeba się zatrzymywać, aby pobrać bilet lub zapłacić, bo system od razu podniesie szlaban. Aby korzystać z systemu, trzeba zakupić urządzenie viaAuto, dostępne na stacjach benzynowych i w punktach obsługi klienta przy autostradach. Płaci się z góry (przez internet albo w punkcie obsługi klienta), albo z dołu, po uprzednim wpłaceniu kaucji.

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (33)

dodaj komentarz
karbinadel
Oddanie A4 Katowice-Kraków pod zarząd Stalexportu to afera godna powołania komisji śledczej. Przez lata zdarli z obywateli zapewne więcej, niż ukradł Amber Gold. Tyle, że po trochu, więc mniej bolało
do_niczego
Odpowiedź jest prosta w POLSCE są NAJDROŻSZE AUTOSTRADY NA ŚWIECIE.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
syneloi
Tak masz jak dbasz. Jeśli społeczeństwo jest chore to płaci za to co jego. Diagnoza to jednak za mało... pytanie co i jak robić by nie trzeba było płacić za prawo do oddychania powietrzem itp.?
~zaciekawiony
stawki za przejazd 1 km po autostradzie zarzadzanej przez "prywaciarza" to 250%-290%
stawki państwowej !!!!, polscy "biznesmeni" to najbardziej pazerny narodek na świecie , a jak oni jeszcze narzekaja......:-((
~Jan
jaka rewolucja? kontrolowana? jak kazda inna? a pozniej obiecanki cacanki?, co chcesz zmieniac jak juz nic nie mamy bo wszystko zostalo sprzedane, i zapamietaj sobie jedno: jesli ty masz dobrze ktos musi miec gorzej, chyba nie myslisz ze wszyscy moga miec dobrze kosztem nikogo?.

Znasz taki dzialajacy system we wszechswiecie?
jaka rewolucja? kontrolowana? jak kazda inna? a pozniej obiecanki cacanki?, co chcesz zmieniac jak juz nic nie mamy bo wszystko zostalo sprzedane, i zapamietaj sobie jedno: jesli ty masz dobrze ktos musi miec gorzej, chyba nie myslisz ze wszyscy moga miec dobrze kosztem nikogo?.

Znasz taki dzialajacy system we wszechswiecie? gdzie jedno i drugie zyskuje bez straty dla czegos innego? Wymyslili wam system wy wierzycie ze tak mozna owszem czemu nie, zastanow sie.

Wydymali nas pod okraglym stolem dogadali sie- damy im wolnosc demokracje a pozniej sprzedamy wszystko i beda robili na innych jako ich niewolnicy i budowali inne kraje - tak sie robi biznes i tak wyglada kapitalizm, jak chcesz zeby w polsce bylo dobrze znajdz parobow w innym kraju, badz wykorzystaj inny kraj zalewajac go jakims towarem badz innymi uslugami - teraz juz za pozno, inne kraje zadbaly o siebie pierwsi nie pozwola wpuscic innych bo kogo beda dymali zeby mieli lepiej?
~cp
a prywatna spolka dzieli sie mytem ze zlodziejskim panstwem??
~Green
czytam te opinie i czuje, ze potrzebna jest w koncu jakas rewolucja, bo tak byc dalej nie moze...
~gdasg
Bo te "prywatne" autostrady (np. A2 odcinek Łódź do granicy, albo A4 Katowice-Kraków)zostały zbudowane za prywatne pieniądza, a nie państwowe. Chyba logiczne, że jak ktoś wydał kilka miliardów na ich budowę, to nie tylko chce te pieniądze odzyskać, ale jeszcze zarobić.
~ekonomista
łupi Polaków aż wióry lecą
Oczywiście wybrał sobie najbardziej lukratywny odcinek

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki