Grecja przekaże Polsce podejrzanego w śledztwie, w którym zabezpieczono 1,4 mld zł

Decyzją sądu w Salonikach do Polski ma trafić podejrzany w śledztwie dotyczącym prania brudnych pieniędzy pochodzących z międzynarodowego handlu narkotykami - dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej. W tej sprawie dotychczas zabezpieczono rekordową sumę 1,4 mld zł.

(fot. Michal Dyjuk / FORUM)

Chodzi o śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Krajową w sprawie działań międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która miała się zajmować praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustwami internetowymi. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro, w ramach tego postępowania zabezpieczono kwotę 1,4 mld zł, należących głównie do karteli narkotykowych. Wartość kokainy, która była przedmiotem obrotu, szacuje się na 3,5 mld zł.

"Dzisiaj, 12 września, sąd w Salonikach podjął decyzję o przekazaniu jednego z podejrzanych, który wcześniej został zatrzymany na terenie Grecji. Zatrzymanie to było możliwe dzięki wydaniu na wniosek prokuratora Europejskiego Nakazu Aresztowania. Po wydaniu przez sąd decyzji o przekazaniu podejrzanego zostanie on przekazany prokuratorom dolnośląskiego wydziału zamiejscowego departamentu PK, którzy przeprowadzą czynności procesowe z jego udziałem" - przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Jak informowała wcześniej prokuratura, w tym śledztwie podejrzanych jest pięć osób - w tym trzech obcokrajowców i dwie Polki. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec dwóch kolejnych, którym przypisuje się rolę kierowniczą w ramach ujawnionej grupy przestępczej, prowadzone są czynności procesowe.

O zabezpieczeniu 1,4 mld zł w tym śledztwie poinformował w ubiegły piątek Zbigniew Ziobro. "Zabezpieczyliśmy kwotę 1 mld 400 mln zł należących głównie do karteli narkotykowych w związku z handlem kokainą i narkotykami na skalę międzynarodową oraz w związku z praniem brudnych pieniędzy" - mówił Ziobro.

W ocenie Ziobry jest to spektakularny, historyczny sukces prokuratury, który był efektem dobrej współpracy prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu oraz policjantów z Centralnego Biura Śledczego ze służbami amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA, a także z Europolem i Interpolem.

Minister zapowiedział też, że zabezpieczone pieniądze "w lwiej części zostaną później poddane przepadkowi na rzecz skarbu państwa i będą służyć sprawom publicznym".(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ mam/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 wiktor11

Słuchając wypowiedzi ministra Ziobry odnoszę wrażenie, że nie mówi on całej prawdy. Mam przeczucie, że za jakiś czas okaże się, że śledztwo prowadzi USA lub inny kraj a Polska Prokuratura prowadzi tylko czynności zlecone i za jakiś czas te pieniądze zostaną przekazane do dyspozycji Prokuratury w innym kraju.

! Odpowiedz
2 0 -zbyszek1

Gdyby mówił całą prawdę to już dawno by siedział szef resortu hejtu, siania nienawiści, opluwania ludzi. Zresztą za lata 2005-2007 powinien siedzieć i gdyby Polska była krajem sprawiedliwości dla wszystkich to on by nie był dzisiaj ministrem a wyrokowcem. Jak tych dwóch prowokatorów którym się wydaje, że uniknęli odpowiedzialności bo funfel ułaskawił mając w głębokim poważaniu literę prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 jes

W pierwszej chwili pomyślałem o pewnym senatorze ale zaraz się zreflektowałem, że kwota za mała.

! Odpowiedz
2 26 znawca_inwestor

Dlaczego nic nie słychać w sprawie Marka Ch. i afery KNF?

! Odpowiedz
0 5 jes

Może już przekazany do Rosji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil