ZAPISZ SIĘ

Ogłoszono nowe konkursy na innowacje. Na firmy czekają miliardy złotych z UE

Jacek Misztal2023-02-13 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-13 14:00

Ogłoszono już pierwsze konkursy dla firm w ramach nowej puli unijnego finansowania. Co trzeba wiedzieć o konkursach na innowacje w przedsiębiorstwach w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG? Sprawdzamy.

Ogłoszono nowe konkursy na innowacje. Na firmy czekają miliardy złotych z UE
Ogłoszono nowe konkursy na innowacje. Na firmy czekają miliardy złotych z UE
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Jak informowaliśmy podczas II Dnia Innowacji w Bankier.pl, wraz z nową perspektywą finansową konkursy na dofinansowania innowacji przeszły prawdziwą rewolucję. Najważniejszą z nich jest wsparcie skrojone na miarę — koncepcja projektów modułowych SMART (tzw. ścieżka SMART), która polega na tym, że przedsiębiorca może w jednym wniosku o dofinansowanie uwzględnić szereg działań związanych z opracowaniem i wdrożeniem innowacji, tzw. modułów.

W ramach ścieżki SMART o finansowanie mogą się ubiegać firmy z sektora MŚP, duże firmy oraz konsorcja naukowo-przemysłowe (organizacje i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki).

Na wsparcie mogą liczyć projekty obejmujące m.in. działalność badawczo-rozwojową, wdrażanie innowacji, infrastrukturę B+R, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację, czyli wsparcie eksportu, czy podwyższanie kompetencji. Warto podkreślić, że ścieżka SMART to ponad połowa alokacji całego programu FENG – na firmy czeka aż 10,7 mld złotych.

7 lutego br. ogłoszono pierwsze konkursy w ramach ścieżki SMART. Co o nich wiemy?

SMART – konkursy dla firm dużych i małych

Konkursy na zasadach SMART ogłosiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która będzie zarządzała konkursami dla MŚP. Zarezerwowana pula środków na ten rok wynosi 6,674 mld złotych.

PARP na ten rok zaplanowała 5 konkursów w ramach ścieżki SMART, z czego 4 przeznaczone są dla pojedynczych MŚP. Pierwszy z nich został już ogłoszony, a wnioski będą przyjmowane od 21 lutego do 12 kwietnia. O jego szczegółach można przeczytać tutaj.

Harmonogram tegorocznych konkursów na dotacje unijne dla firm w ramach ścieżki SMART

Ogłoszenie konkursu

Przyjmowanie wniosków

Dla kogo?

7 lutego

21 lutego – 12 kwietnia

Pojedyncze podmioty

30 marca

13 kwietnia – 15 czerwca

Pojedyncze podmioty

10 maja

1 czerwca – 31 sierpnia

Konsorcja podmiotów

6 czerwca

6 lipca – 31 sierpnia

Nabór dedykowany projektom na rzecz dostępności. Pojedyncze podmioty

9 sierpnia

5 września – 31 października

Pojedyncze podmioty

Pierwszy konkurs został również ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Ta instytucja przeprowadzi konkursy dla przedsiębiorców innych niż MŚP – przeznaczy na nie ponad 4 miliardy złotych.

W pierwszym konkursie dla podmiotów innych niż MŚP zapewniono 667 mln złotych. O jego szczegółach można przeczytać tutaj.

Ścieżka SMART – FENG. Co musi zawierać wniosek?

Tradycyjnie już, by skorzystać z dotacji unijnych, nawet w ramach ścieżki SMART, trzeba będzie spełnić określone kryteria. Więcej o nich można przeczytać w artykule "Kwota dofinansowania projektów modułowych dla firm robi wrażenie".

Wnioski o dofinansowanie w konkursach obowiązkowo muszą obejmować moduł B+R. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny. O modułach więcej pisaliśmy w artykule "Innowacje w firmach po nowemu. Przedsiębiorcom będzie łatwiej powalczyć o dofinansowanie na rozwój".

Ubiegając się o finansowanie na zasadach SMART, nie ma co zwlekać do końca ogłoszonego terminu naboru wniosków. Ponieważ, jak można przeczytać w ogłoszeniu o naborze (zarówno w konkursach zarządzanych przez PARP, jak i NCBiR), "termin składania wniosków może zostać skrócony, gdy wartość dofinansowania w złożonych wnioskach przekroczy 200 proc. budżetu naboru".

Z drugiej strony w ciągu roku zaplanowanych jest kilka konkursów, dlatego też lepiej przygotować dobry wniosek niż taki „po łebkach”. Merytoryczność to jeden z najważniejszych elementów w procesie ubiegania się o środki unijne.

Jak zacząć przygodę z innowacjami?

Brak doświadczenia w prowadzeniu prac B+R przez przedsiębiorców wydaje się przeszkodą w drodze po środki z FENG. Dla podmiotów, które nie miały styczności z innowacjami w swoich firmach, a chciałyby je wprowadzić, przewidziano usługę Innovation Coach.

Korzystając z tego rozwiązania, każda firma może liczyć przede wszystkim na wsparcie w określeniu i zidentyfikowaniu konkretnych obszarów działalności, w których może rozwijać innowacje. Po drugie to wskazanie, w jaki sposób, tj. z jakich źródeł pochodzących z Funduszy Europejskich, można tę innowacyjność rozwijać.

Program Innovation Coach obejmuje 180 branżowych coachów. Do końca 2021 roku ze wsparcia IC, czyli coachingu innowacji, skorzystało ponad 600 firm.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki