Euro poniżej 4 zł - i co dalej?

główny analityk Bankier.pl

Po raz pierwszy od lipca 2011 roku euro można kupić po mniej niż cztery złote. Dynamiczne umocnienie złotego z ostatnich tygodni sprowokowało oczekiwania na rychłe osiągnięcie poziomu 3,90 zł.

Od świąt Bożego Narodzenia kurs EUR/PLN spadł z niemal 4,40 zł do 3,9730 zł we wtorek o poranku. Tak dynamiczny ruch (prawie 10% w niespełna 5 miesięcy) sprawił, że gra na umocnienie złotego zdominowała rynek. „Kierunek jest jeden, na 3,90 zł”powiedział jeden z dilerów walutowych.

Dla mnie takie wypowiedzi są jak czerwony alarm ostrzegający przed dynamicznym ruchem w dokładnie przeciwnym kierunku: w górę. Tego typu stwierdzenia są przejawem niebezpiecznej jednomyślności uczestników rynku: „każdy” zajął już długą pozycję na złotym i oczekuje jego umocnienia. Tylko kto w takim razie będzie kupował polską walutę?

To dobry czas na korektę

Po pierwsze, umocnienie złotego o ponad 10% jest ruchem na tyle silnym i rzadko spotykanym, że już samo w sobie zasługuje na korektę w ramach realizacji zysków przez krótko i średnioterminowych spekulantów. Rynek jest już mocno wyprzedany (tj. złoty jest wykupiony) z 14-dniowym RSI poniżej 30 punktów. Po drugie, zejście EUR/PLN do 4-letniego minimum zdyskontowało już chyba wszystkie możliwe dobre informacje, jakie w najbliższych miesiącach mogą nadejść z polskiej gospodarki.

Euro najtańsze od lipca 2011 roku. "Wszyscy" widzą już 3,90 zł, ale po drodze możemy zobaczyć nawet 4,13 zł.
Euro najtańsze od lipca 2011 roku. "Wszyscy" widzą już 3,90 zł, ale po drodze możemy zobaczyć nawet 4,13 zł. (Bankier.pl)

Po trzecie, wchodzimy w okres sezonowej słabości złotego. Statystycznie maj jest najgorszym miesiącem dla polskiej waluty, która względem euro osłabia się wtedy średnio o ponad 1%. Kiepskim okresem dla złotego bywają też miesiące letnie z wyjątkiem lipca, który z kolei jest statystycznie najlepszym miesiącem w roku.

Średnie miesięczne zmiany kursu EUR/PLN w poszczególnych miesiącach w latach 2002-14.
Średnie miesięczne zmiany kursu EUR/PLN w poszczególnych miesiącach w latach 2002-14. (Dział Analiz Bankier.pl)

Co to może oznaczać dla perspektyw kursu EUR/PLN na najbliższe tygodnie? Moim zdaniem maj i czerwiec to idealny okres na solidną korektę, o potencjalnym zasięgu przynajmniej 4,07 zł lub raczej 4,13 zł (to poziomy wyznaczane odpowiednio przez 23,6% i 38,2% zniesienia spadków z okresu grudzień-kwiecień). Katalizatorem takiego ruchu może być „kwestia grecka” z coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem niewypłacalności Grecji i wyjściem Hellady z eurolandu.

Natomiast w perspektywie kolejnych miesięcy słabość euro powinien gwarantować Europejski Bank Centralny, który rozwadnia pieniądz „dodrukowując” 60 mld euro miesięcznie w ramach programu QE. Otwarte pozostaje pytanie, czy polski złoty jako peryferyjna waluta kraju silnie powiązanego gospodarczo i politycznie z eurolandem będzie w takich okolicznościach zyskiwać względem euro, czy też wraz z nim będzie słabła.

Wymieniaj waluty online

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~McMakler

a co powiecie od dolarze $$$ ?

https://forexallday.wordpress.com/2015/04/26/usdpln-mn-d-godz-2000/

! Odpowiedz
0 0 ~sprzedawca-marzen

Bardzo lubie stwierdzenia "wszyscy już kupili". Równie dobrze można powiedzieć - wszyscy już sprzedali, bo chyba do transakcji kupna-sprzedaży potrzeba obu stron, nieprawdaż?

! Odpowiedz
1 1 ~Pilg

Silna zlotowka pozwala obcym exporterom sprzedawac towary w PL. A wiec to znakomicie dla chinczykow i Lidla...poza tym jak nie wiadomo o co chodzi, bo ruch jest nieuyzasadniony, to zapewne chodzi komus o duze pieniadze.

! Odpowiedz
0 0 ~David

Rząd walczy o POwrót POlaków z emigracji

! Odpowiedz
4 3 ~satyryk

Zdewaluowane euro powinno kosztowac jedynie 1,5zł.i podwyzki nie byłyby konieczne.Mieso pozostałoby w kraju a Polacy wrócili z saksów.tego juz nie dozyje .Idioci dalej rzadza. a odwazychobywateli brakuje . jedynie praca dla zdrajców sie opłaca.

! Odpowiedz
4 1 ~bandit

no co........troszkę dobrych, eksportujących firm zbankrutuje. Ale tym to akurat w republice bananowej nikt się nie przejmie.

! Odpowiedz
2 7 ~20000Ł

Dla mnie ten dodruk jest wart max. 3,60 zł więc czekam, nawyżej nie zarobie.

! Odpowiedz
3 5 ~Ganzzz

Ida dobre czasy do zakupu Ojro :) bo wiadomo... trend sie i tak odwroci - jak zawsze

Bussines as usual :)))))

Znawcy tematu wiedza komu dluzy oslabienie Eur

Nasza waluta niestety jest jest slaba ale trzymaja nas bo emitujemy atrakcyjnie % dlug i mamy bamkowosc zalezna w 100% od widdzi mi sie Prawilnych Mordeczek z City i WallStreet


Polska ma jedynie kontrole nad wlasnym g....nem reszta juz sterowana jak zabawka na pilota....


Za komuny nawet nue robili takich baboli - bo mieli elementarne zasady

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~kgdd

Co tu pisać. zvdki zniszczyli polską gospodarkę, a teraz zarabiają na polskiej biedzie spekulując i kradnąc. Ehh, gdzie Ci Krzyżowcy z tamtych lat.....

! Odpowiedz
0 8 ~mvk

Dalej się będzie wzmacniał w srednim i długim terminie. Belka i szanowna |RPP stworzyli tę sytuację. Cała ta RPP to niedołęgi ekonomiczne, albo cwaniaki od brania kasy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR -0,01% 4,2344
2020-01-17
USD/PLN 0,66% 3,8206
2020-01-17 22:59:00
EUR/PLN 0,23% 4,2368
2020-01-17 22:59:00
EUR/USD -0,42% 1,1090
2020-01-17 22:59:00
CHF/PLN 0,32% 3,9449
2020-01-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil