REKLAMA
WEBINAR

Elektronika w dołku. Słabo sprzedają się smartfony, telewizory i komputery

2023-06-01 06:38
publikacja
2023-06-01 06:38

Wartość sprzedaży elektroniki pompowana jest przez wzrost cen, ale ilościowo spada, tak jak mebli czy artykułów wnętrzarskich - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Elektronika w dołku. Słabo sprzedają się smartfony, telewizory i komputery
Elektronika w dołku. Słabo sprzedają się smartfony, telewizory i komputery
fot. Tooykrub / / Shutterstock

Wartościowo sprzedaż elektroniki jest tylko minimalnie wyższa niż przed rokiem, co – biorąc pod uwagę dwucyfrowe wzrosty cen – jest fatalnym rezultatem – wynika z opisywanych przez "Rz" najnowszych danych rynkowych GfK Polonia, obejmujących okres od października 2022 do kwietnia 2023 r.

Gazeta wskazuje, że mimo inflacji pod kreską są już największe kategorie, jak elektronika konsumencka zawierająca m.in. telewizory. Sprzedaż tego sektora jest aż o ponad 22 proc. niższa niż rok wcześniej, w przypadku dużego AGD kurczy się o niemal 8 proc., a sprzętu komputerowego o 2,1 proc.

"Nastroje są kiepskie, coraz gorzej jest nawet we flagowych segmentach, jak smartfony. Ich sprzedaż ilościowo spadła w kwietniu o 12,4 proc. i kurczy się od czerwca 2022 r. Wartościowo rośnie w zależności od miesiąca nawet o 40 proc. (choć w kwietniu o niespełna 10 proc.), co pokazuje, jak mocno rosną ceny urządzeń" - opisuje "Rz".

Jak wskazuje gazeta, kiepsko jest także na rynku AGD, którego sprzedaż ogółem w tym okresie była niższa wartościowo aż o 7,6 proc., zatem ilościowo spadek będzie dużo większy. Przy czym spada właściwie nieprzerwanie od sierpnia 2022 r., z lekkim odbiciem w grudniu. W 2023 r. spadki są już dwucyfrowe, nawet ponad 14 proc. w styczniu.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD wskazuje, że jest to efekt dużych zakupów sprzętu podczas pandemii, ponieważ gospodarstwa domowe spełniły swoje cele zakupowe i to z nawiązką. "Spada także produkcja, co pokazuje, iż na innych rynkach europejskich sytuacja także jest trudna. Rynek jest rozregulowany i zupełnie nieprzewidywalny, trudno jest cokolwiek planować. Niestety nie widać zbytniego optymizmu u producentów" – dodaje.

Z badania PMR wynika, że wydatki na meble i produkty do wnętrz oraz na remonty z powodu wzrostu cen ogranicza 41 proc. badanych.(PAP)

reb/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
Mam chyba z dziesięc lat 42 calowy tv - działa (JAKO MONITOR BO TV NIE OGLĄDAM) - PO CO MAM ZMIENIAĆ I ZAŚMIECAĆ ŚWIAT?
prawda_
Mimo ze smartfony bywaja niezbedne do zycia, to telewizory, najnowsze iphony, czy szybkie laptopy to tylko zbedna rozrywka. Kryzys widac najwyrazniej w portfelach polakow. W perspektywie niepewnosci, gdy ledwo wiaze sie koniec z koncem ciezko o dodatkowe wydatki na rozrywke.
hfjdj
To nawet nie zbędną rozrywka tylko zaspokajanie się.
chlopekroztropek
Może by tak wprowadzić nowszy standard nadawania telewizji, jakieś HEVC bis? To by znów zmusiło konsumentów do wyrzucenia sprawnego sprzętu na śmietnik i kupienie nowego.
hfjdj
Przeciętny konsu.e t ma jeszcze długo listę zabawek które by chciał kupić. Co go powstrzymuje to brak środków. Inflacja zezarl środki.
samsza
Zmieńmy jakiś standard, wymagania, żeby się sprzedawało...
:)
leszczykowy
Ludziom ledwo na jedzenie teraz starcza, kto mysli o elektronice, chyba bogacze z warszawki. Ja musiałem przejść na tańsze parówki, a musztarda 50% droższa i 2 razy bardziej wodnista niż rok temu, to są prawdziwe problemy a nie nowe smartfoniki.
peluquero
Trzeba przyspieszyć planowe postarzanie produktów, nie wiem dlaczego jeszcze gdziekolwiek wspominane jest 3G xD
kaczyslaw_
Niemożliwe. Marian i Barbara cały czas kupują.
loool
I dlatego po Respiratorach+ jakiś handlarz bronią lub pietruszką przeforsował program kolejny Laptop+ , nie ważne czy dziecko ma 1 laptopa czy 4 laptopy , dostanie kolejny od wujka Jarka. Następne będzie Telewizor+ dla babci i dziadka , koniecznie z orłem jako logo startowe i odpowiednio dobranym zestawem kanałów

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki