REKLAMA
PIT 2023

Czy polski projekt wygra z Google Transit?

Grzegorz Marynowicz2014-10-31 07:04analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-31 07:04

W tym tygodniu media obiegła informacja o wejściu na polski rynek aplikacji Google Transit. Czy projekt umożliwiający zaplanowanie podróży komunikacją miejską jest zagrożeniem dla polskich konkurentów? Jak na wejście globalnego gracza przygotowany jest lider krajowego rynku - serwis jakdojade.pl? O tym w rozmowie z Bankier.pl opowiada jego twórca, Bartosz Burek.

Czy polski projekt wygra z Google Transit?
Czy polski projekt wygra z Google Transit?
/ JakDojade.pl

– Kolejna z usług Google już dostępna na polskim rynku. Polski rynek coraz odważniej szturmuje Google Transit – narzędzie podpowiadające, jak dojechać komunikacją miejską pod wskazany adres. Na razie z sugestii wyszukiwarki korzystać mogą tylko mieszkańcy Warszawy – pisaliśmy we wtorek w Bankier.pl.

Bartosz Burek (JakDojade.pl)

Choć krajowe serwisy nadal wygrywają zasięgiem i aktualnością danych, wyniki wyszukiwania w usłudze Google są podobne jak w jakdojade.pl czy trasportoid.com.

Grzegorz Marynowicz, Bankier.pl: Jak przyjęliście informację, że Google Transit wchodzi na polski rynek?

Bartosz Burek, jakdojade.pl: Jest nieporozumieniem mówienie, że Google Transit wchodzi do Polski. Aplikacja była od dawna dostępna w takich miastach jak: Łódź, Szczecin, Zielona Góra, Białystok i Olsztyn. Zapewne medialny szum wziął się z tego, że od teraz z narzędzia mogą korzystać mieszkańcy Warszawy. Wszystko dlatego, że miasto udostępniło otwarty format danych, z których korzystają takie aplikacje jak Google Transit czy nasze JakDojade.pl.

Obawiacie się tak mocnego konkurenta?

Obawy zawsze są, bo przecież Google to globalny gigant i najważniejszy gracz w internecie. Mają olbrzymie zasoby i możliwości, ale mocna konkurencja doda nam skrzydeł i zmotywuje do jeszcze lepszej pracy. Będziemy rozwijać produkt tak, aby zachować dotychczasową pozycję. Warto podkreślić, że dla Google ich aplikacja jest jedną z wielu usług, a naszym atutem jest specjalizacja. Skupiamy się na jednym produkcie, który robimy jak najlepiej. 

(JakDojade.pl)

Na polskim rynku działa też Transportoid, który zapowiada nową aplikację. Wygląda na to, że na rynku jest coraz ciaśniej?

Oczywiście znamy naszych konkurentów. Transportoid to projekt, który debiutował 2011 roku jako aplikacja na Androida. Zresztą stąd jego nazwa. Byli w tym przed nami, bo my mieliśmy wersję webową i przespaliśmy moment, aby zrobić wersję na system Android. Nie ma co ukrywać, że najbardziej do uruchomienia aplikacji na Androida zachęciła nas liczba pobrań Transportoida.

Wykorzystaliśmy większą rozpoznawalność JakDojade.pl i 3 miesiące od startu liczba pobrań JakDojade.pl na Androida przekroczyła Transportoid. Sami jesteśmy ciekawi, jaką drogą pójdzie Transportoid, który został niedawno sprzedany przez jego założyciela.  

Grzegorz Marynowicz, Bankier.pl

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~TG
Jeszcze jedną nieścisłością jest fakt pominięcia innych tego typu rozwiązań a w szczególności tego, że istnieje na rynku aplikacja "myBUS online" (Android, Windows Phone, iOS), jedyna która działa on-line, czyli uwzględnia aktualny stan komunikacji. Tam także można zaplanować podróż. Aplikacja ta działa już w 24 miastach Jeszcze jedną nieścisłością jest fakt pominięcia innych tego typu rozwiązań a w szczególności tego, że istnieje na rynku aplikacja "myBUS online" (Android, Windows Phone, iOS), jedyna która działa on-line, czyli uwzględnia aktualny stan komunikacji. Tam także można zaplanować podróż. Aplikacja ta działa już w 24 miastach to nawet więcej niż jakdojade.pl i Google Transit. Polecam http://www.taran.com.pl/mybusonline/
~www
" Warto podkreślić, że dla Google ich aplikacja jest jedną z wielu usług, a naszym atutem jest specjalizacja."tak tylko jedną usluga google zajmuje sie wiecej pracownikow niz wasza w ktorej pracuje 5 osob lool.google ma 100 tyś pracownikow ? czy wiecej ? a wy 5 ? czy 10 ? lol.
~wewr
Przecież ta żenada (bo trudno to nazwać artykułem) była już kilka dni temu.A gdzie poznikały wszystkie komentarze?Dlaczego usuwacie komentarze z "odgrzewanych kotletów"?

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki