REKLAMA

Cena w wezwaniu i parytet wymiany akcji PEM zmienione; akcjonariusz wycofał projekty uchwał na WZ

2021-01-18 20:04
publikacja
2021-01-18 20:04
Puls Biznesu

Cenę w wezwaniu na akcje Private Equity Managers podniesiono w poniedziałek do 17,65 zł, a parytet wymiany akcji w planowanym połączeniu MCI i PEM został zmieniony na bardziej korzystny dla akcjonariuszy tej drugiej spółki. Po tych zmianach były prezes i akcjonariusz mniejszościowy PEM, Cezary Smorszczewski wycofał zgłoszone projekty uchwał, którymi miało zająć się poniedziałkowe WZ spółki.

W poniedziałek odbyło się walne zgromadzenie Private Equity Managers, zwołane pierwotnie na ubiegły czwartek, na wniosek CKS Inwestycje, spółki byłego prezesa PEM Cezarego Smorszczewskiego. Obrady dwukrotnie przerywano, a w kuluarach toczyły się negocjacje pomiędzy zarządem PEM i MCI oraz akcjonariuszami mniejszościowymi, dotyczące trwającego wezwania na akcje PEM oraz planu połączenia spółki z MCI Capital.

Przed wznowieniem obrad WZ, Noble Securites - pośredniczący w wezwaniu Tomasza Czechowicza, MCI Management i MCI Capital na akcje Private Equity Managers - podał, że cena w wezwaniu została podwyższona do 17,65 zł za akcję z 15 zł. Zapisy trwają do 20 stycznia.

Wiceprezes Private Equity Managers Ewa Ogryczak poinformowała podczas walnego, że podwyższenie ceny w wezwaniu wynika z uwzględniania wartości księgowej PEM na podstawie szacunkowych danych za ubiegły rok. W środę PEM opublikował szacunkowe wyniki - przychody firmy wyniosły w ubiegłym roku 54,3 mln zł, zysk z działalności operacyjnej sięgnął 16,2 mln zł, a zysk netto 11,2 mln zł.

"Ze względu na wnioski dochodzące do obu spółek, opublikowaliśmy prognozy wyników PEM - te prognozy pokazały jak wygląda estymowany przez nas wynik PEM za 2020 rok. Naszym celem było też pokazanie, że wszystkie bardzo pozytywne wydarzenia, które były komunikowane, znalazły odzwierciedlenie w wynikach PEM za czwarty kwartał i za cały rok: wyjście z ATM, wyjście z Answear. Chcieliśmy też pokazać, że te wyniki uwzględniają włączenie opłaty stałej w MCI.TechVentures, która jest istotna i wpływa na wyniki PEM" - powiedziała Ogryczak podczas WZ.

"Nasza prognoza, która stanowiła podstawę do pierwotnej ceny 15 zł za akcję, wynikała z zaraportowanych wydarzeń. Prognoza ta pokazała również, że wycena księgowa akcji PEM to 17,65 zł (...) W ramach rozmów dochodziły do nas głosy, że właśnie wycena księgowa najlepiej odzwierciedla wartość spółki" - dodała.

Wiceprezes podała, że naturalną konsekwencją zmiany ceny w wezwaniu była również zmiana parytetu wymiany akcji w planowanym połączeniu MCI oraz PEM.

Akcjonariusze PEM, którzy nie zdecydują się na sprzedaż akcji w wezwaniu, mogą stać się akcjonariuszami MCI Capital. W poniedziałek przed godz. 18, PEM i MCI poinformowały, że w wyniku połączenia akcjonariusz PEM za każdą akcję spółki otrzyma jedną akcję MCI - wcześniej za każde 100 akcji PEM akcjonariusze tej spółki mieli dostać 91 akcji MCI.

Projekty uchwał na poniedziałkowe WZ zawierały m.in. dyskusję na temat planu połączenia PEM i MCI Capital ASI, w tym zaproponowanego parytetu wymiany akcji, oraz propozycję zawieszenia tego procesu. Walne miało również zająć się zmianami w radzie nadzorczej PEM oraz kwestią konfliktu interesów, polegającego na zasiadaniu we władzach PEM i MCI Capital ASI osób stanowiących również część zarządu MCI Capital TFI.

Po godz. 18.00, po wznowieniu obrad, na wniosek Smorszczewskiego, zmieniono porządek obrad WZ, wykreślając z niego m.in. powyższe punkty.

CKS Inwestycje posiada 338.974 akcje PEM, stanowiące 9,9 proc. kapitału zakładowego spółki.

Private Equity Managers powstało w wyniku wydzielenia działalności w zakresie zarządzania aktywami z Grupy MCI. Proces odbył się w latach 2010-2012.

PEM zadebiutowało na GPW w 2015 roku. Od tego czasu kurs akcji spółki spadł o około 80 proc. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pzu76
Złodziejstwo w wykonaniu Czechowicza. Całe to IPO pem to był wałek. Minęło 9 lat a papier zjechał 80%, a gdzie rozwój?

Czechowicz to strasznie pazerny i chciwy gość.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki