REKLAMA

Celem Medinice na resztę '21 m.in. dokończenie badań przedklinicznych MiniMax i CoolCryo

2021-07-16 10:48
publikacja
2021-07-16 10:48
Celem Medinice na resztę '21 m.in. dokończenie badań przedklinicznych MiniMax i CoolCryo
Celem Medinice na resztę '21 m.in. dokończenie badań przedklinicznych MiniMax i CoolCryo
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Celem Medinice na pozostałą część 2021 roku jest dokończenie badań u zwierząt w projektach MiniMax i CoolCryo oraz zrekrutowanie jak największej liczby pacjentów do projektu PacePress - poinformował PAP Biznes prezes Sanjeev Choudhary. Środki z niedawnej emisji akcji powinny pozwolić spółce funkcjonować przez kolejne dwa lata.

"Naszym celem na resztę tego roku jest dokończenie badań u zwierząt w MiniMax i CoolCryo oraz zrekrutowanie jak największej liczby pacjentów do PacePress'a. To są zdecydowanie najważniejsze cele. Plany obejmują też ponowne uruchomienie badań u ludzi w projekcie AtriClamp. Gdyby udało nam się jeszcze opracować prototyp kolejnego produktu – EP Bioptom, na który mamy dofinansowanie z NCBiR - to byłoby dobrze" - powiedział PAP Biznes prezes Sanjeev Choudhary.

Notowana na GPW spółka Medinice działa w branży technologii medycznych. Firma zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. W portfolio Medinice znajduje się aktualnie kilkanaście projektów na różnym etapie rozwoju, a trzy główne projekty to MiniMax, CoolCryo oraz PacePress.

"Obecnie PacePress mamy skomercjalizowany na rynku indyjskim. W Stanach Zjednoczonych, tak jak już informowaliśmy, wraz z amerykańskich partnerem powołaliśmy spółkę pod nazwą PacePress Inc, co ma nam pomóc w szybszym pozyskaniu certyfikacji FDA oraz przyszłej komercjalizacji naszego produktu na rynku amerykańskim. Obecnie pracujemy nad tym, żeby sprzedać nasze prawa do tego produktu również w innych krajach" - powiedział prezes Choudhary.

"W maju rozpoczęliśmy w tym projekcie wieloośrodkowe badania kliniczne u ludzi w Polsce i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będziemy mieli pierwsze wyniki tych badań i będziemy wiedzieli czy ten produkt jest skuteczny. To pozwoli nam rozpocząć sprzedaż w Europie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pewnie będziemy mogli komercjalizować ten produkt w Europie w drugiej połowie 2022 r." - dodał.

PacePress to elektroniczna opaska uciskowa, która ma zmniejszać ryzyko wystąpienia krwiaka po implementacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca. Pozostałe kluczowe projekty spółki - MiniMax i CoolCryo - to odpowiednio: elektroda służąca do zabiegów ablacji serca oraz system kardiochirurgicznej krioablacji serca.

"W projekcie Minimax jesteśmy w trakcie badania przedklinicznego fazy ostrej, jeszcze w tym miesiącu będziemy mieli następną próbę tego produktu i liczymy na to, że do końca tego roku uda nam się złożyć wniosek do URPL na przeprowadzenie badań u ludzi" - powiedział prezes Choudhary.

"Identyczna sytuacja jest w CoolCryo, ale tam jesteśmy już o krok dalej - przedkliniczne badania fazy ostrej już zostały wykonane i rozpoczęliśmy badania fazy przewlekłej u zwierząt. Mamy jeszcze pomysły jak modyfikować ten produkt i myślę, że w październiku zrealizujemy następny etap i tak jak w przypadku MiniMax jeszcze w tym roku wystąpimy do URPL z prośbą o zgodę na przeprowadzenie badań u ludzi" - dodał.

Spółka ma już nawiązane wstępne kontakty w sprawie komercjalizacji, ale - jak wskazał prezes - poważniejsze rozmowy można rozpocząć, gdy udowodniona zostanie skuteczność u zwierząt.

"Dla nas takim terminem będzie przełom roku" - powiedział prezes.

Dodał, że faza badań u ludzi w projekcie CoolCryo powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Medinice wciąż rozszerza portfolio projektów. W maju spółka podpisała umowę przejęcia 40 proc. udziałów w spółce JitMed, która posiada prawo do opatentowanej technologii kardiochirurgicznej - zacisku do zamykania uszka lewego przedsionka serca.

"W projekcie AtriClamp trwały badania na ludziach pod nadzorem jego wynalazców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) i wówczas zacisk został wszczepiony kilku pacjentom. Obecnie jednak zostały one wstrzymane. Aktualnie musimy trochę ulepszyć ten produkt i w tym roku chcemy wznowić te badania oraz przygotować się do wieloośrodkowych badań w Europie, które z kolei planujemy rozpocząć na przełomie 2022/2023 roku" - powiedział prezes Choudhary.

"Warto też wspomnieć, że na początku tygodnia podpisaliśmy Memorandum of Understanding, dzięki któremu zyskamy prawa do dwóch globalnie opatentowanych projektów kardiochirurgicznych należących do University Medical Center Utrecht. Urządzenia te - SpaceMaker oraz Suction Knife - to narzędzia wspierające operacje chirurgiczne, w szczególności kardiochirurgiczne przy zastosowaniu tzw. +key hole+, czyli minimalnego dostępu do serca. Cieszymy się z możliwości współpracy z tak renomowanym ośrodkiem kardiochirurgicznym jak UMC Utrecht, bo wzmocni to jeszcze bardziej naszą rozpoznawalność wśród międzynarodowej społeczności kardiochirurgicznej" - dodał.

Medinice posiada obecnie blisko 40 patentów i zgłoszeń patentowych m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych.

"Mamy projekty na różnym etapie rozwoju - etapie badawczym, technologicznym i patentowym. Chcemy utrzymać taki łańcuch rozwoju i realizowanie 10-13 projektów równoległe jest dla nas optymalnym poziomem. Nasze produkty będą konkurencyjne nie tylko technologicznie, ale także cenowo" - powiedział prezes Choudhary.

W czerwcu Medinice pozyskał z oferty publicznej blisko 25 mln zł. Środki powinny pomóc spółce rozwinąć nowe projekty i rozszerzyć portfolio o kolejne innowacyjne rozwiązania w zakresie kardiologii i kardiochirurgii.

"Emisja powinna nam pozwolić funkcjonować przez kolejne dwa lata" - wskazał prezes Medinice.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki