CBŚP: zatrzymano 21 osób; oszukiwali przy obrocie m.in. złotem

21 członków gangu specjalizującego się m.in. w oszustwach podatkowych przy obrocie złotem i srebrem zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i policjanci z Bydgoszczy. Grupa mogła wyłudzić VAT w wysokości nawet 30 mln zł.

Zatrzymano podejrzanych w związku z oszustwami przy obrocie metalami szlachetnymi (Thinkstock)

Jak powiedział w poniedziałek PAP Robert Horosz z zespołu prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze wpadli na trop firm, które przeprowadzały pozorne transakcje handlowe, dotyczące wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami szlachetnymi: głównie złotem i srebrem. Celem było wyłudzenie podatku VAT.

"Dokumentowały one fikcyjny obrót, a następnie składały stosowne deklaracje w urzędach skarbowych, wyłudzając w ten sposób od Skarbu Państwa wielomilionowe zwroty podatku VAT. Uzyskane w ten sposób środki grupa legalizowała, przeprowadzając różne transakcje handlowe - dodał Horosz.

By uwiarygodnić swoją działalności i ukryć oszustwa, gang korzystał z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych i doradców podatkowych. Z kolei firmy, które wprowadzały do obrotu metale szlachetne, reprezentowane były przez tzw. słupy (podstawione osoby, które miały uwiarygodnić transakcje - PAP) zaznaczył Horosz.

Policjanci zatrzymali w sumie 21 osób, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Usłyszeli zarzuty dotyczące między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 30 mln. złotych. 7 zatrzymanych tymczasowo aresztowano, wobec 14 zastosowano policyjne dozory - dodał Horosz.

Policjanci przeszukali ponad 50 miejsc, które grupa wykorzystywała do oszustw - m.in. biura rachunkowe. Dodatkowo dzięki współpracy z urzędami skarbowymi z Bydgoszczy i Katowic, oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę około 2,6 mln. zł.

"Udało się także zablokować środki na kontach firmowych w wysokości 360 tys. złotych i 43 tys. euro, a także 750 tys. zł w gotówce i wyroby jubilerskie wartości ok. 2 mln zł dodał Horosz.

Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Policjanci i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Członkom gangu grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

pru/mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO 1,71% 15,47
2020-04-09 13:51:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil