REKLAMA

Będzie zakaz "wyścigów słoni". Koniec z wyprzedzaniem się tirów na autostradach

2023-05-18 13:30
publikacja
2023-05-18 13:30

Rząd wprowadzi zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne samochody ciężarowe na drogach ekspresowych i autostradach - zapowiedział na antenie polskiego radia szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Będzie zakaz "wyścigów słoni". Koniec z wyprzedzaniem się tirów na autostradach
Będzie zakaz "wyścigów słoni". Koniec z wyprzedzaniem się tirów na autostradach
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Rząd przyjął już projekt przepisów w tej sprawie.

- Przyjęliśmy projekt ustawy, która zmienia zasady poruszania się aut ciężarowych na drogach szybkiego ruchu. Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu. To popularny "wyścig słoni", sytuacja nader niebezpieczna - powiedział Adamczyk.

Dodał, że w nowych zapisach "nie będziemy blokować ruchu, chodzi o to, by go upłynnić, zmniejszyć duże zagrożenie".

Planowane przepisy mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Szef resortu infrastruktury dodał, że zakaz będzie "rozsądnie egzekwowany", czyli dopuszczone będzie wyprzedzanie pojazdów jadących bardzo wolno - np. z prędkością do 50 km/h.

Kierowcy wyprzedzanie się tirów nazywają wyścigiem słoni. O co tu chodzi? Każdy, kto jechał dwupasmową autostradą lub drogą ekspresową, z pewnością się z tym spotkał. Z uwagi na ograniczenia prędkości w ciężarówkach pojazd wyprzedzający nie jest w stanie szybko przyspieszyć, dlatego często, chcąc wyprzedzić inną ciężarówkę, przez dłuższy czas jedzie niemalże równolegle do samochodu wyprzedzanego. Takie wyprzedzanie trwa dłuższą chwilę i prowadzi do blokowania obu pasów ruchu.

Obecnie stosowane są tylko miejscowe zakazy wyprzedzania pojazdem ciężarowym, a ich złamanie wiąże się z 1000-złotowym mandatem i 15 punktami karnymi.

KaWa

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (41)

dodaj komentarz
langdon25
Nareszcie !!!

Dodatkowo powinni zakazać jazdy tirom w godzinach 6-22 zwłaszcza na A4.

Najwiecej korków i wypadków na drogach expresowych i autostradach powodują tirofcy.
chmiels
Kolej nadziewana to jeszcze zablokujmy transport drogowy, genialnie. To po co miliardy wydane na autostrady? Żeby do Zakopanego se jeździć?
prs
Najwuekszym zagrozeniem jest Adamczyk..

Latwiej ustawa utrudnic zycie firm, kierowcow ciezarowek itd niz dobudowac trzeci pas z zakazem wjazdu na niego ciezarowek..
shadowman83
Nareszcie! Jak jeżdżę po polskich drogach i widzę co odwala część kierowców zawodowych to się zastanawiam kto ich weryfikuje czy oni się nadają do pracy za kółkiem. Przecież to bardzo odpowiedzialna praca, odpowiadają za ludzkie życie i za tony towaru, który wiozą. Niestety jak obserwuję ludzi z mojego otoczenia to większość osób,Nareszcie! Jak jeżdżę po polskich drogach i widzę co odwala część kierowców zawodowych to się zastanawiam kto ich weryfikuje czy oni się nadają do pracy za kółkiem. Przecież to bardzo odpowiedzialna praca, odpowiadają za ludzkie życie i za tony towaru, który wiozą. Niestety jak obserwuję ludzi z mojego otoczenia to większość osób, które zostały kierowcami zawodowymi nie grzeszyła rozgarnięciem :(. Zakaz jak najbardziej na tak.
drzaraza
U nas jak zwykle najdrożej budowano autostrady, biedne dwupasmowe. Gdyby były trzypasmowe to nie byłoby problemu.
mirek6504
Zamiast zakazu wyprzedzania to iść w drugą stronę i znieść limit prędkości dla tirów będzie większa przepustowość a z drugiej strony to Tirowcy to przeważnie wyznawcy PISu czyli trzeba się liczyć że w nadchodzących wyborach PiS popłynie na fali !! Miłego dnia i długiego życia oraz szczęść Boże!!
monuz
Na całym świecie TIRy się wyprzedzają tylko w Polsce jak zwykle robi się problem z niczego.
adam.1983
Nie tak z niczego bo jedziesz sobie po autostradzie powiedzmy 130km/h a tu co zajeżdża drogę tir wyprzedając drugiego z zawrotną prędkością o 1-2km większą od wyprzedzanego, cały pas zajęty na dobrą minutę, wszyscy hamują co stwarza ryzyko kolizji tylko po to żeby ten który wyprzedza jechał o 2km/h szybciej od drugiego, tiry w większości Nie tak z niczego bo jedziesz sobie po autostradzie powiedzmy 130km/h a tu co zajeżdża drogę tir wyprzedając drugiego z zawrotną prędkością o 1-2km większą od wyprzedzanego, cały pas zajęty na dobrą minutę, wszyscy hamują co stwarza ryzyko kolizji tylko po to żeby ten który wyprzedza jechał o 2km/h szybciej od drugiego, tiry w większości itak jadą prawie z max dopuszczalną dla nich prędkością więc ich wyprzedzanie się na wzajem jest kompletnie bez sensu.
aszkenazyjski
Na calym swiecie , czyli gdzie. Czesto wypisywany eufemizm jak np.kazdy.
dolar36
czyli teraz będą jechać tak jak najsłabsze ogniwo... buhaha

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki