REKLAMA

Apartament na wynajem - za i przeciw

2015-10-10 07:00
publikacja
2015-10-10 07:00
Apartament na wynajem - za i przeciw
Apartament na wynajem - za i przeciw
fot. Sun & Snow /

W czasach kiedy lokata bankowa nie przynosi zysku, a trzymanie pieniędzy pod poduszką już dawno przestało być sexy, zakup apartamentu na wynajem wydaje się opcją przynajmniej do rozważenia. O plusach i minusach takiej inwestycji rozmawiamy z Dariuszem Wilkiem - dyrektorem ds. sprzedaży SUN & SNOW.

- Zakup apartamentu na wynajem w stosunku do lokat oprocentowanych na poziomie 3% daje nam przede wszystkim wyższą stopę zwrotu. Możemy liczyć na zwrot pomiędzy 5-7%, a są także lokalizacje, gdzie odnotowujemy zwroty w okolicach 10%. Minusem takiej decyzji jest fakt, iż jest to raczej inwestycja długoterminowa. W przypadku produktów bankowych łatwo możemy zakończyć taką lokatę, natomiast w przypadku inwestycji w apartament musi być to decyzja, która jest rozłożona na kilka lat.

Oczywiście możemy się z niej wycofać, zlecając sprzedaż takiego apartamentu, jednak jest to nieruchomość luksusowa i trudno byłoby osiągnąć korzystną cenę, rezygnując z tej inwestycji z dnia na dzień.

Ceny apartamentów, przy których transakcjach uczestniczymy, wahają się między 300-500 tys. zł. Dodatkowy koszt z jakim należy się liczyć, to koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania, który waha się w granicach 1200-1600 zł/m2.

Jeżeli odpowiednio wybierzemy lokalizację, w miejscu w którym odbywa się regularny ruch turystyczny, to raczej nie musimy martwić się o chętne do wynajmu osoby, a do obowiązków inwestora należy tylko wystawienie faktury na koniec miesiąca - mówi Dariusz Wilk, dyrektor ds. sprzedaży SUN & SNOW.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~rekin
Podoba mi się taka idea, są niby jakieś minusy ale warto się zastanowić w przypadku kupowania mieszkania pod wynajem, Wola Invest zapewnia mi praktycznie wszystko w ramach obsługi operatorskiej, to jest fajne.
~Autor-posta
inwestycje w nieruchomości przez mechanizm jakim jest crowdfunding udziałowy są dostępne już w Polsce na portalu www.sharevestors.com - co myślicie o tej idei?
~zaciekawiony
a co to? Inwestycje grupowe w nieruchomości? ciekawe ciekawe, widziałem podobne portale na zachodzie, tam to fajnie działa.
~ccc
ale naganianie, na apartamentach na wynajem zarabia tylko i wylacznie firma, ktora je buduje. Z perspektywy inwestora kupujacego taki apartament to jak gra w ruletkę, prosciej isc do kasyna i tam sprobowac szczescia
~czesiazlublina
inwestycja w apartamęt na wyjanjem to jak strzał w kolano! Tylko develejełoper i pośrednik tego nie rozumie.
~apartament
Firma ta zajmuje się wynajmem krótkoterminowym. Mylą poprzednicy wynajem normalnego mieszkania a wynajem krótkoterminowym w miejscowościach nadmorskich lub górach.

Obowiązują tu zupełnie inne zasady niż przy wynajmie standardowym na dłuższy okres czasu.

Wynajem krótkoterminowy przeznaczony jest dla turystów, którzy
Firma ta zajmuje się wynajmem krótkoterminowym. Mylą poprzednicy wynajem normalnego mieszkania a wynajem krótkoterminowym w miejscowościach nadmorskich lub górach.

Obowiązują tu zupełnie inne zasady niż przy wynajmie standardowym na dłuższy okres czasu.

Wynajem krótkoterminowy przeznaczony jest dla turystów, którzy odwiedząją jakąś miejscowość np. przez tydzień lub kilka dni.

Mając apartament turystyczny w miejscowości turystycznej można samemu go podnajmować lub przekazać firmie, która będzie nim zarządzała. Wynajmowała turystom, dokonywała drobnych napraw itp.

My wystawiamy tylko co miesiąc fakturę a firma ją opłaca.

Dużą niedogodnością w tego typu wynajmie jest obowiązek założenia działalności gospodarczej, czyli płacenia ZUSu itd.

Dodatkowo prowadząc taką działalność - sami wynajmujemy apartamenty turystom płacimy Vat 8%, robiąc to poprzez w/w firmę musimy wystawić jej fakturę na 23%, także jesteśmy 15% w plecy.
Wynajmować firmie pod dalszy wynajem to nie to samo co wynająć turystom.
~technik
Zwrot rzędu 4-5 a nie 5-7 !!! baranie!. Napedzajcie dalej to kółko, robiac ludzi w balona. Teraz dla odmiany wmawiajcie ludziom zeby kupowali meiszkania bo na nich zarobia. K**wa zarabia sie uczciwa praca, a nie cudami. Dzis kiedy nie ma jeszcze podatku katastralnego, inwestycja w apartament zwraca sie 25 lat !!! Kupujesz mieszkanie Zwrot rzędu 4-5 a nie 5-7 !!! baranie!. Napedzajcie dalej to kółko, robiac ludzi w balona. Teraz dla odmiany wmawiajcie ludziom zeby kupowali meiszkania bo na nich zarobia. K**wa zarabia sie uczciwa praca, a nie cudami. Dzis kiedy nie ma jeszcze podatku katastralnego, inwestycja w apartament zwraca sie 25 lat !!! Kupujesz mieszkanie w super miejscu za 500 tys, wynajmujesz za 1800zł z tego 600zł czynszu i 200 opłat . (za wszystko placisz za parkingi placisz, aza windy portiera itp) zostaje ci 1000zł i nawet jesli nie odprowadzisz przynajmniej ryczaltu , inwestycja zwroci ci sie po 41 latach !!!!! Gdzie te 7 % ??? !!!!!! Ok, zalozmy ze liczysz za to mieszkanie 3 tys zlotych - to inwestycja zwroci ci sie za 18 - 20 lat !!! Dalej pytam gdzie te 7 % ?
I ilu jest takich ktorzy lekka reka zaplaca za mieszkanie za 500 tys (sredni standard max 2 pokoje) 3 tysiace zlotych !!! ????? Naiwniacy
~andrzejs
O jakim mieście mówimy? Bo np. w Krakowie nie ma problemu żeby za mieszkanie za 550 000 brać 3500.
~Biedak
Najpierw trzeba zmienić prawo lokalowe...
~PiotrN
Tłumaczenie: "Trudno mi to sobie wyobrazić" - wtedy właściciela mamy w d..., zarabiać mamy tylko my - czyli słońce i śnieg.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki