Mniej robotów w centrach Amazona, więcej zautomatyzowanych zwolnień

Amazon odrzucił pomysł na prowadzenie w pełni zautomatyzowanych magazynów w niedalekiej przyszłości - donosi Reuters. Jako argument podaje, że ludzie mają lepsze zdolności poznawcze, a obecna technologia nie pozwala jeszcze na tak zaawansowane działania. 

(fot. Phil Velasquez / ZUMA Wire)

Scott Anderson, dyrektor Amazon Robotics Fulfillment, cytowany przez Reuters powiedział, że firma jest co najmniej o dziesięć lat oddalona od pełnej automatyzacji przetwarzania pojedynczego zamówienia. 

Gigant e-commerce nie zatrudnia robotów w swoich magazynach, które zajmują się świeżą żywnością mówił Derek Jones, który nadzoruje ofertę świeżych produktów Amazon, takich jak Amazon Fresh i Amazon Pantry. - Wyobraź sobie, że chcesz banany. Chcę, aby moje banany były dobrze uformowane, inni wolą, aby ich banany były dojrzałe. Jak zdobędziesz robota, który to wybierze? - powiedział podczas wycieczki zorganizowanej dla dziennikarzy w Baltimore. 

Co ciekawe, zaledwie kilka dni temu The Verge dotarł do dokumentów przekazanych przez pracownika, które mówiły, że Amazon automatyzuje zwolnienia pracowników, bazując na systemie ich śledzenia. W nich czytamy, że firma zwolniła setki pracowników w jednym zakładzie w okresie od sierpnia 2017 do września 2018 r. za niedotrzymanie norm. Rzecznik Amazona potwierdził, ze w tym czasie około 300 pełnoetatowych pracowników zostało zwolnionych z powodu niskiej wydajności. 

System Amazona śledzi wskaźniki produktywności poszczególnych pracowników i automatycznie generuje ostrzeżenia dotyczące jakości i wydajności pracy bez angażowania w ten proces kierowników. Niektórzy pracownicy zakładu twierdzili, że unikali przerw na wyjście do toalety, aby czas ich pracy był zgodny z oczekiwaniami.

Komentarz firmy

Jest to absolutna nieprawda, że pracownicy są zwalniani przez automatyczny system. Nigdy nie rozwiązalibyśmy umowy bez uprzedniego upewnienia się, że dana osoba otrzymała nasze pełne wsparcie, w tym dedykowane szkolenia. Ponieważ stale się rozwijamy, naszym celem biznesowym jest zapewnienie pracownikom najlepszych warunków pracy i utrzymywanie talentów. Podobnie jak w wielu innych firmach, wyznaczamy cele naszym pracownikom niezależnie od tego, czy pracują w naszych biurach korporacyjnych czy centrach logistyki e-commerce. Ustalane są one obiektywnie, w oparciu o analizę dotychczasowych wyników członków naszego zespołu. Natomiast do każdej osoby, która ma problem z osiągnięciem celu, podchodzimy indywidulanie i oferujemy wsparcie, aby pomóc jej poprawić wyniki i odnieść sukces w Amazon.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 34 bha

Pracownik na dłużej to z reguły większe koszty,wypadałoby mu dać podwyżkę za staż co roku podwyżkę za zdobyte doświadczenie,podniesione kwalifikacje , za dobrą ,sumienną pracę etc.- a po co... lepiej ogłaszać się i przyjmować na okrągło chronicznie , bez końca tylko na pewien czas nowych na jak najniższych się da stawkach,i płacach.Żałosna krótkowzroczna polityka coraz większego grona firm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 bt5

Do wektorwg. No teraz to żeś dał pokaż ignorancji. Już pod koniec lat sześćdziesiątych przemysł motoryzacyjny na zachodzie poszedł w proste automaty i zredukowało to wielu fizoli prostych , tak zatrudniono więcej elektryków do tamtych maszyn ale nie w proporcji 1 przyjęty na 1 zatrudnionego. Dziś przemysł motoryzacyjny wdraża powoli gospodarkę 4.0 i zapowiedzi zwolnień w tym sektorze na świecie to na początek 50 tys. osób. Docelowo będzie można się obyć 1-ym % obecnego stanu zatrudnienia. Takie są już całkiem technicznie możliwe prognozy, dotychczas mówiło się o "tylko" 90% redukcji zatrudnienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 and00

To nie takie proste
W przykładowej fabryce samochodów zatrudnienie spada, nawet nie tak ostro bo coraz więcej i taniej produkują do tego w fabryce robotów rośnie, rośnie tez w centrach badawczych, i rożnych usługach.
Obecnie produkcja to max 20% PKB bogatych państw
Trochę robotów szczególnie w Korei, Japonia jest, a bezrobocie nie eksplodowało
obaczymy jak będzie ale jak na razie ludzkość radzi sobie z takimi problemami
W XIXw zastanawiano się czy pod koniec XX nie zabraknie owsa dla koni w dorożkach w Paryżu...
A w XIX UK robotnicy przędzalni niszczyli maszyny bo im odbierały pracę
Jedyne prawdopodobnie czego się można obawiać to sztucznej IQ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 28 skasowane_konto

Będzie coraz więcej robotów, Oligarchowie będą jeszcze bardziej obrastać w tłuszcz. A biedny człowiek zawsze będzie biedny i całe życie walka choćby o własny kąt na kredyt gdzie ostatecznie zczeźnie. Amen.

! Odpowiedz
22 17 wektorwg

Czy robotyzacja i automatyzacja produkcji samochodów spowodowała spadek ilości ludzi zatrudnionych przy produkcji samochodów? Nie ... Automatyczne linie też wymagają obsługi i konserwacji....

! Odpowiedz
7 6 khh

Biedny czlowiek, ktory niczego nie potrafi sam stworzyc, na cudzym solidnie pracowac tez nie, tylko narzeka i czeka na rozne plusy, bo mu sie przeciez nalezy z samego faktu urodzenia i istnienia.

! Odpowiedz
3 35 mba_tomy

Jest to bardzo jasny sygnał dla pracowników, aby nie przyzwyczajali się do swego miejsca pracy, a najlepiej już dziś zaczęli szukać nowej. A jeszcze niedawno Amazon płakał, że nie może znaleźć pracowników...

! Odpowiedz
20 8 wektorwg

Robota też trzeba konserwować naprawiać itp. Ale Polak do tego nie jest przyzwyczajony

! Odpowiedz
8 36 kolumb1234

Podziwiam ludzi zamiajacych jedzenie przez internet

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne