A prognozy rosną i rosną

założyciel SpotData.pl

Jak co miesiąc, prezentuję Państwu prognozy dla wzrostu gospodarczego Polski, które zbieramy w SpotData z raportów największych instytucji finansowych. Chcemy w ten sposób przekazywać na bieżąco informację o tym, jakie są faktyczne oczekiwania rynku dotyczące sytuacji gospodarczej oraz wyłapywać zmiany w postrzeganiu koniunktury.

W ostatnich tygodniach prognozy dla PKB Polski na 2018 i 2019 rok wyraźnie rosły. Mediana prognoz na ten rok wynosi 4,75 proc., a na przyszły – 3,9 proc. To oznacza, że rynek oczekuje nieznacznego wyhamowania PKB w bieżącym i nadchodzących kwartałach, ponieważ w pierwszej połowie roku dynamika PKB przekroczyła 5 proc. (choć jeszcze nie znamy dokładnych wyników za drugi kwartał). Wiele osób jednak źle może interpretować zjawisko „wyhamowania” – nie oznacza ono, jak sądzą niektórzy, że nadchodzą gorsze czasy, trudniejsze dla firm, konsumentów i rządu, ale że gospodarka dotarła do granic możliwości ekspansji w niektórych obszarach. Na przykład, trudno zwiększać zatrudnienie w takim tempie jak dotychczas jeżeli coraz mniej jest osób, które są gotowe podjąć lub zmienić pracę. Zmiana dynamiki PKB z 5 do 4 proc. nie powinna być dla przeciętnego człowieka odczuwalna.

 Przeciętna prognoza rynkowa dotycząca wzrostu PKB w 2018 i 2019 roku, w proc.
Przeciętna prognoza rynkowa dotycząca wzrostu PKB w 2018 i 2019 roku, w proc. (SpotData)

Zasadne jest natomiast pytanie, jakie są ryzyka dla tego scenariusza bazowego? Jeżeli małe i średnie polskie firmy nie zaczną odważniej inwestować, to po przeminięciu fali przyspieszenia inwestycji publicznych wzrost gospodarczy może wyraźnie spowolnić. Bardziej niż wskazują na to prognozy.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 8 len1

Temat prosty nie jest. Bo jak firmy zaczną inwestować w robotyzację to ludzie nie będą potrzebni w takiej ilości . Zostaną roboty i serwisanci. A reszta ? Bum w budownictwie się skończy bo ile domów jest nam potrzeba , drogi za 5 lat będą gotowe zostaną remonty ale to nie ta skala. Na razie tani pracownik ze wschodu nie wymusza inwestycji w robotyzację więc inwestycji nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 kerad_

W XIX wieku też mówiono, że maszyny zastąpią ludzi i jakoś do tego nie doszło

! Odpowiedz
16 29 pluto85md

Nie ocenia sie ksiazek po okladce. Dobrze w gospodarce PRL tez bylo, a cale lata 90te odczuwalismy to "dobro". Rzad dzis odstrasza inwestorow niepewnoscia prawna i kolejnymi podatkami, skladkami, daninami. Efekty najnizszego poziomu inwestycji w historii za rok 2016 i kolejny niechlubny rekord w 2017 odbija sie w latach przyszlych. Odbicie w inwestycjach w 2018 mimo optymizmu premiera jest odbiciem do poziomu nizszego niz w latach 2003-2015 takze szalu nie ma. Mamy 3 najslabsze lata w inwestycjach od 15 lat, to sie przyczyni do spowolnienia. A wpasowywanie sie w koniunkture wynika z tego ze mimo wszystko rewolucji gospodarczej nie bylo. Jeden program 500+ i paredziesiat podatkow i skladek na lacznie 10 mld zl rocznie nie zrewolucjonizowalo gospodarki. Troche wiekszy wplyw bedzie po zniesieniu limitu skladek i po wprowadzeniu PPK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
46 51 eagleeye

A miało być tak źle jak PuS dojdzue do władzy i co panowie liberali demokraci SZOK dla Was pewnie

! Odpowiedz
23 35 _jasko

Gdy w Wenezueli doszła do władzy lewica przez pierwsze lata szerokie programy socjalne z budżetu państwa podnosiły nie tylko poparcie dla rządu, ale i PKB. Spadek cen ropy i brak inwestycji odwrócił ten trend (przynajmniej w stosunku do PKB). Z poparciem dla rządu też nie jest źle, gdyż "roszczeniowcy", których gwałtownie przybyło całą nadzieję pokładają w Maduro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ernst

poczekaj już niedługo zobaczysz jak to będzie "dobrze" wygladać. Kazda dobra koniunktura ma zawsze koniec, a wtedy to ratuj sie kto moze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil