REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Jest zapowiedź premiera

2020-05-15 13:02, akt.2020-05-15 16:41
publikacja
2020-05-15 13:02
aktualizacja
2020-05-15 16:41

Rząd podwyższy zasiłek dla bezrobotnych do 1200 zł i wprowadzi dodatkowy 3-miesięczny zasiłek w kwocie 1300 zł, dla osób, które tracą pracę - powiedział w trakcie piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 zł do poziomu 1200 zł, ale także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową - dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 zł na pewien okres, (...) żeby wesprzeć tych, którzy znajdą się w tym bardzo nieszczęśliwym dla siebie położeniu, ale też, by umożliwić potem ich ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy" - mówił Morawiecki.

Jak mówił premier, cieszy się, że w kwietniu, wbrew obawom, o to że będą setki tysięcy nowych bezrobotnych, nie ma takiego zjawiska. "Będziemy robić wszystko, żeby chronić polską gospodarkę, żeby chronić miejsca pracy i razem wyjdziemy z tego kryzysu obronną ręką" - dodał. "Wierzę, że za pół roku, rok, przy dobrej współpracy wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni" - podkreślił.

Jak powiedział, cieszy go, że przyrost osób bezrobotnych jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. "Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia" - powiedział.

Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach będą się pojawiały następne rządowe propozycje. W tych działaniach będą też wzmacniane "polskie mechanizmy ubezpieczania polskich przedsiębiorców przy kontraktach, zwłaszcza zagranicznych".

Premier powiedział, że cieszy się z piątkowych danych GUS o wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Wyjaśnił, że konsensus rynkowy mówił o wzroście w wysokości 1,4 proc., a GUS pokazał wzrost o 1,9 proc.

"To 0,5 procenta więcej wzrostu, to są setki tysięcy miejsc pracy, a przecież już w marcu mieliśmy również początki tego wielkiego kryzysu epidemicznego, który przekształca się w kryzys gospodarczy. A więc zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania. Podjęliśmy nasze decyzje, co do ochrony zdrowia w najszybszym możliwym tempie w Europie" - powiedział.

Przyznał, że w tym roku w Polsce powinno dojść do niskiego i krótkotrwałego spadku PKB, który powinien być nadrobiony w roku przyszłym. "Mam nadzieję, że ten rok będzie się charakteryzował niskim i krótkotrwałym spadkiem PKB, paroprocentowym, a w przyszłym roku te straty odrobimy, być może z jakąś małą nawiązką" - powiedział Morawiecki.

Dodał jednocześnie, że wzrost gospodarczy z pierwszego kwartału, który wyniósł 1,9 proc., jest nie do utrzymania w drugim kwartale.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mick/ mmu/ pif/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
xiven
te podwyżki zaczynają coraz bardziej pokrywać się z inflacją
kris74keh
Miarą rozwoju cywilizacyjnego jest stosunek do najsłabszych. Rozumiem, że bezrobotni to element zbędny w niektórych kręgach kulturowych. Nie warto pomagać ,bo przecież to nasze pieniązki, a oni i tak przepiją. A co z inwalidami, kalekami , sierotami? Wariant holenderski czy niemiecki z 43 roku?
javelin11
ja rozumiem, że gdyby w budżecie była nadwyżka to można rozdawać. ale skoro od 30 lat rok w rok deficyt to z czego dawać ? albo podwyżka podatków albo wprowadzanie nowych, tylko za obecnej władzy nie ma nowych podatków, są tylko nowe opłaty, jak np. opłata paliwowa. ceny ropy wrócą do swojego poziomu i szykujcie się ja rozumiem, że gdyby w budżecie była nadwyżka to można rozdawać. ale skoro od 30 lat rok w rok deficyt to z czego dawać ? albo podwyżka podatków albo wprowadzanie nowych, tylko za obecnej władzy nie ma nowych podatków, są tylko nowe opłaty, jak np. opłata paliwowa. ceny ropy wrócą do swojego poziomu i szykujcie się ludziska na jazdę bez trzymanki, inflacja zje wszystkie długi i kredyty.
kris74keh
Racja kolego, prawo dżungli. Słabsi niech zdychają , bo się nie przystosowali do warunków. My , rekiny będziemy dyktować warunki w przyszłości., tylko komu jak planktonu nie będzie. Sednem życia społecznego jest brak deficytu, inflacja w ryzach i w ogóle stały wzrost.
grzegorzkubik
Dobrze. PO może pożegnać się z dobrą pozycją. Po wyborach lecą a PIS tryumfuje. PIS nie robi nic innego niż politycy światowego formatu. Brawo.
marxs
też uważam że brawo bo odpowiedzialność za bankructwo i upadek kraju oraz bezrobocie,głód i nędzę obywateli i obywatelek musi być jednoosobowa (duda) i jednopartyjna(PIS)
kris74keh odpowiada marxs
Nędza to jest pod sufiem u ciebie koleżko. Tam są naprawdę wolne, puste przestrzenie.Pewnie i za to Duda do spółki z Kaczyńskim odpowiada. To na pewno ich robota. To ich sznyt.
killgore
Pinokio jest na kursie kolizyjnym ze ścianą i jedyne co robi, to dodaje gazu. A może by tak wykorzystać kryzys do obniżki podatków, redukcji wydatków i zatrudnienia w administracji? PO, z której pinokio się wywodzi tak nie robiła, więc nie miał się gdzie bidulek nauczyć...
kris74keh
Niech zaczną od Warszawy z biurokracją . Po co 500 radnych w stolicy? Wielkie Chicago ma niecałe 50 osób w radzie miasta.Pan Rabiej czym sie zajmuje? Przedtem nie było funkcji wice.
andrzejsebastiand
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych oraz 3 miesięczna zapomoga wynosi więcej niż płaca minimalna (ok 2150 do 1920 złotych). Czy ktoś z rządu zastanowił się na konsekwencjami tego ruchu?
Czy ktoś palną niechcący na konferencji i trzeba wprowadzić ? Można się domyślać, że wypłata pierwszego świadczenia przed
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych oraz 3 miesięczna zapomoga wynosi więcej niż płaca minimalna (ok 2150 do 1920 złotych). Czy ktoś z rządu zastanowił się na konsekwencjami tego ruchu?
Czy ktoś palną niechcący na konferencji i trzeba wprowadzić ? Można się domyślać, że wypłata pierwszego świadczenia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki