REKLAMA

Tesla zjeżdża ostro w dół. Co zatrzymało rajd: bitcoin, szczepionka czy Pekin?

2021-02-24 09:00
publikacja
2021-02-24 09:00
fot. Toru HanaI / Reuters

Od dwóch tygodni cena akcji Tesli zjeżdża wyraźnie w dół. Wycena spółki Elona Muska jest już o ponad 1/5 niższa od swojego maksimum. Analitycy zastanawiają się, co zatrzymało rajd Tesli: zmiana nastrojów na rynkach, bitcoin, a może Chiny.

Podczas wtorkowej sesji walory najwyżej na świecie wycenianego producenta samochodów spadały nawet o 13 proc., ale zakończyły handel "ledwie" 2-proc. spadkiem. Cena akcji zjechała jednak poniżej 50-dniowej średniej kroczącej po raz pierwszy od listopada - wylicza CNBC. Obecnie znajduje się tuż powyżej poziomu notowanego w grudniu, gdy Tesla wchodziła do S&P500: wynosi niecałe 700 dolarów. Historyczne maksimum wynosi 900 dolarów, co oznacza, że wycena osunęła się z niego już o przeszło 20 proc.

/ Bloomberg

Wśród przyczyn stojących za zatrzymaniem rajdu Tesli analitycy wymieniają m.in. bitcoina. Spółka nabyła w styczniu kryptowalutę za 1,5 mld dol. Tyle że kurs BTC w ostatnich tygodniach głównie piął się w górę, podczas gdy trwał zjazd Tesli. Notowania bitcoina runęły dopiero w poniedziałek. Przyczynił się do tego zresztą sam Elona Musk, który w niedzielę zatweetował, że cena kryptowaluty "wydaje się wysoka".

Spadki mogą mieć podłoże bardziej fundamentalne. W ostatnich tygodniach wyraźnie zmieniły się nastroje globalnych inwestorów. Perspektywa ożywienia gospodarczego, m.in. na skutek procesu szczepień przeciw Covid-19 i pakietu stymulacyjnego w USA, kieruje wzrok nabywców w stronę innych aktywów niż w apogeum epidemii w Stanach Zjednoczonych.

Tracą na tym właśnie spółki technologiczne takie jak Tesla, które w poprzednich miesiącach gwałtownie pięły się w górę. W ubiegłym roku cena akcji spółki Muska pojechała w górę o ponad 700 proc., a firma stała się najwyżej wycenianym producentem aut na świecie, z kapitalizacją rzędu 700 mld dol. (a w szczycie grubo ponad 800). Sam Musk stał się najbogatszym człowiekiem globu.

Rosła również sprzedał spółki. W ostatnim kwartale ubiegłego roku do klientów trafiło 180 570 tesli, najwięcej w historii. Oznacza to, że firmie nie udało się zrealizować celu na cały 2020 rok: do nabywców miało bowiem dotrzeć pół miliona samochodów - zabrakło raptem 450 sztuk. Wynik i tak był jednak o 36 proc. lepszy niż rok wcześniej. Teraz konkurenci wskazują, że szybko gonią Teslę. "Tesli nie będzie łatwo kontynuować tej prędkości, ponieważ reszta branży porusza się do przodu" - stwierdził ostatnio prezes BMW, cytowany przez Bloomberga. Producenci tradycyjnych samochodów coraz śmielej i liczniej dołączają do wyścigu w segmencie aut elektrycznych.

Tesla cięła w ostatnich dniach cenę modelu Y, a w standardowej (najtańszej) wersji została wycofana ze sprzedaży online. Jej zasięg (poniżej 250 mil) nie spełniał "standardów doskonałości" Tesli, tłumaczy Musk.

Wyraźny zjazd Tesli zaczął się jednak po tym, jak spółka naraziła się Pekinowi. A dla firmy Muska rynek za Murem jest kluczowy w rozwoju - zarówno dla sprzedaży, jak i produkcji. W 2019 r. otworzyła fabrykę w Szanghaju (bez lokalnego partnera, za to z ulgami podatkowymi i kredytami od Chińczyków). W 2020 r. sprzedała za Murem samochody za 6,66 mld dol. (ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej), co stanowiło 21 proc. globalnych przychodów.

Tymczasem przed dwoma tygodniami 5 chińskich agencji regulacyjnych wezwało przedstawicieli amerykańskiej spółki, by wytłumaczyli się z jakości modelu 3, produkowanego w Szanghaju. Komunikat wskazywał, że władze Państwa Środka są zaniepokojone kilkoma problemami z samochodami, m.in. "nietypowym przyspieszeniem" czy "pożarami baterii".

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Od kwietnia 2020 index Nasdaq wzrósł z circa 7500 do blisko 13000 obecnie ... sky is the limit?
zbyszek_
poprostu przerwa w stimulusie za oceanem. Nie ma czekow do gry w robinhooda...
1as
A może po prostu wcześniej poszła o wiele za wysoko w górę?
demeryt_69
700% wzrostu w bardzo krótkim okresie!
zarzupurka odpowiada demeryt_69
i blisko polowa kapitalizacji top 10 producentow samochodow to tesla: https://companiesmarketcap.com/automakers/largest-automakers-by-market-cap/

Spółka Branża
Stosunek Cena/Zysk TTM 1.123,86 8,96
https://pl.investing.com/equities/tesla-motors-ratios

wg niektorych analitykow ten wskaznik wyzszy niz 20 oznacza banke
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
"Spadki mogą mieć podłoże bardziej fundamentalne"
"Tracą... spółki technologiczne"
Spadki na Tesli mają bardzo silne podstawy, w przeciwieństwie do wzrostów
I jaka to spółka technologiczna?
Większość producentów samochodów są w takim razie spółkami
"Spadki mogą mieć podłoże bardziej fundamentalne"
"Tracą... spółki technologiczne"
Spadki na Tesli mają bardzo silne podstawy, w przeciwieństwie do wzrostów
I jaka to spółka technologiczna?
Większość producentów samochodów są w takim razie spółkami technologicznymi
gronostaj
Giełda idzie w dół to Tesla idzie w dół. Giełda idzie w górę, to Tesla pójdzie w górę.

Co do Bitcoina, to jest to współczesna tulipomania. Nic więcej.
jas2
Bitcoin się jednak trochę różni od tulipanów. Tulipany się rozmnażają, przybywa ich wykładniczo.
I odwrotnie; podaż bitcoinów maleje.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki