Szok na rynku pracy w USA

założyciel SpotData.pl

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały w czwartek, że skala wstrząsu gospodarczego nie ma absolutnie żadnego precedensu. W jakiejś formie doświadczymy w Polsce podobnych zjawisk, tylko ze względu na regulacje rynku pracy na samym początku większy cios wezmą na siebie firmy, a nie pracownicy.

W ciągu minionego tygodnia 3,3 mln osób w Stanach Zjednoczonych złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Na wykresie poniżej widać, jak ten odczyt odstaje od historycznych wartości tego wskaźnika. Dla porównania, w szczycie kryzysu finansowego w lutym 2009 r. liczba nowych zgłoszeń po zasiłek nie przekraczała 700 tys. tygodniowo. Wspomniane 3,3 mln osób to ok. 2 proc. zasobów siły roboczej Stanów Zjednoczonych. W tym momencie trudno powiedzieć, czy to dopiero początek wielkiej fali, czy też większość firm już bardzo szybko dostosowała zasoby siły roboczej, a w kolejnych tygodniach dostosowania będą mniejsze. Ale wielce prawdopodobne jest, że fala jeszcze potrwa, a stopa bezrobocia osiągnie szybko dwucyfrowy poziom.

(SpotData)

W Polsce niestety nie mamy dostępu do miarodajnych danych wysokiej częstotliwości, a na dane z rynku pracy będziemy czekali do kwietnia. Ale można przypuszczać, że skala wstrząsu w Polsce generalnie jest podobna, co w innych krajach. Tyle że w Polsce trudniej niż w USA jest zwolnić pracownika, więc pierwsze uderzenie „na klatę” wezmą firmy tracące zyski i zasoby płynnościowe. W kolejnym etapie przyjdą zwolnienia.

Jest wciąż duża szansa, że przy odpowiednio wysokich inwestycjach w sprzęt medyczny (łóżka, respiratory, testy) uda się opanować epidemię i lepiej przygotować na jej ewentualny powrót jesienią. A wtedy skokowy wzrost bezrobocia może okazać się krótkotrwały. Wątpliwe jest jednak, czy wszystko może wrócić zupełnie do normy przedkryzysowej bez wyraźnego postępu w poszukiwaniu lekarstw i szczepionki. Część gospodarki może doznać długookresowego uszczerbku.

(SpotData)
(SpotData)

***

Poniżej zamieszczam jak co dzień dane o ewolucji pandemii. Głównym celem analizowania tych danych jest próba zrozumienia, kiedy może dojść do zniesienia części ograniczeń w aktywności ludności. W scenariuszu bazowym zakładam, że nastąpi to na przełomie maja i kwietnia, ale to będzie wymagało zmniejszenia tempa przyrostu zachorowań w największych krajach do pierwszej dekady kwietnia. Ryzyko jest na pewno po stronie dłuższego lockdownu. Dokładne dane można śledzić na stronie covid.spotdata.pl

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 pkc

mec_mik592020 mewy srały na okręt

! Odpowiedz
6 9 mec_mik59

Nie jestem takim optymistą. Zasada siły łańcucha, mówi o jego sile, zależnie od najsłabszego ogniwa. Światowa pandemia, więc o sukcesie decydować będzie najsłabsze ogniwo, nie najsilniejsze gospodarczo obecnie kraje. Niestety będziemy musieli nauczyć się żyć z tym koronawirusem. Ciekawe czy ten koronawirus, to czyjeś wielkie zwycięstwo, czy czyjaś wielka pomyłka. Ciekawe jak zarazili się marynarze na lotniskowcu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 24 bha

Widać na jak umowach śmieciowych opiera się ten cały wielki system Zerującej na Maxa od lat Gospodarki Niestety najpierwsi do zwolnienia są zawsze zatrudnieni na śmieciówkach ,czasowych ,dziełach etc.nie mówiąc już o całej strefie w szaro-czarnej barwie Ogromnego NIBY zatrudniania o której nawet się nie wspomina

! Odpowiedz
3 10 adam.1983

Amerykanie na takim systemie pracy swoją potęgę zbudowali oni szybciej się pozbierają bo firmy od razy zeszły z kosztów obsługi pracowników więc się nie zadłuża za bardzo i mają większą szanse przetrwać, co spowoduje że jak się skończą ograniczenia to w moment bez większych formalności zatrudnia nowych pracowników i zaczną działać ( a zwolnieni teraz itak dostaną od rządu 1500 dolców na miecha ) a u nas umowa o prace to nie raz 3 miechy wypowiedzenia więc koszty które nie jedną firmę zabiją, kupa formalności przy zatrudnianiu i zwalnianiu więc z konsekwencjami po wirusie będziemy się bujać dłużej niż oni
Umowa o prace jest ok ale dla uczciwych pracowników bo niestety osłony prawne jakie są przy umowach rozleniwiają ludzi i sporo pracowników podchodzi do pracy w myśl zasady "czy się stoi czy się leży to xxxx się należy" i generalnie leją na robotę bo zwolnić trudno i trzeba się tłumaczyć w 50 kopiach i do tego jeszcze ryzykuje się rozprawę sądową to psuje rynek.
A przy zleceniu musisz się starać bo jak nie to wypad, prosta i uczciwa forma zatrudnienia tylko trzeba umieć z niej korzystać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 36 kolumb1234

Jestem optymistą my przeżyliśmy rozbiory wojny PRL i ucisk fiskalny to sobie poradzimy s jankesi jak zamkną mu wolmarta to zdechnie z głodu

! Odpowiedz
6 27 wyrobnik

Dokładnie, zresztą nawet wielki kryzys u nich to był pikuś w porównaniu z tym co się działo wtedy u nas, tylko że każde wydarzenie w Hameryce jest rozdmuchane przez to, że do niedawna mieli monopol w popkulturze.

! Odpowiedz
2 17 konradalbert

Wydaje mi się że człowiek potrafi przeżyć dużo gorsze rzeczy niż nam się przytrafiły ale to nie o to chodzi że ten co miał gorzej ma lepiej. Na Pana optymizm najlepiej pasuje żart: pesymista widzi ciemny tunel, optymista widzi światełko w tunelu, realista widzi reflektor pociągu.

! Odpowiedz
9 15 bysiek50 odpowiada wyrobnik

a co sie dzialo u nas za komuny ANNO NIE BYŁO TAK ZLE JAK WAM SIE WYDAJE..wszyscy pracowali wszyscy dostawali za darmo mieszkania .wszyscy sie uczyli i to wcale nie zle wszyscy mieli lekarza pod reką ...BYL .. nie dostatek szczegolnie samochodow narzedzi itd ale nikt z glodu nie umarl i nik nie grzebaal w smietnikach . ....POLSKA BYLABY WTEDY DOSC DOBRYM KRAJEM DO ZYCIA ALE USSSR ZABIERAL NAM MASE ZYWNOSCI I TO BYŁ problem ALE W TAMTYM CZASIE na zachodzie tez niebyłó wspaniale bezrobocie ogromne zabojstwa przemyslowcow porwania na tle politycznym strajki manifestacje policja pały non stop tak wygladal ten cudowny zachod.....WIEC ZANIM COS NAPISZESZ O KOMUNIE ZASIEGNIJ WIEDZY U STARSZYCH LUDZI BO prawda cie wyzwoli z pisania deblizmow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 50 godojoshi

Nie przeszkadza to amerykańskiej giełdzie piąć się ostro w górę ;) Ile tego dolara można jeszcze tam wpompować? I kiedy świat, który w dolarze się rozlicza, powie dosć ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.