Sejm przegłosował opłatę emisyjną

Sejm uchwalił w środę ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Za nowelą ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych głosowało 231 posłów, przeciw było 199, wstrzymało się dwóch.

Przeciw noweli głosowały kluby opozycyjne, argumentując, że wprowadzenie opłaty doprowadzi do dalszego wzrostu cen paliw.

Wcześniej Sejm nie zaakceptował wniosku klubu Nowoczesna o odrzucenie ustawy.

Ustawa zakłada stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) oraz wprowadzenie opłaty emisyjnej, z której finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce. Środki z opłaty w 85 proc. mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w 15 proc. - do FNT. Opłata wyniesie 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju. W Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy wskazano, że w 2019 r. rząd planuje dzięki nowelizacji zebrać 1,7 mld zł, z czego do FNT trafi 340 mln zł. Natomiast w ciągu 10 lat przychody FNT mają wynieść 6,75 mld zł.

Nowe prawo pozwoli też na tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach, do których można ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym, np. poprzez pobieranie opłat. Podczas prac nad ustawą wprowadzono do niego zmianę, która stanowi, że opłata za wjazd do strefy czystego transportu nie będzie mogła być wyższa niż 2,50 zł za godzinę. Będzie mogła być ona pobierana w godzinach 9-17. Posłowie tym samym zrezygnowali z dobowej opłaty w wysokości 25 zł. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 virus87

Dadzą po 300 na wyprawkę a zabiorą po 1000 zł tak na wakacje :) a żeby nie było brzydko to nazwiemy to opłata emisyjna na walkę ze smogiem bo przecież opinia nie lubi słowa PODATEK :D

! Odpowiedz
4 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 26 kzabor

Smog powodują stare piece węglowe, to dlaczego podatek jest od paliwa, a nie od węgla?

! Odpowiedz
45 7 slawko9999

Kazdem maruderowi ktorego nie stac na paliwo polecam TRAMWAJ lub AUTOBUS lub PKS lub POCIAG :-)

! Odpowiedz
4 19 highfive

A ja Ci polecam słownik j.polskiego lub kurs pisania na klawiaturze

! Odpowiedz
8 45 dyktator_kaczka

Kolejny podatek w cenie paliwa. PIS wprowadził 1 kwietnia opłatę dystrybucyjną która wynosi 13 gr za litr paliwa, teraz opłatę emisyjna z VAT 10 gr za litr paliwa. Łącznie obrabowali naród na kolejne miliardy, do wcześniej zgarniętych z podwyższonego VAT-u. Niech żyje Dobra Zmiana. Dobra tylko dla Kaczyńskiego i jego kolesiów, zarabiających po 100 tysięcy złotych miesięcznie. Fatalna zmiana dla wszystkich Polaków okradanych przez ten rząd do granic możliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 48 karbinadel

PiS jest konsekwentny we wprowadzaniu własnej nowomowy do życia publicznego. Coraz mniej rzeczy nazywa się po imieniu. Np. ten czy inny nowy podatek to już nie podatek, lecz "danina" (solidarnościowa) lub "opłata" (emisyjna). Koń by się uśmiał (gdyby żył)

! Odpowiedz
8 15 niektoinny

Samochody elektryczne i kilka imperiów może zwijać swoje manatki. Skończyły by się pewnie też wojny w Iraku, Syrii, Afganistanie, Iranie i wszędzie tam gdzie ci wielcy tego świata chcą się tylko dorwać do cudzej ropy i napchać sobie samemu kabzę!!

! Odpowiedz
5 14 niektoinny

Rozumiem, że ci którzy mieszkają w takiej "strefie czystego transportu" z tych opłat będą jednak zwolnieni?! :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia