REKLAMA

"Rejestr wyborców uniemożliwi manipulację". Zapewnia PiS w przeddzień nowelizacji Kodeksu wyborczego

2023-03-14 20:06
publikacja
2023-03-14 20:06

Centralny wykaz wyborców czy możliwość nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej z wykorzystaniem własnych urządzeń - to tylko niektóre zmiany Kodeksu wyborczego, które PiS przygotowuje na nadchodzące wybory. 

"Rejestr wyborców uniemożliwi manipulację". Zapewnia PiS w przeddzień nowelizacji Kodeksu wyborczego
"Rejestr wyborców uniemożliwi manipulację". Zapewnia PiS w przeddzień nowelizacji Kodeksu wyborczego
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"Rząd PiS, jako pierwszy w historii Polski cyfryzację wziął na poważnie" - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Pełnomocnik rządu był pytany m.in. o nowelizację Kodeksu wyborczego, która wprowadza centralny rejestr wyborców oraz możliwość nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej przez mężów zaufania z wykorzystaniem własnych urządzeń rejestrujących. Dotychczas zgodnie z Kodeksem wyborczym, mężowie zaufania mogli rejestrować czynności komisji do rozpoczęcia głosowania i po jego zakończeniu.

"Naszym zadaniem jest stworzenie systemu, tak by każdy mógł zrobić nagranie i w przypadku, gdy jego zdaniem są tam nieprawidłowości, przekazać je odpowiednim organom" - tłumaczył Cieszyński. Zapewnił jednocześnie, że system będzie zbudowany w sposób, który pozwoli stwierdzić, że nagrania nie były zmanipulowane.

"Jego kod źródłowy zostanie ujawniony - zgodnie z poprawką, którą złożył poseł opozycji" - zapewnił minister.

Dodał, że zgodnie z nowelizacją powstanie też wiarygodny Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania.

"Każda wyższa frekwencja jest dobra. Nie można tak wybierać, że dobrze by było gdyby łatwiej głosowali mieszkańcy dużych miast, ale tacy z małych już nie" - skomentował zastrzeżenia dotyczące noweli Kodeksu wyborczego Cieszyński.

Według ministra wprowadzanie możliwości głosowania przez internet nie jest w tej chwili dobrym rozwiązaniem ze względu na sytuację międzynarodową.

"To nie jest dobry moment na wprowadzanie e-usług w tak wrażliwym obszarze" - tłumaczył, uspokajając jednocześnie, że Rosja nie ma aż takiego potencjału, by przeprowadzić akcję hakerską uderzającą w system obsługi głosowania.

"Jak większość rzeczy, za które Rosja się zabiera, robi nieudolnie. Nie obawiałbym się tego, że potrafi taką operacje przeprowadzić" - mówił Cieszyński.

Dodał, że często obywatele nawet nie widzą, że był atak hakerski na publiczne systemy informatyczne. "Jesteśmy dobrze przygotowani, wzmocniliśmy polskie państwo w obszarze cyberbezpieczeństwa" - tłumaczył. 

autorka: Luiza Łuniewska

lui/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
grucha_123
Cieszynski to cyfrowy nieandertalczyk (z aparycji zreszta tez). Mozna byc spokojnym o powodzenie tego 'projektu'. :)
grucha_123
A potem beda znikajace tasmy jak ta z plasów tęczowego wodza z niejakim pułkownikiem Piotrem w latach '90 ?
grzegorzkubik
Pracujący i spłacający kredyty hipoteczne są frajerami. Zawłaszcza ci z dużych miast. Ja popieram PIS by godność Polaka to nie było tylko hasło.
roberto_1
Ja też popieram PIS, lubię jak za ciężko płacone podatki Czarnek rozdaje swoim na pałace, które potem będą mogli sprzedać. Tylko PIS może nam zapewnić rozrywkę, za którą przyjdzie zapłacić naszym dzieciom, kiedy oni balują to my tyramy ale lubię to bo przynajmniej Tusk nie rządzi i nic się nie dzieje !
janmieszak
Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny.Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
lukkiee
Co to za bełkot że strony p. Cieszyńskiego? Z jednej strony wybory przez internet są złe ze względu na sytuację międzynarodową. Rozumiem, że chodzi o bliżej nieokreślone zagrożenia dla e-wyborów ze strony Rosji. Z drugiej strony, Rosjanie są nieudolni, więc nie są groźni.
Czy ta banda jest w stanie sklecić choć kilka spójnych
Co to za bełkot że strony p. Cieszyńskiego? Z jednej strony wybory przez internet są złe ze względu na sytuację międzynarodową. Rozumiem, że chodzi o bliżej nieokreślone zagrożenia dla e-wyborów ze strony Rosji. Z drugiej strony, Rosjanie są nieudolni, więc nie są groźni.
Czy ta banda jest w stanie sklecić choć kilka spójnych zdań?
Widzę u pana predyspozycje do kopania rowów, p. Cieszyński. Z czasem może pan awansować na lidera zespołu łopat. Będzie Pan raportował bezpośrednio do CEO Łopata sp. z o.o., posła Suskiego.
samsza
Jak zapewni to, że każdy ma tylko 1 głos, to ok.
lovepis
Nareszcie pis stworzyło normalne prawo teraz będzie naprawdę sprawiedliwie

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki