REKLAMA

Polski przemysł zwalnia. Dane zaskoczyły negatywnie

Michał Kubicki2022-05-20 10:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-05-20 10:10
Polski przemysł zwalnia. Dane zaskoczyły negatywnie
Polski przemysł zwalnia. Dane zaskoczyły negatywnie
fot. I AM NIKOM / / Shutterstock

Polska produkcja przemysłowa tym razem zaskoczyła odczytem niższym od prognoz ekonomistów. Z opublikowanych w piątek danych GUS wynika, że wartość produkcji sprzedanej rosła dalej w dwucyfrowym tempie, ale nie tak dynamicznie jak w I kwartale roku. 

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w kwietniu o 13% wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dynamika okazała się niższa niż w marcu (17,3%), w lutym (17,6%) i styczniu (19,2%) oraz niższa od oczekiwań analityków — konsensus rynkowy zakładał wzrost o 15,5%.

Trzeba pamiętać, że bazą dla odczytu był rekordowy odczyt wskaźnika rok temu kiedy wzrost wyniósł aż 44.5 proc. W I kwartale tego roku dane o produkcji przemysłowej regularnie zaskakiwały rynek i ekonomistów - odczyty za każdym razem przewyższały prognozy, średnio o 4,1 pkt. proc.

"W większości głównych grupowań przemysłowych w kwietniu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 27,3%. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 14,8%, dóbr inwestycyjnych – o 12,9% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 9,8%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 1,2%" - poinformował GUS. 

Bankier.pl

"Według wstępnych danych w kwietniu br., w stosunku do kwietnia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 35,7%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 23,9%, wyrobów z metali – o 22,0%, metali – o 19,1%, artykułów spożywczych – o 16,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 15,6%, maszyn i urządzeń – o 14,7%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,7%, urządzeń elektrycznych – o 6,7%" - czytamy w komunikacie. 

"Największym źródłem niespodzianki jest z naszej perspektywy zachowanie produkcji energii, tylko - w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy - teraz ta kategoria zaskakuje słabością, a nie nadzwyczaj wysokim wzrostem. W kwietniu produkcja energii wyhamowała z 77,4 do 29,5 proc. rdr, co należy uznać za równie zagadkowe, jak jej wcześniejsze przyspieszanie. Odnosimy wrażenie, że rozwiązanie tej zagadki wiąże się z europejskim kryzysem energetycznym i niedoszacowaniem wzrostów cen (przy jednoczesnym przeszacowaniu wzrostów wolumenu produkcji w tej kategorii), ale póki co poruszamy się w domenie hipotez" - napisał Piotr Bartkiewicz z banku Pekao, cytowany w depeszy PAP.

"Produkcja przemysłowa zaskakuje negatywnie. Wzrost na poziomie 13% r/r przy poprzednim odczycie 17,3% r/r. Jednak spory znak zapytania dają nam dane miesięczne, gdyż pokazują spadek o 11,3% m/m przy oczekiwaniu spadku o 10,9% m/m. Jednak spory spadek wynika z wysokiej bazy, gdyż w marcu produkcja wzrosła o 18,2% m/m. Do tego wszystkiego święta wielkanocne oraz krótszy miesiąc dopowadziły do spadku produkcji w ujęciu miesięcznym" - napisali analitycy DM XTB.

Z kolei eksperci BNP Paribas zastanawiają się, czy niższa produkcja dóbr zaopatrzeniowych i konsumpcyjnych trwałego użytku nie oznacza słabnącego popytu. 

Dane o produkcji przemysłowej to raport powstający na podstawie badań przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i obejmujący m.in. wartość sprzedanych wyrobów, półfabrykatów oraz wartość robót i usług świadczonych odpłatnie.

Polska gospodarka weszła w 2022 r. mocno rozpędzona z 8,5-proc. wzrostem PKB w I kw. Dane o produkcji przemysłowej za kwiecień budują prognozę wzrostu gospodarki już na kolejne trzy miesiące. Aktywność polskiej gospodarki nieco hamuje na początku II kw. 2022 r. To informacja ważna w kontekście obaw przed pojawieniem się negatywnych efektów rosnących stóp procentowych i coraz wyższej inflacji. Ekonomiści oceniają, że kolejne kwartały przyniosą spowolnienie aktywności gospodarczej, co zaczynają potwierdzać powyższe dane. 

Michał Kubicki

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jas2
"Polski przemysł zwalnia. Dane zaskoczyły negatywnie" - To niestety kłamstwo.

Prawda jest taka: "Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w kwietniu o 13% wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny."
anty12
Prawda jest tylko w TVPiS. Program nadawany tylko z mysla o konusa, bo o n nie ma pojecia co sie dizeje w PL.
jas2 odpowiada anty12
Zmień nick na antyprawda.
anty12
To akurat nie jest wazne. Wazne ze jest na utrzymanie 3 mln prezsiedlencow. Wszystko za darmo ! Na koszt podatnika polskiego!!
jarunia
my biznesmeni mamy 138 mld na kontach, po co produkować ,,
dopóki są pieniądze, niech żyją młode żądze
samsza
Brakuje wyngla, jest mniej energii.
olmert
Nie ma czegoś takiego jak polski przemysł.
men24a
Polski przemysł ? "My dyskutujemy nad płodem czy to dziecko"

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki