REKLAMA

Plan restrukturyzacji GetBacku nie jest zbyt ambitny - Czarnecki

2018-05-25 19:20
publikacja
2018-05-25 19:20

Obecny plan restrukturyzacji GetBacku nie jest zbyt ambitny, ale po pewnych zmianach i szybkim zatwierdzeniu układu jest szansa, żeby wierzyciele odzyskali co najmniej 100 proc. aktywów - uważa Leszek Czarnecki, jeden z wierzycieli GetBacku i kiedyś twórca tej spółki.

Leszek Czarnecki był twórcą GetBacku, z którego wycofał się na przełomie 2015 i 2016 roku. Zapewnia, że sprzedawał wtedy firmę w dobrej kondycji finansowej i bez złych długów.

Obecnie Czarnecki wraz ze swoimi spółkami jest jednym z wierzycieli GetBacku. GetBack ma kredyt w Getin Banku o wartości około 70 mln zł, Idea Bank ma obligacje GetBacku na kwotę około 20 mln zł, na podobną kwotę obligacje posiada też Noble Funds TFI, a sam Czarnecki przez swoją prywatną fundację zainwestował w obligacje kilka milionów złotych.

"Jestem jak najbardziej zainteresowany tym, by GetBack przetrwał. Są dwie sprawy, które trzeba traktować rozłącznie. Trzeba jak najszybciej zawrzeć jakikolwiek układ, bo w tej firmie postępuje ogromna demoralizacja, jak w każdej firmie w kryzysie spada w GetBacku dyscyplina. Za kilka tygodni czy miesięcy układ nie będzie już potrzebny, bo nie będzie czego ratować" - powiedział Czarnecki podczas Konferencji WallStreet w Karpaczu.

"Układ musi gwarantować sprawne zarządzanie firmą, musi zawierać mapę drogową, w której zostanie określone jasno, co ma i co chce dalej robić. W obecnym planie restrukturyzacji są zapisy o redukcji kosztów itd., ale ten plan jest mało ambitny" - dodał.

Czarnecki uważa, że GetBack powinien być w stanie zredukować swoje koszty o 150-200 mln zł w skali roku i spłacać po 250 mln zł zobowiązań rocznie. Cały dług firma powinna spłacić w ciągu 4-5 lat.

"GetBack jest w stanie generować co najmniej 100 mln zł zysku netto rocznie" - powiedział.

Jego zdaniem nowy zarząd GetBack powinien zostać zobowiązany do pozyskania inwestora zagranicznego lub portfelowego. Powinien też sprzedać wszelkie aktywa i spółki zależne niezwiązane z podstawową działalnością.

"Jest duża szansa, żeby przy założeniu szybkiego zatwierdzenia układu, przy nowym sprawnym zarządzie i radzie nadzorczej, wierzyciele odzyskali co najmniej 100 proc. zaangażowanych w obligacje środków" - powiedział Czarnecki. (PAP Biznes)

pr/ kuc/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karek2
Mam wrażenie, że cała kasą trafiła do tego "finansisty". Ludzie nie otrzymają swoich pieniędzy nie miejmy złudzeń.
ewa_co
Też tak uważam. Prestizowy Bank Lions jest wydmuszką do ściągania pieniędzy dla pana czarneckiego

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki