REKLAMA

Optymistyczne prognozy dla ZUS-u

2021-01-20 07:00
publikacja
2021-01-20 07:00
fot. zbigniew kotara / Shutterstock

Do 2025 r. deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma nieco wzrosnąć. Jednocześnie zwiększy się zdolność ZUS do opłacania świadczeń z pieniędzy pochodzących ze składek - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Jak wynika z najnowszej prognozy, do której dotarł +DGP+, za rok deficyt ma wynieść 63 mld zł, a w 2025 r. – 72 mld zł. To pierwsze takie wyliczenia od wybuchu pandemii" - czytamy.

Polepszy się tzw. wydolność FUS. To możliwość opłacania świadczeń za pomocą pobieranych składek. Wyrażana jest w procentach i im jest wyższa, tym mniej do ZUS musi dopłacać budżet. Jeszcze dwa lata temu w I połowie 2019 r. sytuacja FUS była na tyle komfortowa, że wydolność wynosiła prawie 83 proc. Covid załamał tę tendencję i rok później było to już nieco ponad 70 proc. Zgodnie z prognozą trend ma się odwrócić i w 2025 r. w wariancie pośrednim wydolność wynosić będzie 78,4 proc. (w wariancie optymistycznym jest to 81,4 proc., a w pesymistycznym 73,8 proc.) - pisze "DGP"

Jak pisze dziennik, ogólna sytuacja w FUS to suma tego, co dzieje się w czterech tworzących go funduszach – emerytalnym, wypadkowym, chorobowym i rentowym. Na plusie są dwa ostatnie, a na minusie dwa pierwsze, ale największy wpływ na sytuację w FUS ma ten pierwszy.

Według prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, cytowanej w "DGP", Polska nie jest wyjątkiem. "Większość krajów UE mierzy się z deficytami systemów ubezpieczeń społecznych. To efekt zmian demograficznych" – powiedziała prezes ZUS. (PAP)

lgs/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
Do 2025 r.? hehe do 2025 to ten PISi (k)raj z dykty i tektury przestanie istnieć być może nawet na mapie a co dopiero ZUS jest podstawowe pytanie co prędzej zbankrutuje PISi (k)raj czy PISi ZUS gdyby nie masowa produkcja(300 mld zł w zeszłym roku) śmieciowej złotówki z cienkiego powietrza przez Glapę,Pixi i Dixi to już Do 2025 r.? hehe do 2025 to ten PISi (k)raj z dykty i tektury przestanie istnieć być może nawet na mapie a co dopiero ZUS jest podstawowe pytanie co prędzej zbankrutuje PISi (k)raj czy PISi ZUS gdyby nie masowa produkcja(300 mld zł w zeszłym roku) śmieciowej złotówki z cienkiego powietrza przez Glapę,Pixi i Dixi to już dawno emeryci zamiast emerytury dostali by błogosławieństwo biznesmena z Torunia
anty12
Polaczku z PiSu sie ciesza. Covid wybil emerytow. Prawdziwi bolszewicy zablokowali amantadyne i sie ciesza. Pod sad z nimi i dozywocie za zabojstwo.
perico84
Chyba Covid19 zrobił swoje, bo zabija głównie emerytów i starszych ludzi. Po okresie pandemii niech rząd powie ile to ma mniej do wypłaty emerytur itp.
mkx
GUS powinien teraz poprawić tabele. Nowi emeryci dostaną ciut wyższe wypłaty (bo średnia długość życia spadła).
vonmisses
Co za bzdury... Tzw. konta emerytalne ZUS, to nic innego jak ukryty dług publiczny... I co roku się zwiększa. A ZUS obiecuje jedynie, że w przyszłości nasze dzieci i wnuki chętnie go spłacą. Pożyjemy, zobaczymy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki