REKLAMA

Niedzielski zapowiada "permanentny problem z personelem medycznym"

2023-03-27 12:35
publikacja
2023-03-27 12:35

System opieki zdrowotnej będzie miał permanentny problem z personelem medycznym, nie tylko w Polsce, ale i w różnych krajach europejskich - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Za 10 lat i tak będziemy mieli za mało tych lekarzy - dodał.

Niedzielski zapowiada "permanentny problem z personelem medycznym"
Niedzielski zapowiada "permanentny problem z personelem medycznym"
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek bierze udział w konferencji "Wizjonerzy Zdrowia. System ochrony zdrowia w Polsce. Recepta na przyszłość" organizowanej przez tygodnik Wprost. Podczas pierwszego panelu, pytany o działania resortu w związku z załamaniem się trendu wzrostu długości życia, odpowiedział, że obecnie jest to problem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy.

Wskazał, że fundamentalnym wzywaniem w Polsce jest brak profilaktyki i choć w pewnym stopniu zaradzić temu ma edukacja, to do tej pory nie widać szczególnych efektów dla zdrowia publicznego. "Oprócz oczywiście edukacji, konieczne są jakieś szybkie instrumenty. My taki instrument zaproponowaliśmy w postaci profilaktyki 40 plus" - zaznaczył dodając, że jego koszt wynosi miliony złotych.

Szef MZ ocenił, że pod koniec ubiegłego roku, z przeglądu danych zbiorczych dotyczących tego programu wyszło, że jest szansa zbliżenia się do 2 mln przebadanych osób, czyli pewnego "wskaźnika sukcesu", który na początku został zdefiniowany.

Jak zapowiedział, resort zdrowia planuje poszerzyć ofertę programową profilaktyki, w tym programy skierowane do mężczyzn.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Za 10 lat i tak będziemy mieli za mało tych lekarzy"

Kolejną rzeczą, na którą podczas wystąpienia wskazywał Niedzielski, były kadry medyczne. "Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym" - podkreślił.

"To nie jest tak, że możemy optymistycznie powiedzieć, że zwiększyliśmy nabory na studia, przyjęliśmy lekarzy z Ukrainy, mamy zaprojektowaną dobrą ścieżkę wynagrodzeń i to nam rozwiąże problem. Za 10 lat i tak będziemy mieli za mało tych lekarzy. Pamiętajmy o tym, że ten popyt, z którym mamy do czynienia ze względu na starzejące się społeczeństwo, na wzrost świadomości zdrowotnej ludzi, będzie rósł w tempie wykładniczym" - wyjaśnił.

Minister wskazał, że resort zdrowia podejmuje ogromny wysiłek i przeznacza znaczące nakłady na to, by kształcić jak najwięcej lekarzy, jednak nie należy myśleć, że "dotrzemy do punktu błogostanu, w którym będziemy mieli komfort nadmiaru lekarzy".

Opieka domowa odegra ważniejszą rolę

"Żeby ten popyt spotkał się z podażą, musi pojawić się technologia, na o wiele większą skalę, niż w tej chwili jest wykorzystywana. Nie mówię tutaj o fragmentarycznych, punktowych zastosowaniach, tylko chodzi mi o systemowe zdefiniowanie miejsca dla technologii. To, co my proponujemy w ramach ostatnich przedsięwzięć, to jest tak naprawdę pewna modyfikacja koncepcji piramidy świadczeń" - powiedział.

Wyjaśnił, że resort chce dodefiniować tę piramidę świadczeń poprzez dodanie kolejnego poziomu na samym dole w postaci opieki domowej. Jak tłumaczył, opieka domowa jest już w wielu krajach europejskich najczęstszym elementem styku z systemem opieki zdrowotnej. Jednocześnie zaznaczył, że wymaga ona nie tylko rozwijania narzędzi w postaci opieki środowiskowej, czyli wizyt lekarza, pielęgniarki u chorego, ale wykorzystania technologii na bardzo szeroką skalę, m.in. do monitorowania czy udzielania teleporad.

Odnosząc się do wykorzystania technologii Niedzielski wskazał na wyzwanie, jakim jest przetwarzanie znaczącej ilości danych, które pojawią się w wyniku monitorowania pacjenta. Tym samym, jak ocenił, jednym z priorytetów, które powinny w najbliższym czasie towarzyszyć myśleniu o tym, jak rozwijać system opieki zdrowotnej, jest przetwarzanie danych w sposób ułatwiający podejmowanie decyzji lekarzom.

Opiekę zdrowotną czeka koordynacja

Dopytywany o rozwiązania z zakresu onkologii oraz kardiologii zwrócił uwagę na Krajową Sieć Onkologiczną oraz strategię onkologiczną. Przypomniał, że w ramach KSO uchwalono ustawę i obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Podobną ścieżką idzie Krajowa Sieć Kardiologiczna, która jest na etapie pilotażu, w którym kilka województw testuje rozwiązania związane z koordynacją.

"Ideę koordynacji staramy się wdrażać też na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie poszerzyliśmy katalog badań i zdefiniowaliśmy pewne standardowe ścieżki dla chorób przewlekłych. Za chwilę też te ideę koordynacji, bo takie mamy plany, będziemy wdrażali w neurologii i hematologii. To podeście skoordynowane jest kluczem" - podkreślił.

Minister zdrowia ocenił, że rząd zbudował pewne fundamenty i zapewnił trzy gwarancje w zakresie systemu opieki zdrowotnej: zwiększenie nakładów do 7 proc. PKB, wzrost wynagrodzeń minimalnych oraz finalizację prac nad ustawą o jakości.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
To od czego on tam jest? Ma to naprawić, za to bierze pieniądze
carlito1
niedzielki zapowiada... czyli kolejny etap? brak leczenia??? gdzie jest kasa z nieodliczalnej składki zdrowotnej???? pasożyt na usługach
od_redakcji
Będziemy się leczyć w fabrykach amunicji. Dzisiaj Zieliński oświadczył zachodowi, że nie ma amunicji. Znając USA, prawdopodobnie nadleci Dron i Zieliński odejdzie w zaświaty.
lutobor
Jak oglądałem ten film, to się cieszyłem, że nie posłuchałem Niedzielskiego i jemu podobnych.
https://www.youtube.com/watch?v=6TCqbwmfZ3M
zoomek
Ło to se łobejrzyj:
https://www.bitchute.com/video/6lTgqcyyVvGA/
"Litania $wietnych $zczepanów"
troszku długie - 9 minut
A to troszku krótsze - 4 minuty:
https://www.bitchute.com/video/TAboxvAP7qPz/
"Oni jednak są rozwinięci-nie-do"
dawid_gmyrek
08. stycznia2008

Kopacz Ewa z domu Lis: zaczynamy poważną reformę służby zdrowia!

Minister zdrowia zapowiedziała poważną i błyskawiczną reformę służby zdrowia. Jeszcze w tym tygodniu do sejmu trafi pakiet czterech ustaw. Kolejne poznamy "w niedalekiej przyszłości" - dziś dba o losy Europejczyków :)

https:
08. stycznia2008

Kopacz Ewa z domu Lis: zaczynamy poważną reformę służby zdrowia!

Minister zdrowia zapowiedziała poważną i błyskawiczną reformę służby zdrowia. Jeszcze w tym tygodniu do sejmu trafi pakiet czterech ustaw. Kolejne poznamy "w niedalekiej przyszłości" - dziś dba o losy Europejczyków :)

https://www.rp.pl/polityka/art16390741-kopacz-zaczynamy-powazna-reforme-sluzby-zdrowia
lutobor
Najlepsza profilaktyką to są spacery w lasach bez ścierek na twarzach oraz odpowiednie odżywianie się i życie bez stresujących nas obostrzeń. Jestem przekonany, że dzięki takie profilaktyce nie uzyskamy ponad 200 tysięcy nadmiarowych odejść do św. Piotra.
zoomek
No sorry - lasy też potrafili zamknąć.
https://www.youtube.com/watch?v=OJmf8E0vqN0
pikawka
no to skoro juz wiedza, ze nie bedzie mial kto nas leczyc to czemu sie upieraja przy "wydluzaniu" ludziom zycia w oczekiwaniu na emeryture? :D
innox78
Niestety za pseudo covidka przyzwyczaili personel i lekarzy do dodatków covidowych .Dodatki po 100 tys zł /msc dla lekarza ,dla pielegniarek po 15-20 tys zł /msc ,ratownicy po 30 tys zł /msc .I teraz jak trzeba tyrać za te nedzne 5 tys zł to nie ma chetnych .Wystarczy wystąpić do byle szpitala ,OIOM ,SOR itd gdzie były ''oddziały Niestety za pseudo covidka przyzwyczaili personel i lekarzy do dodatków covidowych .Dodatki po 100 tys zł /msc dla lekarza ,dla pielegniarek po 15-20 tys zł /msc ,ratownicy po 30 tys zł /msc .I teraz jak trzeba tyrać za te nedzne 5 tys zł to nie ma chetnych .Wystarczy wystąpić do byle szpitala ,OIOM ,SOR itd gdzie były ''oddziały covidowe '' i w trybie zapytania publicznego zarządać listy płac i dodatkó za rok 2020 2021 2022 .TO sie Wam troche oczy otworzą

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki