REKLAMA

MFNadwyżka budżetu po sierpniu 2022 r. wyniosła 27,5 mld zł

2022-09-28 18:00
publikacja
2022-09-28 18:00

Nadwyżka budżetu po sierpniu 2022 r. wyniosła ok. 27,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie styczeń-sierpień dochody wyniosły 345,1 mld zł (70,2 proc. planu), a wydatki 317,6 mld zł (60,9 proc. planu).

Nadwyżka budżetu po sierpniu 2022 r. wyniosła 27,5 mld zł
Nadwyżka budżetu po sierpniu 2022 r. wyniosła 27,5 mld zł
fot. Michał Gmitruk / / FORUM

Jak wynika z danych resortu finansów, w okresie styczeń – sierpień 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 25,0 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – sierpień 2021 r. o ok. 37,3 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 7,9 proc. rdr (tj. ok. 11,1 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 11,2 proc. rdr (tj. ok. 5,1 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 42,2 proc. rdr (tj. ok. 14,8 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 9,1 proc. rdr (tj. ok. 4,5 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 22,2 proc. rdr (tj. ok. 0,8 mld zł ).

W okresie styczeń – sierpień 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 28,5 mld zł i było niższe o ok. 12,3 mld zł (tj. 30,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – sierpień 2021 r.

"Niższe wykonanie dochodów niepodatkowych związane jest z przekazaniem, na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym, części zysku Narodowego Banku Polskiego ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 jego prognozę, do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w kwocie 9,6 mld zł" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
camaroooo
Za tuska i innych zlodziei to mielismy dziure budzetowa rok w rok :D
men24a
I kradli jeszcze i jeszcze mieli wszyscy być w więzieniu a tu nawet Nowaka wypuścili bo się wydało że te 4 mln w nogach stołu to znaleźli tylko się okazało że stół nie był w mieszkaniu Nowaka.
men24a
Znów 11 mld zł odzyskali z VAT. To są naprawdę cudotwórcy a dodając jeszcze, przecież mamy mocno obniżony VAT na paliwa z 23 na 8% i żywność zniesiony VAT. I niech mi nikt nie powie że Tusk kradł.
chudy_bos
W dobie coraz większych wydatków na utrzymanie gospodarstw domowych, szczycenie się zwiększonymi wpływami do budżetu może zostać nieco sceptycznie odebrane przez wyborców. Zdecydowanie wolałbym nie dostawać żadnych zapomóg, przez co i odprowadzane podatki mogłyby być niższe.

Zwiększenie wpływów do budżetu nie zawsze jest korzystne.
W dobie coraz większych wydatków na utrzymanie gospodarstw domowych, szczycenie się zwiększonymi wpływami do budżetu może zostać nieco sceptycznie odebrane przez wyborców. Zdecydowanie wolałbym nie dostawać żadnych zapomóg, przez co i odprowadzane podatki mogłyby być niższe.

Zwiększenie wpływów do budżetu nie zawsze jest korzystne. Co z tego że zmniejszamy relację długu do PKB jeżeli wynika ona ze zwiększenia konsumpcji, a nie inwestycji.

A i przypomnę że inflacja w sierpniu oficjalnie wyniosła 16,1 %. I też rdr.
men24a odpowiada chudy_bos
Czytałem że Sasin uderzy podatkiem 50% w masło.
Masło znika z półek. Tylko 30 proc. kupione, reszta ukradziona. Przez emerytów "Niektóre sklepy spożywcze jak np. Kaufland wprowadziły zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle już w lipcu. Dotychczas takie zabezpieczenia były stosowane przede wszystkim na sprzęcie AGD, alkoholach,
Czytałem że Sasin uderzy podatkiem 50% w masło.
Masło znika z półek. Tylko 30 proc. kupione, reszta ukradziona. Przez emerytów "Niektóre sklepy spożywcze jak np. Kaufland wprowadziły zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle już w lipcu. Dotychczas takie zabezpieczenia były stosowane przede wszystkim na sprzęcie AGD, alkoholach, czy odzieży. Polsat News dotarł do sklepów w Kielcach, które jeszcze inaczej zabezpieczają masło. " Postanowiliśmy je przenieść z lodówki ogólnodostępnej nabiałowej do lodówki obok kasy, gdzie masło podaje ekspedient

Pis zrobił ze swojego elektoratu złodziei albo Złodzieje zawsze popierali PiS.
katolicka doktryna jest tak skonstruowana że usprawiedliwia każde złodziejstwo, zbrodnie, każde świństwo... wystarczy tylko chodzić do kościoła, płacić na tace i uzyskiwać rozgrzeszenie opowiadając o swoich niegodziwościach klesze
akrystian
Jest dobrze ale nie beznadziejnie.
qart
Strona dochodowa w tym CIT najlepiej w historii. Czas złodziejstwa się skończył. Zagraniczne korporacje płacą wreszcie podatki. Taki Lidl dopiero teraz (od trzech lat) płaci.
akrystian
To po co im jeszcze jakieś Sasinowe podatki ? BTW dochody w okresie 01-08 wyniosły 345 miliardów a oni się chwalą w kółko że planują wydawać 100-140 mld rocznie na armię ? Skąd ta kasa się weźmie ? Ci panowie mają umowę o dzieło ? Dzieło zniszczenia Polski ?
xxpp
tyle setek miliardów długu generowanego poza budżetem i tak mała nadwyżka? dziwne. mogli wykazać księgowo 150 mld nadwyżki. suweren by się ucieszył.
salad77
to świetnie, proszę o spłacenie polskiego zadłużenia w całości

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki