REKLAMA
SPRAWDŹ

Ostatni sprawdzian kosmicznej szansy SpaceX

2020-04-21 10:19
publikacja
2020-04-21 10:19

NASA wyznaczyła datę pierwszej misji załogowej SpaceX. Jeśli się uda, NASA upoważni SpaceX do wykonywania długoterminowych misji na ISS. To ogromna szansa.

fot. Vladi333 / / Shutterstock

SpaceX i NASA odbędą historyczną misję. Po raz pierwszy od 9 lat Stany Zjednoczone wyślą misję załogową w kosmos bez współpracy z Rosją. 27 marca br. o 22:32 wystartuje rakieta Falcon 9 i wzniesie na orbitę statek Crew Dragon. W pierwszej misji załogowej SpaceX wezmą udział:

  • Robert Behnken,
  • Douglas Hurley.

Lot odbędzie się pod nazwą Demo-2 i będzie finalnym testem dla SpaceX. Celem misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na której aktualnie przebywa trzech astronautów. Astronauci mają wylądować na ISS i pozostać tam na około 100 dni, ostateczna decyzja dotycząca długości pobytu zapadnie podczas misji. Po powrocie astronauci wylądują na Atlantyku.

Jeżeli Demo-2 zostanie zakończona sukcesem, NASA upoważni SpaceX do wykonywania długoterminowych misji na ISS. Byłby to ogromny sukces dla Elona Muska właściciela SpaceX.

Ostatnia w pełni amerykańska misja miała miejsce w 2011 roku. NASA zakończyła swój program lotów kosmicznych i zachęcała prywatne firmy do kreowania własnych pojazdów kosmicznych. Ze SpaceX rywalizował Boeing. Testy statku kosmicznego Boeinga zakończyły się niepowodzeniem.

Ile kosztuje kosmiczna turystyka?

Ile kosztuje kosmiczna turystyka?

"3, 2, 1 - start". "Huston jesteśmy na orbicie. Over and out" - takie rozmowy mogą usłyszeć w słuchawkach pierwsi turystyczni kosmici. NASA zbiera zapisy na urlop w gwiazdach. I to dosłownie. 

DF

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
qroman
Miesiąc poprawcie na Maj a potem skasujcie komentarz

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki