REKLAMA

Mocnych przecen akcji Briju ciąg dalszy

2017-03-09 12:00
publikacja
2017-03-09 12:00
Mocnych przecen akcji Briju ciąg dalszy
Mocnych przecen akcji Briju ciąg dalszy
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Notowania Briju wciąż nie znalazły dna. Po mocnych wczorajszych przecenach, papiery jubilera także dziś wyraźnie tanieją. Zagęszcza się również atmosfera wokół samej spółki.

fot. / / Bankier.pl

Jeszcze na początku marca akcje Briju wyceniane były na warszawskiej giełdzie nawet na 30 zł. Kapitalizacja spółki wynosiła wówczas blisko 180 mln zł. Choć od tego momentu minęło ledwie pięć sesji dla akcjonariuszy Brjiu wspomniane poziomy to odległa historia. Dziś za papiery spółki płaciło się momentami nawet poniżej 11 zł. Obecna wycena to 12,4 zł, czyli o 14,5% mniej niż wczoraj, kiedy to spółka straciła blisko 40%. Kapitalizacja Briju spadła do 72 mln zł, jest więc o przeszło 100 mln zł niższa niż na początku miesiąca.

Tak gwałtowne spadki to efekt wyników zaprezentowanych przez spółkę. 6 marca akcjonariusze poznali wstępne dane za 2016 rok, 7 marca zaś za styczeń bieżącego roku. W porównaniu ze styczniem 2016 roku sprzedaż spółki stopniała aż o 74% do 12,5 mln zł. Jeszcze mocniej, bo o 80%, spadły przychody w sektorze surowców. 

- Ograniczenie wolumenów i obrotów w segmencie surowców to zdarzenie jednorazowe związane z poszukiwaniem partnera zagranicznego i ograniczeniem transakcji z podmiotami krajowymi. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do powrotu wolumenów obrotu do wcześniejszej wysokości – tłumaczył w informacji prasowej Przemysław Piotrowski, prezes Briju.

VAT-owska poszlaka

Dominik Tokarz z "Pulsu Biznesu" zwrócił jednak uwagę, że słabe wyniki Briju zbiegły się z wprowadzeniem odwróconego VAT. Przedstawiciele spółki nie chcieli jednak póki co komentować tego zagadnienia. W tym kontekście warto jednak przypomnieć artykuł "Pulsu Biznesu" z sierpnia 2015 roku, który wstrząsnął notowaniami spółki. 

- Skupowanie w Polsce hurtowych ilości metali szlachetnych i ich eksport daje Briju ponad 95% przychodów. To dzięki temu firma w cztery lata zwiększyła sprzedaż prawie piętnastokrotnie - z niecałych 27 mln zł do prawie 400 mln zł! Mimo to znalezienie wzmianki o tej działalności na stronie internetowej giełdowej spółki jest trudne. Można o niej przeczytać jedynie w zakładce dla inwestorów w raportach okresowych czy bieżących. I w nich jednak o wiele więcej miejsca władze Briju poświęcają detalicznej działalności jubilerskiej, choć ta stanowi margines przychodów - pisał wówczas Tokarz.

Właściciele sprzedają pakiet

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że przed miesiącem znaczący pakiet akcji sprzedali główni akcjonariusze Briju. Na początku lutego, gdy papiery spółki notowane były jeszcze w okolicach 30 zł, wyprzedali oni 800 tysięcy akcji z ich 3,5-milionowego pakietu. Udziały kupowało od nich wówczas m.in. Nationale-Nederlanden. Obecnie w rękach braci Piotrowskich - wspomnianych głównych właścicieli - znajduje się ponad 45% akcji spółki, dających blisko 60% głosów na WZA. Sprawą ostatniej sprzedaży zajął się zaś KNF.

Kolejną rysą na wizerunku Briju jest sprawa związana z InnerValue, firmą która prowadziła relacje inwestorskie jubilera. - Wypowiedzieliśmy umowę (z Briju - przyp. red.) w trybie natychmiastowym, bo ostatnie raporty spółki w istotny sposób naruszają warunki współpracy dotyczące informowania o istotnych zdarzeniach mających wpływ na działalność klienta - tłumaczył "Pulsowi Biznesu" Wojciech Iwaniuk, prezes InnerValue. Samo Briju zapowiedziało zaś przygotowanie raportu bieżącego, w którym odniesie się do ostatniego zamieszania.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~jack
niech KNF spojrzy na kombinacje Wojciechowskiego -właściciela JWConstruction ,który chce okraść akcjonariuszy !!!. Najpierw sprzedał w 2007 akcje po 71 zł. a teraz chce odkupić po GODZIWEJ CENIE 4,70 zł. ( CZTERY ZŁOTE I SIEDEMDZIESIĄT GROSZY ) Przez 10-lat złodziej nie wypłacił ani razu dywidenfy !!!!!!!!!!!!! chociaż kasa była niech KNF spojrzy na kombinacje Wojciechowskiego -właściciela JWConstruction ,który chce okraść akcjonariuszy !!!. Najpierw sprzedał w 2007 akcje po 71 zł. a teraz chce odkupić po GODZIWEJ CENIE 4,70 zł. ( CZTERY ZŁOTE I SIEDEMDZIESIĄT GROSZY ) Przez 10-lat złodziej nie wypłacił ani razu dywidenfy !!!!!!!!!!!!! chociaż kasa była /dochód netto na ( + ) . A teraz za te pieniądze chce odkupić i dalej rozwijać firmę. Takiej bezczelności i chamstwa jeszcze nie widziałem na GPW.
~Czarek
"Ograniczenie wolumenów i obrotów w segmencie surowców to zdarzenie jednorazowe związane z poszukiwaniem partnera zagranicznego i ograniczeniem transakcji z podmiotami krajowymi."

A co stoi na przeszkodzie, by handlować z jednymi i z drugimi ?
Czyżby druga TOORA ?
~Zapytowywacz
A co z licznymi nieruchomościami przejętymi przez właścicieli tej firmy w Gnieźnie w niezwykle ciekawy, expresowy i zagadkowy sposób?
~odpowiadowywacz
może warto zapytać niejakiego pana Ś. z Poznania znanego jako czyściciel kamienic w różnych sprawach prokuratorskich
~bey
bedzie ambergold 2 - ciekawe kto teraz z decydentow naszego kraju maczal w tym palce
~money
Ta firma z taka nazwa w ogole nigdy nie powinna była zaistneic,to podrobka znanej sieci Brigitte Biju
~KS
Szczególnie, że nazwa to Brigitte Bijou, a bijou to po francusku klejnot.... ech te janusze byznesu w mokasynach z frędzelkami.
~mms odpowiada ~KS
I tak spoko nazwa. Pierwotnie miało być Karyna&Seba
~milton odpowiada ~mms
a nie vagna&pytex?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki