REKLAMA

Kwieciński: Rząd chce zachęcić emigrantów

2018-03-21 21:43
publikacja
2018-03-21 21:43

Nie oczekujemy, że wszyscy Polacy gremialnie wrócą. Ale jeśli będziemy ich zachęcali, to np. będą zakładać w Polsce firmy - mówi "Rz" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

Minister, w rozmowie opublikowanej w środę na stronach "Rz", podkreślił, że "te działania są bardzo ważne". Jak zauważył, "przedsiębiorcy sygnalizują problemy rynku pracy w niektórych obszarach działalności i dobrze przemyślana polityka migracyjna może być tu pomocna".

Dodał, że jest to "realne, chociaż zapewne nie na masową skalę", że wielu imigrantów wróci do kraju m.in. z Wielkiej Brytanii. Pytany, czego można się w tym obszarze spodziewać, powiedział, że działań rządu związanych z "z wykorzystaniem i imigrantów, i naszych emigrantów do rozwoju kraju".

Na pytanie, czy jest to apel o "nowe ręce do pracy", potwierdził. "Gospodarka się rozwija, firmy mają zamówienia i potrzebują rąk do pracy. Polityka migracyjna będzie się też odnosiła do imigrantów ze Wschodu, których najwięcej pochodzi z Ukrainy. Drugi kierunek - zachęty dla Polaków, którzy wyjechali z kraju" - powiedział.

Kwieciński odniósł się również do swojego poniedziałkowego spotkania z inwestorami w Londynie. "Branża motoryzacyjna i meblarska to teraz dwa najsilniejsze pro-eksportowe sektory w Polsce. Rolls-Royce na przykład produkuje w Polsce silniki, które mogą być stosowane nie tylko w samochodach ale i samolotach. To najwyższe technologie. To inwestycja brytyjska. Ale my stawiamy na innowacje w całym przemyśle. M.in. też - co będzie ciekawe dla Brytyjczyków - w zbrojeniówce. Ostatnie kilkanaście lat to okres zapaści w polskim przemyśle obronnym. Ten sektor został trochę zaniedbany. Współpraca, którą nawiązujemy z inwestorami, może mieć znaczenie także dla tej branży" - mówił.

Warto odwiedzić: bankier.pl/emigracja

nmk/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Czy dziś jest 1. kwietnia, czy gość nie ma pojęcia, o czym mówi? Przez dwa lata rząd PiS dowalił przedsiębiorcom biurokracji na skalę niespotykaną przez lat 20. Do tego różne bzdurne ograniczenia i totalna inwigilacja. I ktoś ma tu przyjechać z normalnego kraju i firmę założyć? Chyba tylko masochista...
bamboocza2
Jak obniża koszty pracy to wrócą a teraz to nie dość że 40% zabiera Państwo to jeszcze pozostałe podatki na końcu podatek od wzbogacenia. A w ZUS miliony na kawę i ciasteczka i kolejne miliony na papier ksero a na emerytury kasy brak.
trooper
PIS ma dylemat. Do rozwoju gospodarki potrzebujemy więcej dobrze wykształconych ludzi. Problem jest taki, że wykształceni ludzie nie głosują za PIS, więc co teraz począć?
trooper
Kto by chciał wracać do tej PISo-komuny? Polacy z zagranicy zaczynają się bać wracać do kraju nawet na tygodniowe wakacje!
search
juz widze te bilbordy, wroc do Polski, zaloz firme i zostan caringtonem.
Prowadzenie firmy to niemale wyzwanie a jeszcze wieksze to walka z system PIS partyjno rodzinnym w instytucjach panstwowych. bo taka mamy wladze.
Rzad nie powie otwarcie tylko sciemnia. chdzi przede wszyskim by przyjechali i wydali cale zaoszczedzone
juz widze te bilbordy, wroc do Polski, zaloz firme i zostan caringtonem.
Prowadzenie firmy to niemale wyzwanie a jeszcze wieksze to walka z system PIS partyjno rodzinnym w instytucjach panstwowych. bo taka mamy wladze.
Rzad nie powie otwarcie tylko sciemnia. chdzi przede wszyskim by przyjechali i wydali cale zaoszczedzone pieniadze i ochoczo wplacali do systemu ktory sie wali. mowa o ZUS i budrzecie w calach potrzymania wzrostu. Na zwrot vatu czeka sie 6 miesiecy !!!.
pluto85md
Fajnie ze niektorzy w rzadzie zaczynaja zauwazac ze glownym problemem polskiego rynku jest brak rak do pracy. Szkoda ze tak pozno i ze pomyslem na rozwiazanie problemu jest "zachecanie". Oczywiscie zachety mozna odpowiednio skonstruowac, ale narazie widac werbalne czarowanie rzeczywistosci. A ten rok bedzie prawdopodobnie Fajnie ze niektorzy w rzadzie zaczynaja zauwazac ze glownym problemem polskiego rynku jest brak rak do pracy. Szkoda ze tak pozno i ze pomyslem na rozwiazanie problemu jest "zachecanie". Oczywiscie zachety mozna odpowiednio skonstruowac, ale narazie widac werbalne czarowanie rzeczywistosci. A ten rok bedzie prawdopodobnie pierwszym w ktorym bedzie spadek liczby pracujacych.
trooper
Jak będzie za mało ludzi do pracy to się zrobi wolne soboty, później wolne piątki i czwartki. Na pracę 2 dni w tygodniu ludzi póki co wystarczy, a reszta pójdzie na emerytury po 40-tce i zdechnie z głodu po 45 roku życia. Żyć, nie umierać (bilety do UK tylko 50 funciaków)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki