REKLAMA

Jabłkowy kryzys dotknie konsumentów

2017-11-07 16:40
publikacja
2017-11-07 16:40
fot. Tomasz Lis / FORUM

- Jabłko w sklepie zaczyna być droższe od banana czy pomarańczy. Biorąc pod uwagę, że jabłka w Polsce rozdawano w ostatnich latach praktycznie za darmo, to jabłko nie wytworzyło sobie pozycji owocu elitarnego, co sugerowałyby obecne ceny - mówi Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad.

Jego zdaniem wyższe ceny jabłek mogą odbić się na wizerunku polskich eksporterów. - Polskie jabłka były postrzegane jako jabłka dobrej jakości, ale sprzedawane po względnie niższej cenie niż standard światowy. Aktualnie te ceny mocno się do tego standardu zbliżyły. Zobaczymy, jak nasi odbiorcy na to zareagują, czy wypracowane przez lata kontakty handlowe wytrzymają tę próbę - zastanawia się Lachowicz. - Jeden rok nie zaważy o upadłości, ale taki rok, jak ten, jest zdecydowanie spod znaku "sprawdzam" - dodaje.

Zdaniem Michała Lachowicza to jednak nie producenci mają największy ból głowy. - Większe problemy będą mieli przetwórcy. Przy niewystarczającej podaży mamy rok producenta - zaznacza szef La-Sadu.

Michała Lachowicza pytamy też o:

  • jak będzie wyglądał rynek po tegorocznej zwyżce cen jabłek,
  • czy sadownicy otrząsnęli się już po rosyjskim embargu z 2014 roku,
  • perspektywy przebicia się na rynku napojów energetycznych.
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
born2roll
Nie martw się panie Lachowicz. W przyszłym roku o tej porze jabłka będą za grosze. Lepiej zrób sobie rezerwę w tym roku bo po górce będzie dół...długi.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki