REKLAMA

Decyzja RPP uderzyła w notowania banków

2020-04-08 14:45
publikacja
2020-04-08 14:45
fot. Zakharchuk / Shutterstock

Decyzja o cięciu stóp procentowych wywołała przecenę akcji banków notowanych na GPW. Ruch RPP zaskoczył rynek, same stopy zaś realnie wpływają na zyski osiągane przez banki.

Jeszcze chwilę po godzinie 13 indeks WIG-Banki notowany był na warszawskiej giełdzie w okolicach poziomów z wczorajszego zamknięcia. Wówczas na scenę wyszła jednak Rada Polityki Pieniężnej i ścięła stopy procentowe. Chwilę później indeks notowany był już 5 proc. pod kreską. Mocno tracili branżowi giganci, o 5 proc. w dół szły notowania PKO BP, 6 proc. spadał Santander, 7-proc. przeceny doświadczał zaś Bank Pekao. Rykoszetem dostawał też współwłaściciel tego ostatniego - PZU (-4,3 proc.), z kolei najgorszą spółką w całym indeksie WIG20 był Alior Bank (-11 proc.). Skalę bankowych spadków uwypukla fakt, że większość spółek z indeksu WIG20 z branży pozafinansowej notowała w tym samym czasie wzrosty.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Przypomnijmy, że tuż przed godziną 14 Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o cięciu stóp procentowych o 0,5 proc. do rekordowo niskich poziomów. Ruch ten - jak przekonuje rada - ma wspomóc polską gospodarkę w czasach koronawirusowego zamknięcia. Dla banków to decyzja jednak niekorzystna. Przypomnijmy, że od wysokości stopy procentowej zależy maksymalny poziom odsetek. Niższe stopy to mniej pieniędzy z odsetek, to zaś niższe zyski sektora.

Banki z tego ruchu nie muszą być zadowolone. Banki chciałyby jak najwyższych stóp, kredytobiorcy najniższych, a rolą banku centralnego jest łączyć to w dobro wspólne - wyjaśniał podczas konferencji po decyzji Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

O negatywnym wpływie potencjalnego monetarnego luzowania, a także pobocznych konsekwencji koronawirusowego zamknięcia gospodarki (jak np. wakacje kredytowe) na sektor informowaliśmy już w połowie marca. Teraz scenariusz ten się realizuje. Dzisiejsza decyzja to zresztą już drugie cięcie stóp przez RPP w krótkim czasie. Przed kryzysem stopa referencyjna wynosiła 1,5 proc., teraz to 0,5 proc.

Na negatywny wpływ obecnej sytuacji na bankowy biznes informowali także analitycy. Bilans jest najważniejszy w trudnych czasach i będzie dawał przewagę konkurencyjną po kryzysie. - W najbliższym czasie banki będą się zmagać z pogorszeniem się jakości portfeli kredytowych, z mniejszą sprzedażą oraz pogorszeniem wyniku odsetkowego. Z kryzysu banki wyjdą w różnym stopniu "poobijane", na ścieżkę wzrostu wrócą te z mocniejszymi kapitałami, a w lepszej sytuacji mogą być banki bez dużych ekspozycji na kredyty frankowe - oceniał pod koniec marca w rozmowie z PAP Biznes analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

Warto dodać, że dzisiejsza decyzja RPP była dla rynku zaskoczeniem. 16 z 20 ankietowanych przez PAP spodziewało się utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Widać to było zresztą i na wtorekowe sesji, gdy notowania banków szły mocno w górę (WIG-Banki zyskał aż 4,4 proc.). Tamte wzrosty zapewne również mają wpływ na skalę obecnych spadków, warto jednak pamiętać, że decyzja RPP to fundamentalna zmiana, która będzie realnie wpływała na wyniki banków i wyceniana może być także w kolejnych dniach. Szczególnie, że dzisiejszy ruch RPP nie musi być ostatnim. Adam Glapiński, wprost przyznaje, że wzoruje się na innych bankach centralnych. Na świecie trwa zaś luzowanie polityki pieniężnej na potęgę.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
1a2b
Jeżeli się rozumie te kilka spraw to można przewidywać wydarzenia finansowe:
1. nasze kredyty są ich biznesem,
2. nasze oszczędności są ich zobowiązaniem,
3. oni nie nigdy nie dotrzymywali tego zobowiązania,
4. to zobowiązanie nie jest spisane i od czasu zniesienia parytetu złota opiera się na wierze i bałamutnej
Jeżeli się rozumie te kilka spraw to można przewidywać wydarzenia finansowe:
1. nasze kredyty są ich biznesem,
2. nasze oszczędności są ich zobowiązaniem,
3. oni nie nigdy nie dotrzymywali tego zobowiązania,
4. to zobowiązanie nie jest spisane i od czasu zniesienia parytetu złota opiera się na wierze i bałamutnej "wiedzy ekonomicznej" (tezauryzacyjna funkcja pieniądza),
5. dogmat o tezauryzacyjnej funkcja pieniądza w naszych czasach jest wykorzystywany do wyłudzania dóbr na skalę światową.

*oni - to są ogólnie rzecz biorąc emitenci pieniądza i posiadacze kapitału.
marianpazdzioch
Później będą nagłówki typu:
- frank po 5,30
- szturm frankowiczów na sądy. Dotąd wygrali już 60 miliardów.
- sektor bankowy z 2 miliardami kwartalnych strat
- upadł kolejny już bank
- poważne braki płynności i nieufność na rynku bankowym, mamy pierwsze oznaki runu
- RPP podwyższa stopy z -3% na
Później będą nagłówki typu:
- frank po 5,30
- szturm frankowiczów na sądy. Dotąd wygrali już 60 miliardów.
- sektor bankowy z 2 miliardami kwartalnych strat
- upadł kolejny już bank
- poważne braki płynności i nieufność na rynku bankowym, mamy pierwsze oznaki runu
- RPP podwyższa stopy z -3% na -2,75%
- MFW zasili PL kolejną linią kredytową
- rząd rozważa niewielkie modyfikacje w 500+
- kurtyna
vokrimstr
Co jest priorytetem? Banki czy usługi, produkcja, konsumenci, ...? Banki zarabiają na procesach gospodarczo-społecznych. Dobry ruch RPP. I nie uderzy finalnie w banki. Banki zarobią wystarczająco dużo. Liczy się czas. Oceny skutków pandemii, strat przedsiębiorstw, ... zajmą miesiące. A tu trzeba działać (jak J.E. nie Co jest priorytetem? Banki czy usługi, produkcja, konsumenci, ...? Banki zarabiają na procesach gospodarczo-społecznych. Dobry ruch RPP. I nie uderzy finalnie w banki. Banki zarobią wystarczająco dużo. Liczy się czas. Oceny skutków pandemii, strat przedsiębiorstw, ... zajmą miesiące. A tu trzeba działać (jak J.E. nie jak UE ;) . Czekać to sobie może Unia, miesiącami. Brawo dla działań z wyprzedzeniem ... . Nic już nie będzie takie same. Dobry moment na rewolucję gospodarczą. Innowacja to coś ... co jest niespotykane w skali regionu lub świata :)
A takich komentatorów co potrafią tylko stwierdzić że WIG banki stracił prawie 7% pouczcie. Bo gdy pozostaną bezkarni, dynamitu już nie wymyślą ;)
and-owc
Kto tu rządzi zapytał chłop babę. Babcia dobrze wiedziała i pakowała nadwyzki do materaca. Dobrze jej się spało i śniło (do czasu). Przyszła wojna i wszystko "spalili" dobroczyńcy (dom,materac,itd... - nic się nie nieuratowało). Musieli "dorabiać" się od nwa. Brać przykład i się nie "łamać" Kto tu rządzi zapytał chłop babę. Babcia dobrze wiedziała i pakowała nadwyzki do materaca. Dobrze jej się spało i śniło (do czasu). Przyszła wojna i wszystko "spalili" dobroczyńcy (dom,materac,itd... - nic się nie nieuratowało). Musieli "dorabiać" się od nwa. Brać przykład i się nie "łamać" (łamagi bez kręgosłupa).
jarunia
i jeszcze jedno biurowe kochanki nie tylko kosztują ale i demoralizują - był kult złotego cielca teraz kult złotych jałówek
jarunia
Draństwo i głupota, mogą stracić te perły i jeszcze inflację nakręcą
ojkonomist
Do wyborów dojadą z "tarczą" do biliona. Ale komuś trzeba zabrać. W finansach nie ma pustki. I właśnie to robią - zabierają oszczędzającym, w większości ludziom którzy całe życie oszczędzali na starość. Następnymi ofiarami tego sypania kasą będą emeryci, bo pusty pieniądz spowoduje inflację,Do wyborów dojadą z "tarczą" do biliona. Ale komuś trzeba zabrać. W finansach nie ma pustki. I właśnie to robią - zabierają oszczędzającym, w większości ludziom którzy całe życie oszczędzali na starość. Następnymi ofiarami tego sypania kasą będą emeryci, bo pusty pieniądz spowoduje inflację, a waloryzacja za rok - ok. 3% - tak z księżyca bo GUS nie jest jej w stanie podać.A obsypywani forsa (mikrusy, tracący pracę(?) i inni - których połowa jest na zasiłkach opiekuńczych, część na L4 - wysysają pieniądze z ZUS. W moim powiecie gdzie mieszka ze 150 tyś. ludzi odczytałam dzisiaj z Urzędu Pracy: znaleziono 13 923 propozycji zawierających 35 146 wolnych miejsc pracy. Ale podobno jest bezrobocie. Żyje dobrze ponad 60 lat ale takiego szaleństwa jeszcze nie widziałam. Wybory, wybory, wybory ....
33karol33
Zbigniew Stonoga miał rację
xxpp
To jest totalna katastrofa dla oszczędzających.
znawca_wszystkiego
Złoto i długo długo nic.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki