REKLAMA

DM BOŚ szacuje spadek łącznych zysków pokrywanych spółek o 6 proc. w IV kw.

2020-02-12 09:16
publikacja
2020-02-12 09:16

DM BOŚ w raporciez 4 lutego prognozuje, że łączny powtarzalny zysk netto spółek pokrywanych przez brokera spadł w czwartym kwartale 6 proc. rdr, do 7,7 mld zł. Analitycy DM BOŚ wskazali w raporcie 21 spółek, które - ich zdaniem - mogą w nadchodzącym miesiącu zachowywać się lepiej od rynku. W raporcie obniżono ponadto rekomendację Comarchu do "trzymaj' z "kupuj" wcześniej.

fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

"Przyglądając się oczekiwaniom wyników za IV kw. 2019 roku w oparciu o nasze prognozy dla spółek, które pokrywamy, spodziewamy się odpowiednio ok. 4 proc. i 6 proc. spadku rdr powtarzalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto" - napisano w raporcie.

"Sektor bankowy, którego powtarzalny wynik netto zgodnie z naszymi prognozami powinien spaść w IV kw. 2019 roku o ok. 16 proc. rdr, będzie wyraźnie ciągnął w dół dynamikę zbiorczego powtarzalnego wyniku netto; w przypadku pozostałych spółek (z pominięciem banków), które pokrywamy, zbiorczy powtarzalny wynik netto wzrośnie, naszym zdaniem, o ok. 2 proc. rdr" - dodał.

Broker szacuje, że przychody pokrywanych przez niego spółek wzrosły w czwartym kwartale o 2 proc. do 134,1 mld zł, a skorygowany wynik EBITDA był wyższy o 1 proc. rok do roku i sięgnął 21,5 mld zł.

DM BOŚ oczekuje, że w czwartym kwartale znacząco gorszą dynamikę znormalizowanych zysków odnotowały spółki o dużej kapitalizacji rynkowej (spodziewa się ujemnej dynamiki nie tylko wśród banków) niż małe i średnie firmy, które według szacunków brokera zanotowały wyraźnie dodatnią dynamikę.

"Oczekujemy największej poprawy rdr w sektorze budowlanym, dóbr konsumenckich oraz dóbr podstawowych, natomiast najsłabszą dynamikę (wyraźny spadek) przewidujemy w sektorze wydobywczym oraz paliwowym" - napisano.

Na listę długich pozycji polecanych inwestorom na nowy miesiąc, DM BOŚ dodał Voxel i Marvipol, natomiast usunął Neukę. Z listy podmiotów mogących zachować się gorzej od rynku nie wycofano żadnego podmiotu, natomiast wprowadzono dwie spółki: JSW i KGHM.

Spółki, które - zdaniem analityków DM BOŚ - w nadchodzącym miesiącu mogą zachować się lepiej od rynku to: 11 bit studios, AB, Asbis, Asseco Poland, Asseco SEE, BSC Drukarnia, Comarch, Erbud, Eurocash, Inter Cars, Lotos, LPP, LSI Software, Marvipol, Mercator, Play, PlayWay, Ten Square Games, Unibep, Voxel i VRG.

Z kolei, w ocenie autorów raportu, spółki, które w nadchodzącym miesiącu mogą zachować się gorzej od rynku to: British Automotive Holding, BoomBit Games, CI Games, JSW, KGHM, Millennium, PKO BP i Santander Bank Polska.

W raporcie obniżono zalecenie inwestycyjne dla akcji Comarchu do "trzymaj" z "kupuj" wcześniej, podtrzymując krótkoterminową rekomendację "przeważaj". Cena docelowa informatycznej spółki została utrzymana na poziomie 215 zł.

Depesza jest skrótem raportu miesięcznego DM BOŚ, którego pierwsze rozpowszechnianie nastąpiło 5 lutego o godzinie 8.15. Autorami raportu są analitycy Wydziału Analiz i Rekomendacji DM BOŚ. W załączniku zamieszczamy plik PDF z wymaganymi zastrzeżeniami prawnymi. 

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

35291006_Monthly_2_MR_12_2020_DM_BOŚ disclaimer prasa.pdfpdf
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki