REKLAMA

Rosjanie podrabiają znane napoje. Oto "rosyjska Coca-Cola, Fanta i Sprite"

2022-05-17 10:00
publikacja
2022-05-17 10:00
Rosjanie podrabiają znane napoje. Oto "rosyjska Coca-Cola, Fanta i Sprite"
Rosjanie podrabiają znane napoje. Oto "rosyjska Coca-Cola, Fanta i Sprite"
/ Oczakowo

Rosja robi wszystko, żeby jej obywatele nie odczuli, że państwo toczy wojnę. Poza ograniczeniem dostępu do informacji wzięli się też za... podrabianie słodkich napojów, które są dla nich niedostępne z uwagi na sankcje po ataku na Ukrainę. I tak oto na rynku pojawiła się CoolCola, Street i Fancy.

CoolCola zamiast Coca-Coli, Fancy zamiast Fanty i Street zamiast Sprite'a. Tak rosyjskie przedsiębiorstwo produkujące napoje podrabia znane na całym świecie napoje gazowane globalnej marki Coca-Cola Company.

Coca-Cola Company działalność w Rosji zawiesiła z początkiem marca, po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji w Ukrainie. Na podobny ruch zdecydował się także bezpośredni konkurent Coca-Coli - PepsiCo. Od tamtej pory dwa najpopularniejsze słodkie napoje były coraz gorzej dostępne w Rosji, a ceny ostatnich sztuk stojących na półkach szybko rosły. 

Rosjanie, nie przejmując się prawem patentowym, postanowili dać swoim obywatelom namiastkę zachodnich produktów w postaci napojów łudząco przypominających znane marki. To zresztą nie pierwszy pomysł na podrabianie zachodnich marek. Pisaliśmy już o sieci sklepów Idea (podróbka Ikea), "rosyjskiej Świńce Peppie" czy Wujaszku Wani zamiast McDonald's.

CoolCola to nie jedyny napój łudząco podobny do Coca-Coli. Niedawno fabryka Syktywkarpiwo ogłosiła wprowadzenie na rynek własnej marki napojów gazowanych o nazwie Komi Cola, a w kwietniu Grupa Slawda pochwaliła się rozpoczęciem produkcji Grink Coli.

Przypomnijmy, że profesor Jeffrey Sonnenfeld razem z zespołem badawczym na Uniwersytecie Yale opracowali i prowadzą tzw. listę wstydu. Naukowcy zajmują się rejestrowaniem dużych korporacji, które podjęły decyzję o pozostaniu w Rosji oraz tych, które wycofały się z tego rynku. Wciąż znajdują się na niej takie firmy, znane również w Polsce, jak Auchan, Decathlon, Leroy Merlin, Gorenje, Clarins, Lacoste czy Triumph.

KWS

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (19)

dodaj komentarz
santoriusz
Rosjanie podrabiają "nawet" zachodnie napoje tak się zastanawiam czy Ty autorze tego tytułu masz jakiś uraz psychiczny? na każdym bazarze od skarpet po paski do spodni, torebki itp itd podróby na podróbach a ten tu pisze o ruskich jakby to jakieś novum było. Pojedź sobie w niedzielę na największy bazar europy do Wrocławia Rosjanie podrabiają "nawet" zachodnie napoje tak się zastanawiam czy Ty autorze tego tytułu masz jakiś uraz psychiczny? na każdym bazarze od skarpet po paski do spodni, torebki itp itd podróby na podróbach a ten tu pisze o ruskich jakby to jakieś novum było. Pojedź sobie w niedzielę na największy bazar europy do Wrocławia to zobaczysz królestwo podróbek.
jaszczura
what about Wrocław - znana zagrywka, żeby koniecznie odwrócić uwagę. Haraszo malczik!
and00
No to u nas też tragedia
Każdy Lidl, Biedra czy Aldi ma swoje kole i fanty
Ale jakoś o tym nikt nie pisze
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andybrandy
poza tym mją swoja cyrlice. czego nie pisza w tym "wspaniałym" języku ? wstydzą się czegoś ?
jan888
Równie dobrze można zapytać dlaczego większość produktów sprzedawana w Polsce ma angielskojęzyczne, obce nazwy, dlaczego polski marki udają że nie są z Polski (vide nazwy), dlaczego idole polskich dzieci udają, że pochodzą z USA, itp., itd.
jaszczura odpowiada jan888
whataboutyzm, wasza kremlowska specjalność
andybrandy
Ciekawe jak kwestie gastralne po wypiciu tego czegoś ?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki