REKLAMA

Biomed Lublin w trzecim kwartale na plusie, rok temu spółka miała straty

2017-11-14 22:22
publikacja
2017-11-14 22:22

Biomed Lublin dzięki restrukturyzacji wypracował w trzecim kwartale 2017 roku 1 mln zł zysku operacyjnego i 0,05 mln zł zysku netto, wobec straty odpowiednio niemal 3 mln zł i 3,8 mln zł rok temu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Przychody spółki spadły natomiast o 4 proc., do 8,8 mln zł.

Spółka zwiększyła w trzecim kwartale 2017 roku marżę brutto na sprzedaży z poziomu 43 do 56 proc.

Od kilku miesięcy nowy zarząd pod kierownictwem Marcina Piróga wdraża plan naprawczy w Biomedzie. Jednym z jego głównych założeń jest wysoka dyscyplina kosztowa. W trzecim kwartale koszty SG&A zostały zredukowane o około 700 tys. zł.

Spółka zaprzestała sprzedaży preparatów osoczopochodnych, zwiększyła za to wartościowo o ponad 45 proc. sprzedaż podstawowych produktów: szczepionek BGC, Onko-BCG, Distreptazy i Lakcidu, które pozwalają osiągać wysoką marżę.

Równolegle przeprowadzono analizę aktywów spółki, czego skutkiem była m.in. sprzedaż marki Lakcid - jedynego preparatu OTC w portfolio spółki - do Polpharmy. Zgodnie z umową Biomed nie przestanie jednak produkować ten probiotyk. W ciągu najbliższych 5 lat Biomed będzie go wytwarzał i dostarczał Polpharmie. Jednocześnie lubelska spółka uzyskała 5-letnią, automatycznie odnawialną na kolejne okresy 2 letnie, licencję na wytwarzanie i sprzedaż substancji czynnej lub jej preparatów na rynkach zagranicznych, za wyjątkiem 15 krajów zastrzeżonych dla Polpharmy.

Pieniądze ze sprzedaży Lakcidu, a także nieruchomości w Mielcu i Lublinie, zostały przeznaczone m.in. na spłatę dużej części zobowiązań. Biomed zapowiada, że redukcja zadłużenia będzie widoczna w wynikach za czwarty kwartał 2017.

Pozostałe środki oraz gotówka pozyskana z emisji akcji serii M i N będą przeznaczone na rozbudowę mocy produkcyjnych. Na początek spółka chce dokończyć rozbudowę linii dla Onko-BCG, co pozwoli jej potroić jego produkcję i sprzedaż. Planowane jest też uruchomienie nowego wydziału Distreptazy. Efekty tych inwestycji powinny być widoczne w wynikach ostatniego kwartału 2018 roku. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki