REKLAMA
WEBINAR

Backlog Grenevia w segmencie Famur wynosi ok. 827 mln zł

2023-05-29 17:58
publikacja
2023-05-29 17:58

Portfel zamówień Grenevia w segmencie Famur, rozumiany jako dostawy maszyn i urządzeń oraz dzierżawy zgodnie z terminami obowiązywania umów, na koniec marca 2023 r. wyniósł ok. 827 mln zł względem ok. 902 mln zł na koniec grudnia 2022 r. - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Backlog Grenevia w segmencie Famur wynosi ok. 827 mln zł
Backlog Grenevia w segmencie Famur wynosi ok. 827 mln zł
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

W segmencie elektroenergetyki całkowity portfel zamówień wyniósł 89 mln zł, z czego 19 mln zł dla klientów zewnętrznych grupy Grenevia.

Przychody grupy Grenevia w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosły 370 mln zł, czyli wzrosły o 42 proc. rdr - jak podano - na skutek wyższych przychodów w segmencie Famur, elektroenergetyki i PV oraz kontrybucji nowego segmentu e-mobilności.

Udział sprzedaży grupy Grenevia z rynków zagranicznych spadł do 17 proc., głównie w wyniku ograniczenia sprzedaży do Rosji i krajów WNP z 18 proc. do ok. 5 proc. oraz zakończenia realizacji wcześniejszych kontraktów m.in. na rynek USA czy Chin.

"Spółka po wybuchu wojny w Ukrainie wstrzymała ofertowanie na nowe maszyny i urządzenia (kompleksy ścianowe) na rynek rosyjski, a notowane przychody to głównie efekt realizacji zobowiązań serwisowych wynikających z umów zawartych w poprzednich okresach. Jednocześnie spółka rozpoczęła proces dezinwestycji posiadanych na terenie Rosji aktywów, celem całkowitego wycofania się z rynku rosyjskiego" - napisano w raporcie.

EBITDA wyniosła 104 mln zł (wzrost o 12 mln zł względem okresu porównywalnego), a zysk netto 43 mln zł (był wyższy o 19 proc. rdr). Zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego wyniósł 60 mln zł.

Negatywne przepływy z działalności operacyjnej w pierwszym kwartale 2023 r. w kwocie -154 mln zł to - jak podano - głównie efekt wzrostu zapasów w segmentach PV oraz e-mobilność oraz spadku zobowiązań w segmencie Famur wyniku rozliczenia kontraktów długoterminowych.

Na koniec marca 2023 roku dług netto wyniósł 400 mln zł, co względem EBITDA (za ostatnie cztery kwartały) stanowi 1,0x.

W raporcie podano, że w kolejnych kwartałach Grenevia chce koncentrować się na dalszym rozwoju nowych segmentów oraz jak najszybszym skalowaniu ich działalności operacyjnej.

"W segmencie PV skupimy się głównie na realizacji przyjętych kierunków strategicznych, a w szczególności rozbudowie portfela projektów zarówno w Polsce jak i wybranych rynkach europejskich, ekspansji zagranicznej, sprzedaży gotowych farm PV oraz rozwoju własnej struktury IPP. W e-mobilności będziemy kontynuować pracę związane z budową GigafactoryX oraz poprawą efektywności procesów operacyjnych, pozyskiwaniem nowych klientów i rozszerzaniu ofert w zakresie wielkoskalowych magazynów energii jak również dywersyfikacją łańcucha dostaw kluczowych komponentów. Od obszaru elektroenergetyki oczekujemy dalszej budowy portfela zamówień w sektorze górniczym oraz kontynuacji rozwoju oferty dla energetyki odnawialnej. Z kolei segment Famur ma konsekwentnie pozyskiwać zamówienia na obecnych i nowych rynkach, wzmacniać obsługę posprzedażową, kontynuować standaryzację floty kombajnowej oraz konsekwentnie rozwijać ofertę remontów i usług serwisowych przekładni turbin wiatrowych" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
agencja kupiła akcja, teraz brać sprzedać

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki