REKLAMA

Adamczyk: Rada Ministrów we wrześniu może zająć się projektem dot. czynszu w "Mieszkaniu Plus"

2017-08-24 15:30
publikacja
2017-08-24 15:30
Adamczyk: Rada Ministrów we wrześniu może zająć się projektem dot. czynszu w "Mieszkaniu Plus"
Adamczyk: Rada Ministrów we wrześniu może zająć się projektem dot. czynszu w "Mieszkaniu Plus"
fot. jarek78 / / YAY Foto

We wrześniu Rada Ministrów może zająć się projektem rozporządzenia dotyczącym wysokości czynszu, który zapłacą lokatorzy mieszkań w programie Mieszkanie plus - powiedział PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

"Wstępny projekt tego rozporządzenia był dołączony do projektu ustawy rozpatrywanej przez rząd i parlament, jako projekt jednego z najważniejszych aktów wykonawczych, o podstawowym znaczeniu dla ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości" - powiedział Adamczyk. Minister zaznaczył, że "dołączanie rozporządzeń o podstawowym znaczeniu do projektu ustawy jest konieczne, bowiem często to zakres takich rozporządzeń determinuje sposób interpretacji celów projektu ustawy".

Projekt określa odrębne wysokości czynszu w zależności od województwa oraz typu gminy - odrębne dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, dla gmin, mających wspólną granicę z miastem wojewódzkim lub miastem będącym siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, gmin tworzących obszar metropolitalny, a także dla pozostałych gmin.

Ponadto w rozporządzeniu zostanie określony maksymalny czynsz normowany dla 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania dla najmu oraz najmu z opcją wykupu. Znajdzie się w nim również maksymalna wysokość comiesięcznej raty za cenę 1 m kw. lokalu przy założeniu, że będzie on spłacany przez 30 lat.

"Podana zostanie też maksymalna cena 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania o czynszu normowanym, będąca podstawą do obliczania wysokości raty przy krótszym niż 30 letni okres spłat, co do których umowa przedwstępna została zawarta w określonym roku" - powiedział Adamczyk.

"Ustalenie wartości będzie oparte na wyliczeniach uwzględniających ceny 1 m kw. nieruchomości budowlanej, kosztów budowy 1 m kw., wartości 1 m kw. powierzchni odtworzeniowej mieszkania, średniego miesięcznego wynagrodzenia na danym terenie (w województwie), kosztów administracyjnych oraz rozsądnego dochodu operatora mieszkaniowego" - informuje biuro prasowe MIB.

Jako przykład rzecznik MIB Szymon Huptyś podał mieszkania w Białymstoku. Kwota bazowa obecnie wyniosłaby tam 4 tys. 962,61 zł. Jak wyjaśnił, "została ona wyliczona w następujący sposób: koszt budowy 1 m kw., powiększony o 20 proc. (budowa przestrzeni wspólnych, parkingów, placów zabaw) - to 3 tys. 600 zł, wartość 1 m kw. powierzchni odtworzeniowej mieszkania to 4 tys. 268 zł, a średnie miesięczne wynagrodzenie w regionie to 3 tys. 719 zł, co daje średnią arytmetyczną w wysokości 3 tys. 862,33 zł".

Rzecznik tłumaczył, że kwota ta jest uzupełniana o cenę 1 m kw. gruntu budowlanego, która wynosi średnio 239 zł, a to daje w sumie 4 tys. 101,33 zł. Po powiększeniu o 10 proc. na rzecz kosztów administracyjnych, kwota ta wyniesie 4 tys. 511, 47 zł, a po kolejnym powiększeniu o 10 proc. (zysk dla inwestora) kwota bazowa dla obliczeń wyniosła 4 tys. 962,61 zł".

W projekcie przedstawiono przybliżone wartości czynszów (do kwot tych należy dodać wszelkie tzw. opłaty licznikowe) dla różnych lokalizacji. W omawianym przykładzie Białegostoku maksymalny czynsz dla 1 m kw. bez opcji dojścia do własności oszacowano na 9,65 zł. W przypadku Warszawy byłoby to 13,43 zł.

Rozporządzenie dot. wysokości czynszu ma być sporządzane co roku.

Program M+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN, która upoważnia rząd do wydania rozporządzenia w sprawie maksymalnego czynszu najmu wchodzi w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

autorzy: Katarzyna Fiuk i Mariusz Polit

edytor: Bożena Dymkowska (PAP)

kfk/ mp/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
trooper
I znów PIS tworzy grupę uprzywilejowaną, ja dostanę przydział na mieszkanie+ za pół ceny a ty wynajmuj dalej za cenę rynkową.

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki