REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Ukraińcy polubili pracę w Polsce. Rekordowa liczba cudzoziemców na rynku pracy w 2021 roku

Alan Bartman2022-02-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-02-04 06:00
Ukraińcy polubili pracę w Polsce. Rekordowa liczba cudzoziemców na rynku pracy w 2021 roku
Ukraińcy polubili pracę w Polsce. Rekordowa liczba cudzoziemców na rynku pracy w 2021 roku
fot. Michal Kosc / / FORUM

2021 rok był rekordowy pod względem wpływu pracowników z zagranicy na rodzimy rynek pracy. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym roku wydano blisko 2 mln oświadczeń oraz 504 tys. zezwoleń o pracę cudzoziemcom.

Na początku warto wyjaśnić definicję obu dokumentów prawnych. O oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi mogą się starać obywatele jedynie sześciu krajów: Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji. Na podstawie takiego oświadczenia można pracować do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, natomiast po upływie 3 miesięcy pracownik wraz z pracodawcą mogą starać się o przyśpieszone wydanie zezwolenia na pracę. Ten drugi dokument natomiast umożliwia pobyt długoterminowy lub stały. Ubiegły rok przeniósł rekordowe liczby w obu przypadkach.

Rekordowa liczba wydanych zezwoleń o pracę

W 2021 r. urzędy pracy wydały łącznie 504 tys. zezwoleń o pracę. Jest to wzrost o 24 proc. w stosunku do 2020 r. oraz o około 13,5 proc. w stosunku do 2019 r., w którym to do tej pory odnotowano najwyższy wskaźnik wydanych zezwoleń.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Największą grupą pracowników, którzy otrzymali zezwolenie o pracę, stanowią obywatele Ukrainy, którym wydano łącznie 325 tys. dokumentów. Oznacza to wzrost pozytywnych decyzji o blisko 9,5 proc. w stosunku do 2020 r., ale też spadek w porównaniu z 2019 r. – wówczas wydano łącznie 330 tys. zezwoleń o pracę, co przekłada się na niższy wskaźnik w porównaniu z ubiegłym rokiem o blisko 1,5 proc.

Drugą najliczniejszą grupą są również nasi wschodni sąsiedzi – Białorusini, którzy otrzymali w 2021 r. łącznie 34,8 tys. zezwoleń. W porównaniu rokrocznym oznacza to wzrost o blisko 27,5 proc. w stosunku do 2020 r. oraz o 28,4 proc, w stosunku do 2019 r.

Najwięcej zezwoleń wydano dla pracowników pracujących w branży przetwórstwa przemysłowego – 118 tys. Wielu obcokrajowców zasiliło również branżę budowlaną (110 tys.) oraz sektor transportu i gospodarki magazynowej (105 tys.). Pracownicy z tych trzech branż stanowili 66 proc. spośród wszystkich osób, którym wydano zezwolenia.

Azja – nowy kierunek dla pracodawców?

Analitycy z Personnel Service zauważyli również coraz większy wpływ mieszkańców kontynentu azjatyckiego na polski rynek pracy. W 2021 r. wydano łącznie 114,5 tys. zezwoleń obywatelom krajów z tego kontynentu, co oznacza wzrost w stosunku do 2020 r. o około 80 proc., a w porównaniu z 2019 r. o blisko 67 proc.

W ubiegłym roku spośród obywateli krajów azjatyckich najliczniej do Polski przyjeżdżali Hindusi. Na ich wnioski wydano 15,3 tys. zezwoleń. Drugą najliczniejszą grupą stanowili Uzbecy – 15 tys. zezwoleń. Trzecim krajem na podium są Filipiny, którego to obywatele uzyskali 13,2 tys. zezwoleń o pracę w 2021 r.

Najbardziej zyskuje branża logistyczna i budownictwo

Możliwość ubiegania się o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi udostępniono od początku 2018 r. W ciągu ostatnich czterech lat ubiegły rok również przyniósł najwięcej pozytywnych decyzji wpisanych do ewidencji. W sumie w 2021 r. przyjęto 1,979 mln oświadczeń, co oznacza wzrost o 30 proc. w stosunku do 2020 r. oraz o 20 proc. w porównaniu z 2019 r.

Najwięcej pracowników zyskała branża logistyczna. Z danych przekazanych przez ministerstwo wynika, że w ub. r. wydano 147 tys. pozwoleń na pracę magazynierom, ale również 139 tys. pozwoleń dla ręcznych pakowaczy i 110 tys. dla robotników pracujących przy przeładowaniu towaru. Wartym uwagi jest fakt, że wśród wydanych oświadczeń te otrzymało także 115 tys. kierowców, czyli pracowników deficytowego ostatnio zawodu.

Wielu specjalistów pochodzących głównie z krajów zza wschodniej granicy zasiliło szeregi firm z sektora budowlanego. Najwięcej, bo blisko 61 tys., spośród tych pracowników stanowili murarze. Następnie najliczniejsi byli betoniarze – 31 tys., malarze budowlani – 28 tys., elektrycy – 21 tys. oraz 13 tys. cieśli.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jogibeznogi
Co im się dziwić hrywna szoruje po dnie 1 złotówka to 7 hrywien to na co mają się oglądać wolą robotę u sąsiada co najciekawsze wypłaty chcą na zasadzie 50/50 czyli połowa w złotówkach a połowa w dolarach bo u nich jak kupujesz dewizy to musisz się wyspowiadać skąd masz kasę na ich zakup i po co Ci one obcokrajowców o to Co im się dziwić hrywna szoruje po dnie 1 złotówka to 7 hrywien to na co mają się oglądać wolą robotę u sąsiada co najciekawsze wypłaty chcą na zasadzie 50/50 czyli połowa w złotówkach a połowa w dolarach bo u nich jak kupujesz dewizy to musisz się wyspowiadać skąd masz kasę na ich zakup i po co Ci one obcokrajowców o to nie pytają ale swoich owszem

Wiem bo u kumpla we firmie budowlanej robiło 10 ukraińców to zawsze chcieli wypłatę 50/50 czyli połowa złotówki na życie i druga połowa USD by na Ukrainie nie musieli się spowiadać skąd mają kasę a tam kurs czarnorynkowy zielonych czy euro to zupełnie inna bajka bo jeżdżą też na zakupy na Białoruś to tam dewizy typu zielony i euro to jak złoto
3456
w Anglii Polak za sobote zarobi 1200 zł , a ceny jak ruszą u nas tak już pełną parą , to będzie drożej jak u Angolów , tak że jak ktoś jest młody zdrowy na ciele i umyśle nie pójdzie do pracy fizycznej w Polsce.
ravauw
czyli 200 funtow, czyli typowy angol, czy Polak, ktory zarabia jak Angol, nawet tylka nie ruszy dla takiej kasy......
tomitomi
...przyjeżdżają i robią chlew na polskim rynku pracy ,
dlatego , jestem za ścisłymi ''kontyngentami'' z brakującymi rąk do pracy , dziedzinach gospodarki
men24a
Taki sam chlew zrobili Polacy w Anglii przez co Angole zagłosowali za wyjściem z unii. W krótkim czasie najechało tam milion Polaków, ponoć Tusk ich wygonił. Teraz poczujesz na własnej skórze jak Ukraińcy będą blokować wynagrodzenia Polakom.
qwertas
Dziwne, że nie ma masowej imigracji ze Sri Lanki biorąc pod uwagę bezpośrednie połączenie LOTu Warszawa-Colombo.
marxs
nic w tym dziwnego bo na Sri Lance analfabetka zbieraczka liści herbacianych zarabia okolo 200 euro na mc czyli okolo 1000 zł i jest rozpaczliwy brak tych kobiet do pracy to przecież nie przyleci do światowego lidera gospodarczego pracować zeby zarobić tysiaka więcej (a gdzie koszty przelotu i życia)
qwertas odpowiada marxs
Nie każdy chce pracować w pełnym słońcu na polu herbacianym. Poza tym na Sri Lance tak, jak wszędzie na świecie są pracownicy IT. Zarobki w branży IT w Polsce jednak są lepsze niż na Sri Lance - tak tylko mówię.
andregru odpowiada qwertas
W Polsce w IT teraz głównie zdalna praca więc można też z Sri Lanki , Indii , Ukrainy , Białorusi .
lorelie
dla odmiany - coraz więcej cudzoziemców pobiera zasilki w Holandii Belgii Francji i Niemczech.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki