Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,83 zł , zmiana od tamtej pory: -13,49%

Fundamentalny portfel emerytalny - Efekt

Zgłoś do moderatora
Obecnie mam 200 akcji Efekta i parę słów muszę o nim napisać. W dniu wczorajszym dosyć mocno osłabił się złoty w stosunku do CHF i jest poziom 4,025 a jako że Efekt ma 3,55 mln kredytu w CHF firma na koniec kwartału w różnicach kursowych robi przeszacowanie kredytu które wpływa na poziom zysku netto, każde osłabienie złotówki pomniejsza zysk netto a umocnienie powiększa zysk - ważne że jest to zabieg czysto księgowy i nie obniża gotówki w firmie. Przy kursie 4,05 PLN/CHF koszty różnic i odsetek będą identyczne jak rok wcześniej (zakładam że przychody będą trochę wyższe), jednak w przypadku możliwego Brexitu złoty może się sporo osłabić co może obniżyć zysk Efektu, przy 15 groszach osłabienia PLN zyska spada o 530.000 zl a poziom kursu waluty 4,20 jest jak najbardziej realny. Dlatego jest możliwe iż przez zabieg księgowy firma pokaże niższy zysk netto a to może negatywnie wpłynąć na inwestorów. Dla mnie najważniejsze są przepływy operacyjne i ogólnie gotówki a te są na bardzo wysokie i firma co roku zwiększa gotówkę i zmniejsza zadłużenie.

Najbliższe 2 tygodnie będą na giełdach nerwowe i prawdopodobne są spadki na giełdach i osłabienie złotówki, a ewentualny Brexit może tylko pogłębić te trendy, w mojej ocenie będzie to dobra okazja na długoterminowe zakupy szczególnie firm exportowych które dzięki słabej złotówce powinny pokazywać lepsze wyniki.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS -2,71% 0,72 2022-01-24 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.