REKLAMA

Koniec papierowej ery dokumentów. Na scenę wkracza mObywatel 2.0

Dominika Florek2023-07-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-14 06:00

mObywatel 2.0 jest już dostępny do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Nowa, odświeżona wersja aplikacji mobilnej ma zawierać m.in. mDowód, tymczasowe mPrawoJazdy oraz funkcję (przydatną dla rodziców) Bezpieczny autobus. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje prawdziwą rewolucję. 

Koniec papierowej ery dokumentów. Na scenę wkracza mObywatel 2.0
Koniec papierowej ery dokumentów. Na scenę wkracza mObywatel 2.0
/ Shutterstock

Plastikowy dowód osobisty odejdzie do lamusa? Tak nowocześnie tym razem nie będzie. I chociaż cyfrowy mDowód faktycznie pojawi się w nowej wersji aplikacji mobilnej mObywatel 2.0, to nie będzie on zwalniał z obowiązku posiadania tradycyjnego dokumentu. Już dzisiaj Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło najnowszą apkę do pobrania. Pierwsze zapowiedzi cyfrowej rewolucji szczegółowo opisywała Malwina Wrotniak w relacji z ImpactCEE

Cyfrowy dowód krokiem w przyszłość

 mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego – wyjaśnia Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel w rozmowie z PAP. 

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. mObywatel zaktualizuje się sama, jeżeli telefon ma ustawioną automatyczną aktualizację apek. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji "aktualizuj". W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

mObywatel 2.0 to nowe możliwości dla kierowców

W nowej aplikacji mObywatel 2.0 będzie dostępne tymczasowe prawo jazdy. Dokument mPrawoJazdy uprawni do poruszania się pojazdem świeżo upieczonych kierowców, którzy czekają na wydanie plastikowego prawa jazdy. Ta opcja będzie uruchomiona od sierpnia br. O szczegółach pisał Marcin Kaźmierczak w artykule pt. "Nowy mObywatel 2.0 z tymczasowym prawem jazdy, czyli za kierownicę zaraz po zdanym egzaminie".

Nowe funkcje dla rodziców w mObywatelu 2.0

Jedną z wyczekiwanych funkcji, szczególnie przez rodziców, jest opcja Bezpieczny autobus. Opiekunowie będą mogli za jej pośrednictwem przez mObywatela 2.0 sprawdzić, czy autobus, którym dziecko zostanie zabrane na wycieczkę, ma ważne badania techniczne i obowiązujące ubezpieczenie OC.

– Wdrażamy funkcję Bezpieczny autobus, trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne - już weszliśmy we współpracę m.in. ze Zduńską Wolą. Samorządy będą mogły bezpłatnie z tego rozwiązania korzystać i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostępnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel – podkreślił Michał Kalinowski.

Jak zweryfikować tożsamość? Resort udostępnił filmik

– Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę [...] Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, cytowany w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie resortu.

– Po zapoznaniu się z materiałami czeka test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążecie, otrzymacie certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. To fajna opcja szczególnie dla urzędników i przedsiębiorstw – pracownicy mogą sobie wydrukować certyfikat i powiesić w widocznym miejscu, dając sygnał, że ta cyfrowa usługa weszła na stałe do ich działalności – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

https://lms.szkolenia.gov.pl/dashboard

Sprawdziliśmy, z jakich kursów można skorzystać po zalogowaniu do platformy szkoleniowej. Na ten moment w ofercie jest jeden kurs "Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel?", w ramach którego dostępny jest krótki materiał dotyczący weryfikacji tożsamości i dwuminutowy filmik. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
zosia3005
Tak , wkroczył z hukiem a teraz jeszcze e-KRS nie działa jak są terminowe raporty ! Może Pan Minister użyje jakichś części zamiennych z respiratorów ?! ... :-)
taki-ktos-jak-ja
Cyfrowe dokumenty, cyfrowe pieniądze...
A wszystko jest robione po TO:
"WEF: Cyfrowe pieniądze wymuszą na opinii publicznej program działań na rzecz klimatu
Członkowie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) świętują nadejście „cyfrowego pieniądza”, podczas gdy rządy na całym świecie przygotowują się do „społeczeństwa
Cyfrowe dokumenty, cyfrowe pieniądze...
A wszystko jest robione po TO:
"WEF: Cyfrowe pieniądze wymuszą na opinii publicznej program działań na rzecz klimatu
Członkowie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) świętują nadejście „cyfrowego pieniądza”, podczas gdy rządy na całym świecie przygotowują się do „społeczeństwa bezgotówkowego”."
Pelikany się cieszą.
karbinadel
Wkroczył, i się wy....ł
kryzysio
Wstał z kolan i padł na ryj, zero zdziwień.
taki-ktos-jak-ja
Cyfrowe zniewolenie.
zenonn
Pół doby nie działa.
Ciekawe czy do poniedziałku się uporają?
Informatycy obywatela też z pisiego nadania?
zoomek
Apeluję - zrezygnujcie ze smartfonów!
Po kolei słudzy $ynagogi $zatana wprowadzają na całym świecie system bestii:
"13 I czyni wielkie znaki,
tak iż nawet każe ogniowi zstępować z nieba na ziemię na oczach ludzi.
14 I zwodzi mieszkańców ziemi
znakami, które jej dano uczynić przed Bestią,
mówiąc mieszkańcom
Apeluję - zrezygnujcie ze smartfonów!
Po kolei słudzy $ynagogi $zatana wprowadzają na całym świecie system bestii:
"13 I czyni wielkie znaki,
tak iż nawet każe ogniowi zstępować z nieba na ziemię na oczach ludzi.
14 I zwodzi mieszkańców ziemi
znakami, które jej dano uczynić przed Bestią,
mówiąc mieszkańcom ziemi, by wykonali obraz Bestii,
która otrzymała cios mieczem,
a ożyła.
15 I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii,
tak iż nawet przemówił obraz Bestii
i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici,
którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii8.
16 9 I sprawia, że wszyscy:
mali i wielcy,
bogaci i biedni,
wolni i niewolnicy
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
kto nie ma znamienia -
imienia Bestii
lub liczby jej imienia."
...
Ale domyślam się że jestem jak ten wołający na puszczy...
trolley
No i wyszła Izera 2.0. Działa doskonale niczym Nowy Wał hehehehehe.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki